SOWA znajduje się w Centrum Tradycji Hutnictwa. Obejmuje przestrzeń edukacyjną, złożoną z 18 eksponatów wzorowanych na tych znanych z warszawskiego Kopernika. Można tu zmierzyć się z siłą grawitacji, stworzyć własny film animowany, sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna i jak działa pamięć ultrakrótkotrwała. Poza wystawą, w Strefie znajduje się także Majsternia. To miejsce swobodnego eksperymentowania, pełne wyzwań i zestawów akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Można budować mosty, wieże czy katapulty – samodzielnie lub w grupie, rozwijając umiejętności krytycznego myślenia oraz współpracy i komunikacji.
Wyjątkowe miejsce na mapie miasta!
Strefa w Ostrowcu Świętokrzyskim dba o swoich gości zapewniając im bogatą ofertę kreatywnych zajęć. SOWA to przestrzeń swobodnego eksperymentowania, która nie wymaga od gości żadnego przygotowania, sami działamy przy stacjach badawczych, zmieniamy ich parametry, szukamy najlepszych rozwiązań. Popełnione omyłki okazują się być wartościową składową procesu aktywnego uczenia się – komentuje dr Mateusz Kot, kierownik Działu Rozwoju Ośrodków Partnerskich w Centrum Nauki Kopernik. – Taki proces pomaga doskonalić umiejętność krytycznego myślenia, wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów. Jest cenny bez względu na to, ile mamy lat.
Edukacyjna sieć współpracy!
Strefy działają w Polsce, tworząc sieć współpracy. Instytucje edukacyjno-kulturalne wymieniają się doświadczeniami i organizują wspólnie wydarzenia mające na celu popularyzację nauki w regionie. Ostrowiecka SOWA chętnie łączy pomysły z innymi członkami sieci.
Dzięki współpracy z Kopernikiem w Strefie gościła matematyczna wystawa O Matmo! podróżująca po Polsce w ramach programu Nauka dla Ciebie. W przyszłości ma szansę przybyć tu także Planetobus, czyli mobilne planetarium. Aktywności przy stacjach badawczych w Strefie SOWA i na mobilnych wystawach Kopernika, pomagają dzieciom poznawać codzienną pracę naukowców i miło jest widzieć, jak pobudzają wyobraźnię – podkreśla dr Mateusz Kot – Cieszymy się także, że działa tu Klub Młodego Odkrywcy (KMO) – spotkania są oparte na prowadzeniu doświadczeń. A jeśli uczniowie zechcą zanurzyć się w kosmos, mogą wziąć udział w jednym z wyzwań programu edukacji kosmicznej ESERO – np. zaprojektować bazę księżycową.
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028.