Submisja drewna w RDLP Radom – co oferują leśnicy?
Dorota Święcka z zespołu promocji i mediów RDLP w Radomiu poinformowała, że tegoroczna submisja obejmie 193 metry sześcienne wyselekcjonowanego surowca. „Drewno zostało zgromadzone na placu składowym na terenie leśnictwa Motyczno w Nadleśnictwie Włoszczowa (Świętokrzyskie); wszyscy zainteresowani kupnem mogą je oglądać do 29 listopada” – powiedziała Święcka.
Proces submisji – jak wygląda licytacja?
Submisja drewna oznacza pisemną, ofertową licytację poszczególnych sztuk drewna. Ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale leśnicy przygotowują się do niej dużo wcześniej. W roku poprzedzającym, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia, wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości i posiadające cechy okleiny. Wybrane sztuki są transportowane na składnicę i dokładnie mierzone. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.
Zainteresowanie kupujących – producenci okleiny i mebli
Z oferty leśników korzystają producenci okleiny, forniru, schodów, stolarki i mebli, a także gontów – z kraju i za granicy. Największym powodzeniem wśród kupujących cieszy się wyselekcjonowany dąb, nabywców znajduje też olcha i modrzew.
Rekordowe ceny za dębowe drewno
Podczas ubiegłorocznej submisji sprzedano w sumie 200 metrów sześciennych drewna. Podobnie jak w poprzednich latach największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy; były nim zainteresowane firmy z Polski, a także z Rumunii. Sprzedano go 135 metrów w średniej cenie za metr sześcienny 3 937 zł. Rekordowy los (sztuka) dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Staszów, za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 6 868 zł. Nabywców znalazło też 55 metrów sześciennych drewna olchy, a 10 metrów sześciennych drewna modrzewiowego.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu organizuje submisję drewna po raz dziesiąty. (PAP)
ilp/ drag/