Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Punkt szczepień masowych z tygodniowym „poślizgiem”! W NFZ zapytaliśmy o próby szczepień poza kolejnością!

Nie od 19, jak początkowo zakładano, a 26 kwietnia na terenie województwa świętokrzyskiego funkcjonować zaczną punkty szczepień masowych. Taki punkt usytuowany będzie m.in. w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej 26A w Ostrowcu Św. – Z naszej strony będą takie przygotowania, żeby dziennie podawać co najmniej 600 szczepionek, czyli razy 7 dni w tygodniu ok. 4200 tygodniowo. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje to praca punktów szczepień przedłużona zostanie także na godziny popołudniowe – deklaruje Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. W kieleckim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia zapytaliśmy o próby szczepień poza kolejnością.

Budynek Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej 26A w Ostrowcu Św. posłuży za Punkt Szczepień Masowych, które powinny się rozpocząć od 19 kwietnia fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Po raz pierwszy do ostrowieckiego szpitala dotarła w tym tygodniu szczepionka koncernu Moderna. Lecznica przygotowuje się także do uruchomienia punktu szczepień masowych w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Sandomierskiej w Ostrowcu Św., jednak nastąpi to o tydzień później, niż początkowo zakładano, nie 19, a 26 kwietnia. 

– To miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo, znajduje się tam bowiem hala gimnastyczna z zewnętrznymi wejściami, czyli nie trzeba przechodzić przez budynek szkoły, a bezpośrednio z parkingu.  Jest to duża sala gimnastyczna, jest zaplecze w postaci sanitariatów, pokoju socjalnego dla personelu. no i  obszerny parking, który dochodzi do samych drzwi wejściowych. Spełnia to wszystkie uwarunkowania bezpieczeństwa – wyjaśnia Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.   

Przypomina, że znajdą się w nim cztery stanowiska, przy których podawane będą szczepienia. 

–  Zgodnie z oczekiwaniami, w tym punkcie szczepień będziemy mieli gotowość do podawania 500 szczepionek dziennie. Takie są zresztą wymogi. Miasta powiatowe powyżej 50 tysięcy mieszkańców były zobligowane do tworzenia takich punktów, w których przelotowość wyniesie powyżej 500 szczepionek – tłumaczy dyrektor. 

Nadal utrzymany będzie także punkt szczepień, znajdujący się na terenie szpitala, którego wydolność to ok. 100 szczepionek dziennie, czyli ok. 700 tygodniowo. 

– Z naszej strony będą takie przygotowania, żeby dziennie podawać co najmniej 600 szczepionek, czyli razy 7 dni w tygodniu, to daje  ok. 4200 tygodniowo. Jeżeli taka potrzeba zaistnieje to praca punktów  szczepień przedłużona zostanie także na godziny popołudniowe – deklaruje Adam Karolik.  

Wszystko zależeć będzie, podobnie jak teraz, od dostaw szczepionek.

– Były dni, że w tym naszym małym punkcie szczepień szpitalnych, podawaliśmy  160 szczepionek dziennie, był tydzień, że podaliśmy 840 szczepionek i były tygodnie, gdy punkt szczepień był w ogóle zamknięty, ponieważ szczepionki nie dojechały. Tak naprawdę to nam zależy na tym, żeby te chętną część społeczeństwo zaszczepić  jak najszybciej. Jest to jedyny sposób na ograniczenie pandemii. Innego sposobu nie ma na świecie. Nie ma leków na koronawirusa, ani w Polsce, ani na świecie i nie będzie takich leków. Jedynym sposobem na leczenie chorób wirusowych, zakaźnych na świecie do tej pory – są szczepienia  podkreśla Adam Karolik.

Deklaruje także, że szpital ze swojej strony będzie robił wszystko, aby proces szczepień przebiegał jak najszybciej i jak najsprawniej.  

– Zakłada się, że żeby szczepienia odbyły się prawidłowo w ciągu 20-25 tygodni, to powinno być podawanych ok. 800 szczepionek na 10 000 mieszkańców na tydzień. I my te normy z całą pewnością spełnimy – tłumaczy. 

Do szczepienia nie będzie musiał, tak jak to było dotychczas – kwalifikować lekarz. Lista osób, które będą miały takie kompetencje, została wydłużona  na inne zawody medyczne. Gdyby ten wymóg się nie zmienił na 5 stanowiskach musiałoby pracować  5 lekarzy.  W aktualnej  sytuacji kadrowej szpitala, byłoby to niemożliwe. 

– Ta decyzja rządowa o rozszerzeniu uprawnień do kwalifikacji  szczepień, ewidentnie usprawni masowość tych szczepień – dodaje.

Punkt szczepień masowych będzie zaopatrywany przez personel szpitala.

– Starostwo powiatowe i prezydent miasta Ostrowca Św. gwarantują nam pomieszczenia, pomoc logistyczną w postaci mebli, komputerów do obsługi, ale również  personelu niefachowego w postaci np. pań sekretarek  do obsługi punktu – podsumowuje. 

W kieleckim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia zapytaliśmy o to czy w powiecie ostrowieckim wystąpiły przypadki szczepienia osób poza wyznaczoną przez Ministerstwo  Zdrowia kolejnością? Jeżeli tak ile ich było, w jakim okresie czasu, a także w jakich punktach szczepień?

– Nie mieliśmy sygnałów – a więc nie było też żadnych kontroli – dotyczących nieprawidłowości w realizacji kolejności szczepień w Ostrowcu Św.  i powiecie ostrowieckim – czytamy w odpowiedzi.  

W województwie świętokrzyskim były dwie takie kontrole: w szpitalu w Opatowie i w szpitalu w Sandomierzu 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this