Znajdź nas na

FAKTY

Porozumienie pierwszym krokiem do utworzenia Parku Kulturowego! Turyści z pełną ofertą i kompleksem usług!

Porozumienie na rzecz „Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” stało się faktem. Dziś, tuż po godzinie 11.00 przedstawiciele lokalnych samorządów, a także różnych instytucji, w tym związanych z ochroną zabytków, ochroną środowiska i leśnictwem, podpisali dokument o współpracy. Dokument ważny nie tylko ze względu na starania Muzeum o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale przede wszystkim dla rozwoju kompleksowej turystyki.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Porozumienie jest niezwykle ważne, ponieważ cały obiekt objęty wpisem, czyli Krzemionki, ale również kopalnia w Borowni, Koryciźnie, osada Mały Gawroniec w Ćmielowie, obejmuje teren trzech gmin i dwóch powiatów. Każda z tych gmin, każdy z tych powiatów, ma różną wizję rozwoju tych terenów. Zależało nam na tym, aby stworzyć wspólny dokument, tak, aby razem współdziałać na rzecz tego dobra – powiedziała nam tuż przed spotkaniem Ewa Działowska, p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św.

Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info


Podkreśliła, że zawarte porozumienie jest dobrym początkiem na rozwinięcie współdziałania dwóch powiatów, a także gmin, na terenie których leżą złoża krzemienia pasiastego.
– Myślę, ze dzisiejsze porozumienie jest takim dobrym początkiem na to, żebyśmy mogli rozwinąć to współdziałanie, żeby stworzyć park kulturowy. Już na ten temat rozmawialiśmy, będzie to jedna wspólna forma, która odpowiadałaby wszystkim. Myślę, że w przeciągu najbliższego pół roku uda się nam taki dokument wspólny stworzyć, którzy zaaprobowaliby wszyscy sygnotariusze porozumienia – mówiła Ewa Działowska.
Będzie to także olbrzymie ułatwienie dla turystów, którzy wreszcie będą mogli otrzymać kompleksową ofertę zwiedzania, a przy okazji promocja całego regionu.

Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info


– Typowy turysta nie będzie musiał szukać tych wszystkich miejsc osobno. Jeżeli przyjedzie do Krzemionek, to otrzyma pełną informacje na temat tego, w jaki sposób może dojechać do Borowni, czy Korycizny, te zabytki będą jednolicie oznakowane, będzie przygotowany tekst przez pracowników muzeum, dotyczący tych zabytków, będziemy się informować o wszelkich przedsięwzięciach, będziemy razem współdziałać. Zaopiekujemy się każdym turystą, dostanie on pełną informację, nie będzie poszukiwał, dopytywał, czy błądził – dodaje p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św.


Z podpisania porozumienia cieszy się także Tomasz Staniek, Starosta Powiatu Opatowskiego.

Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info


– „Krzemionki Opatowskie”, jak sama nazwa wskazuje kiedyś leżały na terenie powiatu opatowskiego. Teraz wraz z przyległym terenem, który ma być włączony do Światowe Dziedzictwa UNESCO, leżą na terenie dwóch powiatów. Mamy dwa aspekty tego działania. Pierwszy aspekt, to jest zabezpieczenie tego dziedzictwa kultury światowej, dla przyszłych pokoleń i upowszechnienie tej kultury do zwiedzania, a drugi to rozpowszechnianie turystyki w tym regionie – mówi starosta powiatu opatowskiego.

Podkreśla także, że w turystyce olbrzymią rolę odgrywają tzw. sieci. Jeżeli chcemy, aby turysta do nas przyjechał, to nie można oferować mu tylko wizyty w Krzemionkach, ale całą sieć atrakcji wokół. Umowa nie pociąga za sobą skutków finansowych. Jednak starosta powiatu opatowskiego deklaruje, że jego powiat jest w stanie włączyć się finansowo w planowane w przyszłości przedsięwzięcia.

Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info


Także Marcin Majcher, burmistrz Gminy Ożarów zdaje sobie sprawę z korzyści płynących ze współpracy:
– Jesteśmy gminą, w której również znajdują się pokłady krzemienia pasiastego. Kiedyś była to gospodarka rabunkowa, nad czym bardzo ubolewamy. Natomiast teraz trzeba liczyć się z tym, że przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki wydobywcze,j na niektórych terenach, można byłoby pozyskać ten krzemień pasiasty. Zaistniejemy na mapie światowej jeśli chodzi o ten produkt, a poza tym jest to produkt bardzo popularny, jeśli chodzi o biżuterię, co wzbogaci jubilerski rynek zbytu – podsumowuje Marcin Majcher.

W spotkaniu uczestniczył także Mariusz Czuba, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
– NID wspiera działania związane z wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mamy do czynienia z absolutnie najważniejszym obiektem archeologicznym w Polsce i jednym z najważniejszych na świecie. jest to pierwsze w dziejach ludzkości zagłębie przemysłowe. Udało się tych kilka lat temu rozpocząć działania związane z pokazaniem światu tego miejsca. Zabytek jest zabytkiem , ale trzeba go jeszcze opisać, umiejętnie zaprezentować. Stworzyć markę, która będzie nie tylko marką lokalną, świętokrzyska, ale i marką globalną. To się nam udało. Wniosek został pozytywnie odebrany i za kilka miesięcy będzie głosowany – mówił Mariusz Czuba.

Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Sygnatariuszami dokumentu byli: Ewa Działowska – p.o. dyrektora Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św , Andrzej Jabłoński – Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego, Tomasz Staniek – Starosta Opatowski, Jerzy Murzyn – Wójt Gminy Bodzechów, Joanna Suska – Burmistrz Gminy Ćmielów, Marcin Majcher – Burmistrz Gminy Ożarów, Andrzej Matysiak – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Anna Stobiecka-Żak – Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Aldona Sobolak – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

2 komentarze

2 Comments

  1. fructo

    20 lutego, 2019 at 07:28

    Produkowanie papierów, kolejnych deklaracji i rozwiązań teoretycznych. Turyści w powiecie naszym. Już to widzę. Ale w produkowaniu teorii i planów i dokumentacji byliśmy zawsze dobrzy.

  2. gość

    20 lutego, 2019 at 22:35

    1. Dokument w żaden sposób nie wpłynie na starania o wpis na listę UNESCO, bo dokumenty i wizyty już się sfinalizowano i nie będzie nic dodawane.
    2. Żadnej kompleksowej oferty turystycznej nie będzie przygotowywanej, bo jak sama dyrektorka kilka razy powtarzała, to tylko formalne zalegalizowanie dot. działań a nic na przyszłe działania nie przewidziano!
    3. Od dobrych kilku lat to już nie są krzemionki Opatowskie! nazwa została skorygowano urzędowo, a ta obowiązywała w czasach kiedy Ostrowiec i okolice należał do powiatu opatowskiego, czyli przed wojną! dlatego w końcu to poprawiono!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this