Pomidory z papryką – surówka na każdą okazję. Czy peperonata?
Potrzebujemy:
- 4 bio papryki w różnych kolorach
- 2 małe cebule
- 4 bio pomidory
- 2 ząbki czosnku
- oliwę z oliwek
- sól i świeżo zmielony pieprz do smaku
Umyte papryki pozbywamy gniazd nasiennych i kroimy w cienkie paski. Cebulę kroimy w piórka. Pomidory parzymy, zdejmujemy skórkę i kroimy w kostkę. Wszystkie warzywa mieszamy w misce, doprawiamy do smaku i kropimy oliwą z oliwek. Surówkę serwujemy do obiadu albo zjadamy jako dodatek do śniadania czy kolacji.
A jeśli wrzucimy wszystkie składniki na patelnię, to otrzymamy sycylijską peperonatę. Na koniec smażenia wystarczy tylko dodać trochę octu, ulubione zioła i już! Można spożywać zarówno an zimno jak i na ciepło jako dodatek do dań głównych, zapiekanek czy nawet kanapek.
Ciecierzyca z pomidorami i papryką
Potrzebujemy:
- szklankę ugotowanej cieciorki (lub z puszki)
- 2 bio pomidory
- 2 bio czerwone papryki
- 1 cebulę
- 2 ząbki czosnku
- 100g koncentratu pomidorowego
- przyprawy: po łyżeczce wędzonej papryki i tymianku, sól, chili
- natka pietruszki (do posypania)
Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy na oliwie. Dodajemy do niej pokrojone pomidory i paprykę i smażymy kilka minut często mieszając. Następnie dosypujemy cieciorkę i dusimy ok. kwadrans. Po tym czasie czosnek rozgniatamy i dodajemy razem z koncentratem do warzyw i gotujemy kilka minut. Serwujemy z ulubioną kaszą (polecamy kuskus lub kaszę jaglaną!), ryżem czy makaronem. Przed podaniem posypujemy natką pietruszki – nie żałujcie sobie – przeczytajcie dlaczego warto ją jeść (klik).
Pamiętajcie, że zarówno pomidory jaki papryka, jako warzywa bogate w witaminę C, warto dodawać do wszystkich pokarmów zawierających żelazo. Obecność witaminy C zwiększa wchłanianie tego drogocennego pierwiastka w naszym organizmie!