Organizowanie miejskich wigilii to coraz popularniejsza inicjatywa w wielu polskich miastach i miasteczkach. To wydarzenie, które daje mieszkańcom możliwość spotkania się, podzielenia opłatkiem i wspólnego świętowania w duchu Bożego Narodzenia.
Wigilia miejska to okazja do integracji różnych grup społecznych. Starsi mieszkańcy, rodziny z dziećmi czy młodzież mogą wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu, dzieląc się swoimi doświadczeniami i pielęgnując lokalne tradycje. Organizatorzy często włączają do programu kolędowanie, występy lokalnych artystów czy warsztaty plastyczne, co dodatkowo sprzyja budowaniu międzypokoleniowych więzi.
Spotkanie przy świątecznym stole symbolizuje solidarność i wzajemne wsparcie. To także sposób na pokazanie, że samorząd troszczy się o swoich mieszkańców, niezależnie od ich sytuacji życiowej.
– W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców naszego miasta, rosnącą liczbą osób starszych i samotnych, proszę o podjęcie działań (przy zaangażowaniu MOPS, Straży Miejskiej) w celu organizacji (np. na Rynku) wigilii miejskiej dla ww. grupy mieszkańców – napisał w swojej interpelacji Krzysztof Ołownia, radny Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Wygląda na to, że miejska wigilia zorganizowana zostanie w tym roku 22 grudnia.
– (…) informuję, że rokrocznie, zgodnie z tradycją chrześcijańską Wigilia taka organizowana przez Miejskie Centrum Kultury, przy wsparciu Prezydenta Miasta odbędzie się 22 grudnia 2024 r. w przestrzeni Rynku (…) – czytamy w odpowiedzi pod którą podpisał się marek Cichosz, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. Zachęca również do wzięcia udziału w kiermaszu świątecznym w dniach 21- 22 grudnia.
Czy mieszkańcy przyjmą zaproszenie do wspólnego świętowania?