Znajdź nas na

FAKTY

Rolniku daj się spisać! GUS zbiera informacje o gospodarstwach rolnych także w gminie Bałtów!

– Wyniki spisu rolnego pozwolą dowiedzieć się jak rozwinęło się polskie rolnictwo w ostatnim dziesięcioleciu. Pomogą polskim rolnikom i rządowi podejmować trafne decyzje, poparte analizą wiarygodnych danych, których dostarcza statystyka publiczna – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dodaje, że wyniki spisu rolnego będą także wykorzystane przez Komisję Europejską do ustalenia wielkości dotacji dla obszarów wiejskich w krajach członkowskich. Do 28 września w gminie Bałtów ze spisu skorzystało 37 gospodarstw.

Agnieszka Muchalska i Katarzyna Wolak w roli rachmistrzów terenowych w gminie Bałtów fot. Urząd Gminy w Bałtowie

Przypomnijmy, że spis rolny przeprowadzony jest na terytorium RP w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r.  To właśnie w tym okresie użytkownicy gospodarstw rolnych będą mogli udzielać informacji o gospodarstwach rolnych przez: samospis na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl) i spisu rolnego (spisrolny.gov.pl), telefon, dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99 i wybierając 1 – Powszechny Spis Rolny i ponownie wybierając 1 – Spisz się przez telefon. Infolinia dostępna jest codziennie (również w soboty i niedziele) w godzinach 8.00 – 20.00.

– Dodatkowo w Urzędzie Gminy w Bałtowie dostępne jest miejsce spisowe (w godzinach pracy urzędu), gdzie rolnik może wypełnić formularz internetowy. Z użytkownikami gospodarstw rolnych którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się rachmistrzowie – telefonicznie lub bezpośrednio. Gminne Biuro Spisowe w Bałtowie na czas trwania Powszechnego Spisu Rolnego 2020 prowadzi dyżury w celach informacyjnych i interwencyjnych – wyjaśnia wójt. 

Dyżury będą trwają od 1 września do 30 listopada 2020 r. w godzinach pracy Urzędu przez członków GBS w Bałtowie pod numerem tel. 41 264 10 08. Po godzinach pracy Urzędu dyżur telefoniczny pod numerem tel. 506 054 116.

Hubert Żądło wyjaśnia, że wolnicy pytani są m.in. o powierzchnię gruntów i liczbę zwierząt gospodarskich, uprawy rolne i ogrodnicze, liczbę ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych, które związane są z prowadzoną produkcją rolniczą. Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów.

W spisie nie padają pytania o: majątek rolników, zarobki rolników, czy wartości przychodów, a także sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty. 

Obowiązek realizacji spisów rolnych nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2017 (Dz. Urz. L 200 z 07 .08.2018). Jednocześnie obowiązek ten wynika z rekomendacji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zawartych w dokumencie pt. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r.

Główny Urząd Statystyczny zapewnia, że wszystkie dane osobowe i dane o gospodarstwie rolnym są prawnie chronione i objęte tajemnicą statystyczną. Administratorem danych osobowych jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Do 28 września w gminie Bałtów  ze spisu skorzystało 37 gospodarstw.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this