22 maja 2025 r. Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu na rozprawie wniosku grupy posłów, ogłosił wyrok dotyczący organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Uznał za niezgodny z Konstytucją przepis wykluczający ocenę z religii z możliwości wliczania jej do średniej ocen w szkole.Wskazał, że wprowadzenie tego przepisu nastąpiło z naruszeniem wymaganego prawem porozumienia z Konferencją Episkopatu Polski, co jest niezgodne z Konstytucją RP oraz Konkordatem.
– Zatem jeśli ocena z religii przestaje być traktowana tak jak w wypadku innych przedmiotów nauczania, a tym samym traci wpływ np. na średnią ocen i treść świadectwa, to taki stan stanowi zmianę „sposobu wykonywania zadań związanych z nauczaniem religii”. Wskazana zmiana musi zatem być uzgodniona z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.
W związku z wyrokiem Trybunału o udzielenie informacji dotyczącej szkół nadzorowanych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski, które w roku szkolnym 2024/2025 nie wliczały religii do średniej ocen uczniów poprosił Krzysztof Ołownia, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
– W odpowiedzi na interpelacje w sprawach: 1. Udzielenia informacji dotyczącej wykazu szkół publicznych, które nie wliczały religii do średniej ocen w roku szkolnym 2024/2025 — informuję, że żadna ze szkół nie wliczała oceny z wyżej wymienionego przedmiot do średniej ocen – odpisała mu Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.
Czy szkoły miały taką możliwość, czy zgodnie z wyrokiem Trybunały postąpiły niezgodnie z prawem?
Do tematu wrócimy.

Dwie inwestycje dla środowiska z unijnym wsparciem!
