Znajdź nas na

FAKTY

Profilaktyka ratuje życie mieszkańców regionu!

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizują projekt pt. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”, w ramach którego około 50 tysięcy osób zatrudnionych w regionie może przejść bezpłatne badania diagnostyczne. Prowadzone są także spotkania edukacyjne. Dzięki diagnostyce rozpoznano m.in. wiele schorzeń kardiologicznych. O realizacji projektu podczas spotkania prasowego mówiły dzisiaj marszałek Renata Janik, prof. Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach, Katarzyna Przemirska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i zastępca Anna Misztal oraz Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ.

Profilaktyka ratuje życie mieszkańców regionu
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Profilaktyka ratuje życie – ponad 13 tysięcy przebadanych osób

– Po roku od rozpoczęcia realizacji projektu pt. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” mogę już powiedzieć, że udało się nam uratować niejedno życie – mówiła marszałek Renata Janik. – Dzięki badaniom prowadzonym w ramach projektu wykryto choroby nowotworowe i poważne dolegliwości kardiologiczne – są już pacjenci, którzy przeszli operacje ratujące życie. Wiele osób zaczęło się leczyć, jest pod stałą opieką specjalistów. Do tej pory z pierwszego etapu badań skorzystało już ponad 13 tysięcy pracujących mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

W badaniach diagnostycznych mogą uczestniczyć osoby w wieku 45 lat i powyżej. Pracowników do programu mogą zgłaszać pracodawcy z województwa świętokrzyskiego, ale pracownicy mogą także zgłaszać się indywidualnie.

Kardiologia na pierwszym planie – najwięcej skierowań do specjalistów

Jak poinformowała dyrektor WOMP Katarzyna Przemirska, do tej pory w ramach projektu wydano ponad 5 tysięcy skierowań pacjentów do kardiologów, 538 skierowań do pulmonologów w sytuacji podejrzenia wystąpienia nowotworów płuc, blisko 3,5 tysiąca skierowań do laryngologów. Niemal 3 tysiące przebadanych pracowników zostało skierowanych na konsultację do lekarza rehabilitacji, a kolejne 3 tysiące osób skierowano na konsultacje do fizjoterapeuty.

– Bardzo duża grupa korzystających z programu pacjentów, świętokrzyskich pracowników, jest przez nas kierowana do kardiologów. Diagnozujemy u wielu pacjentów nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię, które należą do najważniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych, czyli udaru czy zawału – powiedziała prof. Beata Wożakowska-Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Kielcach. – Wiele osób, wśród tych, które zgłosiły się do programu nie wiedziało, że ma nadciśnienie, lub tez nie miało wdrożonego właściwego leczenia. Osoby pracujące często skoncentrowane na codziennych obowiązkach nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na badania profilaktyczne i leczenie. Dzięki projektowi mogą skorzystać z kompleksowych badań i pomocy wielu specjalistów – dodała prof. Beata Wożakowska-Kapłon.

Fundusze europejskie wspierają zdrowie pracowników

– Projekt “Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” uzyskał dofinansowanie na łączną kwotę 67 mln zł z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. To potężne przedsięwzięcie, z którego powinni skorzystać pracownicy, zatrudnieni na terenie województwa świętokrzyskiego – dodała Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ. – Badania będą prowadzone do końca czerwca 2029 roku.

Jak wygląda ścieżka pacjenta w ramach projektu

Projekt Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników składa się z kilku etapów. Na początku od pacjenta pobierana jest krew, mierzone ciśnienie i wykonywana jest analiza składu ciała. Później wyniki 14 badań, a także zapisy znajdujące się w ankiecie medycznej, analizuje lekarz medycyny pracy, który podczas teleporady omawia je z pacjentem. Jeśli jest taka konieczność, kieruje na dalsze konsultacje do specjalistów, między innymi kardiologów, laryngologów i rehabilitantów. U osób, które mają określone predyspozycje medyczne, wykonywane są badania genetyczne w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej, zakrzepicy a także badanie mutacji w genach BRCA1 i BRCA 2 metodą NGS.

Urobus bada mężczyzn – profilaktyka raka prostaty

Panowie biorący udział w projekcie mogą skorzystać także z badań wykonywanych w urobusie. W mobilnym gabinecie urologicznym czeka na nich lekarz, który wykonuje badanie USG. Za pomocą testu kasetkowego wykonywane jest także badanie PSA. Dzięki tego rodzaju profilaktyce możliwe jest wykrycie wielu chorób, między innymi nowotworowych. Do tej pory z tej formy profilaktyki skorzystało już ponad 300 osób. Kolejna okazja do skorzystania z badań będzie już 24 lipca (najbliższy czwartek) – wówczas urobus będzie stacjonował przed Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy. Kolejne dwa terminy to  14 i 28 sierpnia.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

(…) Boję się wysiadać z samochodu pod pracą czy domu (…) – dyrektor ostrowieckiego szpitala w 2017 roku do radnego z KWW Jarosława Górczyńskiego

FAKTY

Ponad 4 miliony złotych na czyste powietrze! Świętokrzyskie gminy z dofinansowaniem na wymianę „kopciuchów”

FAKTY

Zbigniew Duda: „Europa nie może rozwiązywać swoich problemów kosztem naszych dzieci”

FAKTY

Religia poza średnią ocen? Trybunał Konstytucyjny mówi „nie”, a ostrowieckie szkoły…?

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this