Decyzja o zamiarze likwidacji Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowcu Świętokrzyskim wywołała duże emocje wśród rodziców dzieci, które tam uczęszczają. Ich obawy i sprzeciw wybrzmiały podczas styczniowej sesji rady miasta. Zostały również oficjalnie przedstawione w petycji skierowanej do władz samorządowych.
– (…) Szczerze mówiąc bardzo mi przykro, że zostaliśmy w takiej sytuacji postawieni. To jest sprawa dla rodziców jeszcze bardzo świeża. Postaraliśmy się o głosy wsparcia, czyli tą petycję, o której państwo już wiecie. Jeżeli chodzi o oddźwięk społeczny zamknięcie przedszkola jest po prostu plamą na honorze miasta. Jest to naszym zdaniem uderzenie w politykę prorodzinną – mówiła podczas styczniowej sesji Justyna Czapczyńska, mama dzieci uczęszczających do PP nr 15 w Ostrowcu Św. Pytała również czy władze gminy nie mają pomysłu na rewitalizację przedszkola, które na terenie miasta funkcjonuje od blisko 50 lat i znajduje się również w bardzo dobrej lokalizacji.
Pomimo apeli rodziców, a także złożonej petycji za projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola Publicznego nr 15 im. Janiny Porazińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim głosowało 12 radnych: Stanisław Choinka, Artur Ćmikiewicz, Małgorzata Dybiec, Marek Giemza, Kamil Kutryba, Mariusz Łata, Andrzej Pałka, Aron Pietruszka, Irena Renduda-Dudek, Małgorzata Stafijowska, Marta Woźnicka-Kuzdak i Artur Zawadzki.
Przeciwko głosowało 8 radnych: Przemysław Cielecki, Mateusz Czeremcha, Artur Głąb, Elżbieta Helicka, Krzysztof Ołownia, Joanna Pikus, Artur Rutkowski i Daniel Strojny.
Petycja rodziców bez rozpatrzenia
Petycja, która wpłynęła do Rady Miasta Ostrowca Św. 24 stycznia, była analizowana przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji w dniach 5 i 18 lutego. Niestety, jak stwierdzili radni, nie spełniała ona wymogów formalnych określonych w ustawie o petycjach, ponieważ nie zawierała adresów zamieszkania wnoszących.
– (…) Komisja dokonała kontroli petycji pod względem formalnym tj. sprawdzenia, czy spełnia ona wymagania opisane w art. 4 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870). W wyniku podjętych czynności ustalono, że złożona petycja nie spełnia wymagań formalnych stawianych petycjom wnoszonym przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 4 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870) petycja powinna zawierać wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji; jeżeli podmiotem wnoszącym petycję jest grupa podmiotów, w petycji należy wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów. W przedmiotowej petycji nie wskazano miejsca zamieszkania lub siedziby Wnoszących, podany został jedynie adres e-mail (…) – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Co na to radni?
Podczas poniedziałkowej (31 marca) sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego radni zdecydują czy zgonie z „rekomendacją” Komisji Skarg Wniosków i Petycji pozostawić skargę bez rozpatrzenia. Projekt uchwały dostępny jest TUTAJ
Czytaj również:
