Znajdź nas na

FAKTY

Radom: Leśnicy sprzedali najcenniejsze drewno!

Wyselekcjonowany dąb zyskał największe uznanie podczas tegorocznej submisji drewna, będącej rodzajem licytacji, zorganizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Sprzedano prawie 200 m sześc. surowca pochodzącego z 13 nadleśnictw z regionu świętokrzyskiego i radomskiego.

submisja drewna Radom
Foto: E. Nowicka. radom.radom.lasy.gov.pl/

Zainteresowanie kupców z Polski i zagranicy

Zakupem drewna o szczególnych cechach użytkowych zainteresowani byli głównie producenci okleiny, forniru, schodów, stolarki, mebli oraz gontów. „W tym roku oferty złożyło siedem podmiotów, z czego sześć dokonało zakupu” – poinformowała we wtorek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Radomiu Edyta Nowicka.

Podobnie jak w poprzednich latach największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, a także z Włoch i Rumunii.

Rekordowe ceny dębu z Nadleśnictwa Marcule

Rekordowy los (sztuka) dębu pochodził z lasów Nadleśnictwa Marcule; za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 7 088 zł. Łącznie sprzedano 150 m sześc. tego surowca. Średnia cena za metr sześcienny wyniosła 3 997 zł.

Dlaczego olcha i modrzew cieszą się popularnością?

Nie zabrakło też chętnych na olchę z Nadleśnictwa Włoszczowa. „Zdecydowały o tym wyjątkowa barwa i rysunek drewna, bardzo poszukiwane przez producentów wyrobów z drewna” – powiedziała rzeczniczka. Nabywców znalazł także modrzew; najwyższą cenę uzyskał los pochodzący z Nadleśnictwa Pińczów.

Dziesięciolecie submisji drewna RDLP w Radomiu

Leśnicy z RDLP w Radomiu zorganizowali submisję drewna po raz dziesiąty. W tym roku objęła ona 193 metry sześcienne wyselekcjonowanego surowca.

Proces submisji – jak przygotowuje się cenne drewno?

Submisja drewna oznacza pisemną, ofertową licytację poszczególnych sztuk drewna. Ta forma sprzedaży drewna organizowana jest jesienią, ale leśnicy przygotowują się do niej dużo wcześniej. W roku poprzedzającym, spośród drzew przeznaczonych planowo do wycięcia, wybierane są egzemplarze o szczególnie wysokiej jakości i posiadające cechy okleiny. Wybrane sztuki są transportowane na składnicę i dokładnie mierzone. Każda sztuka otrzymuje swój numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe. (PAP)

ilp/ mmu/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this