Cyberprzestępczość: Jak Działa Mechanizm Oszustwa?
Aplikacje do sprzedaży i kupna towarów ułatwiają zakupy bez wychodzenia z domu, niemniej podczas kontaktów z nieznajomymi kontrahentami należy zachować szczególną ostrożność. Oszuści często udają klientów i przenoszą rozmowy w sprawie zakupu z aplikacji sprzedażowej na popularne komunikatory społecznościowe. Następnie, pod pretekstem przesyłki towaru lub przelewu pieniędzy, przesyłają linki, dzięki którym otrzymują dostęp do naszych rachunków bankowych.
Przebieg Oszustwa w Bodzechowie
Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 32-letnia mieszkanka gminy Bodzechów. Kobieta poinformowała mundurowych, że padła ofiarą oszustów. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na popularnej internetowej, mobilnej aplikacji wystawiła do sprzedaży damską torebkę. Po jakimś czasie otrzymała wiadomość, że ktoś zakupił wystawioną przez nią rzecz i aby dokończyć zamówienie, musi kliknąć w otrzymany kod QR. Niczego nie podejrzewająca kobieta kliknęła w kod, po czym podała wszystkie dane potrzebne do zalogowania się w bankowości elektronicznej.
Po kilku minutach otrzymała wiadomość SMS z banku, że z konta należącego do jej męża wpłynął na jej konto przelew w kwocie 2900 złotych. 32-latka, domyślając się, że prawdopodobnie padła ofiarą cyberoszustów, natychmiast skontaktowała się z pracownikiem infolinii banku, gdzie okazało się, że z jej konta zniknęły już pieniądze w kwocie 1600 złotych. Na szczęście pozostałą część gotówki udało się kobiecie zablokować.
Jak Uniknąć Oszustwa?
- Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
- Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji.
- Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
- Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu.
- Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostajesz z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz.
- Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, SMS-y i komunikatory, które zawierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.
Co Robić, Gdy Zostaniesz Oszukany?
- Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem.
- Poinformuj Policję.
Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych
Oszustwa internetowe stają się coraz bardziej powszechne. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa, szczególnie podczas dokonywania transakcji online. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa, natychmiast skontaktuj się z bankiem i Policją, aby zminimalizować straty i zapobiec dalszym nadużyciom.