Zarzuty korupcyjne i nie tylko – co zarzuca się Jarosławowi G.?
Śledczy przedstawili Jarosławowi G. aż 16 zarzutów z czego 9 dotyczy zdarzeń o charakterze korupcyjnym, 1 nakłaniania innej osoby do składania fałszywych zeznań, 3 dotyczą składania oświadczeń majątkowych, w których zataił on istotne informacje odnoszące się do swojego stanu majątkowego, 2 dotyczą przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, a kolejny zarzut dotyczy przekroczenia uprawnień służbowych polegających na wykorzystywaniu zajmowanego stanowiska do prywatnych celów.
– Aktualnie wobec Jarosława G. stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 300.000 złotych, dozoru Policji polegającego między innymi na zakazie kontaktów z określonymi osobami oraz na zakazie wstępu na teren Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – wyjaśnia Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej.
Zarzuty dla starosty, ale bez środków zapobiegawczych
W śledztwie pojawia się także była starosta ostrowiecka – Marzena D. Prokuratura postawiła jej zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Według śledczych, jej działania mogły doprowadzić do szkody zarówno w interesie publicznym, jak i majątkowym Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– (..) Nadto, jeśli chodzi o Marzenę D. pełniącą funkcję starosty ostrowieckiego, to przedstawiono jej zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, tym samym działania na szkodę interesu publicznego oraz na szkodę interesów majątkowych Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wobec ww. nie stosowano środków zapobiegawczych – poinformowała Prokuratura Krajowa.
Dziewięciu podejrzanych, jedna osoba z wnioskiem o warunkowe umorzenie
W toku śledztwa podejrzanymi pozostaje dziewięć osób. W ostatnim okresie materiały dotyczące jednej z nich wyłączono do odrębnego postępowania. W jej sprawie skierowano już wniosek do sądu o warunkowe umorzenie postępowania karnego.
Od 5 grudnia 2024 roku nie przedstawiono nowych ani uzupełnionych zarzutów.
Brak możliwości przesłuchania Julii G. i ograniczone dane o świadkach
Prokuratura informuje również, że nie udało się wykonać czynności procesowych z udziałem Julii G., która przebywa poza granicami kraju. Śledczy nie udzielają także informacji o liczbie przesłuchanych świadków ani o instytucjach, w których prowadzono czynności procesowe.
Śledztwo potrwa co najmniej do września 2025 roku
Aktualnie czas trwania śledztwa został wyznaczony do 2 września 2025 roku. Sprawę prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.
