Znajdź nas na

FAKTY

SP Nr 1 w Ćmielowie „tnie koszty”! Tomasz Neyman: Szkoła dąży do optymalnego wykorzystania istniejącego potencjału kadrowego

Zbyt małe środki na utrzymanie etatu, możliwy podział obowiązków między obecnych pracowników i konieczność optymalizacji kosztów – to główne powody likwidacji stanowiska kierownika gospodarczego w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie. Funkcję tę pełnił Piotr Paszyński, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie.

Źródło: FB Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie

W okresie od września 2024 roku do maja 2025 roku w szkołach na terenie gminy Ćmielów przeprowadzany był audyt. Jego wynikiem była notatka z czynności doradczych: „Optymalizacja kosztów związana z zatrudnieniem pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie.” Jedną z konkluzji, wynikających z tego audytu, była likwidacja stanowiska pracy kierownika gospodarczego. Funkcję tę w przypadku ćmielowskiej szkoły sprawuje Piotr Paszyński, który jest również radnym Rady Miejskiej w Ćmielowie. 

– (…) ponieważ na tym stanowisku zatrudniony jest jeden z radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie, zgodnie z art. 25 ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym nie można takich czynności dokonać bez zgody rady, więc o taką zgodę do pani. Przewodniczącej wystąpiłem – mówił podczas sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie, jaka odbyła się 23 lipca, Tomasz Neyman.  

Podkreślał, że potrzeba likwidacji takiego stanowiska wynikała głównie ze względów finansowych, ale również organizacyjnych. 

Sesja Rady Miejskiej w Ćmielowie z 22 lipca 2025 roku Źródło: transmisjeobrad.info

– Pani audytor zwróciła uwagę na kilka rzeczy, one wszystkie są w piśmie wyszczególnione. Pozwolicie państwo, że w skrócie je przytoczę: Szkoła jako jednostka samorządu terytorialnego działa w ramach środków finansowych przyznanych z budżetu, które są niewystarczające do utrzymania pełnoetatowego stanowiska kierownika gospodarczego bez uszczerbku dla działalności dydaktycznej i opiekuńczej. Zadania związane z nadzorem nad halą sportową w czasie zajęć pozalekcyjnych mogą być realizowane przez wyznaczonych pracowników obsługi, na przykład woźnego, konserwatora lub w drodze umowy cywilnoprawnej z osobą prowadzącą dane zajęcia. W wielu przypadkach opieka nad obiektem może być także warunkiem korzystania z hali przez zewnętrznych organizatorów. Poza opieką nad halą, pozostały zakres obowiązków kierownika gospodarczego: gospodarka materiałowa, nadzór nad konserwacją, współpracuje z firmami serwisowymi może zostać rozdzielony między obecnych pracowników administracyjnych i obsługę techniczną szkoły, bez pogorszenia jakości funkcjonowania placówki. Szkoła dąży do optymalnego wykorzystania istniejącego potencjału kadrowego poprzez odpowiedni podział zadań i zakresu odpowiedzialności wśród pracowników. Taka organizacja pracy zapewnia sprawne zarządzanie majątkiem szkoły, w tym, infrastrukturą sportową, bez konieczności utrzymywania etatu kierownika gospodarczego. W związku z tym uzasadnia to likwidację stanowiska. Taka likwidacja miałaby miejsce z końcem roku kalendarzowego – wyjaśnił Tomasz Neyman.

Projekt uchwały omawiany był na posiedzeniu komisji 22 lipca (wtorek) ii został pozytywnie zaopiniowany 5 głosami „za” przy jednym głosie przeciw. 

Sesja Rady Miejskiej w Ćmielowie z 22 lipca 2025 roku Źródło: transmisjeobrad.info

Podczas sesji głos zabrał Piotr Paszyński.

– (…) no dotyczy to mojej osoby, dlatego przygotowałem sobie tutaj takie moje oświadczenie. Ale jeszcze mam takie pytanie do dyrektora: Panie dyrektorze, no jestem na urlopie, Pan mówi, że audyt pan prowadzi od 24 roku, a ja o niczym nie wiem. Miałem wyjazd zaplanowany praktycznie od poniedziałku. Specjalnie przyszedłem dzisiaj tutaj, żeby żeby żeby no, żeby tutaj popatrzeć właśnie na tych moich znajomych z rady, na pana właśnie również i dlaczego pan jako mój przełożony, dyrektor nie wezwał mnie do siebie i nie powiedział: Piotrek, tak i taka sytuacja jest audyt, będziesz prawdopodobnie pozbawiony stanowiska. Dlaczego pan to zrobił tak za plecami moimi? Jest mi to bardzo przykro z tego powodu. Ale to nic, taka jest kolej rzeczy – mówił Piotr Paszyński, a później odczytał przygotowane wcześniej pismo. 

– (…) Rękoma pana dyrektora, mojego bezpośredniego przełożonego, pani burmistrz dopięła swego. Zrobiła to w białych rękawiczkach. Nie dotykając sprawy w ogóle, jak zawsze mając na względzie oszczędności i dbałość o finanse publiczne, w tym przypadku finanse szkoły podstawowej, gdzie od 13 lat pełniłem funkcję kierownika gospodarczego hali. Pani burmistrz tak dba, zadbała o to, aby zredukować koszty utrzymania jednostek budżetowych gminy, zwiększając ilość etatów o ponad 20 w stosunku do roku na przykład 2018. Etaty we wszystkich jednostkach podległych i w urzędzie osadzone całymi rodzinami. W szkole dzieci z roku na rok maleje. Maleje też subwencja oświatowa, a burmistrz ubolewa, jak to gmina musi dopłacać ze swojej kieszeni do kosztów utrzymania szkół. A koszty utrzymania tych placówek to w największym stopniu pensje dla pracowników. Kolejne oszczędności na zatrudnianie na stadionie 3 osoby, gdzie stadion nie funkcjonuje kompletnie przez miesiące. W dniu dzisiejszym to mnie pozbawiacie państwa takiego właśnie źródła dochodu. Polowanie na mnie rozpoczęło się już dawno. Próby były różnorodne, badania trzeźwości w pracy, kontrole ZUS, wykorzystywania zwolnień lekarskich, zgłaszania do urzędu skarbowego, kontrole policji przy organizowaniu wydarzeń w miejscowości w Piaskach Brzóstowskich i wszystko na nic, aż do chwili obecnej, gdy wyczerpały się  tamte argumenty zastosowano oszczędności na moim stanowisku. Jest mi naprawdę przykro, że to jest zemsta za to, że mam swoje zdanie i walczę o sprawy ludzi. Nie swoje, tylko ludzi, że zawsze pracowałem dla dobra gminy i że za to wszystko zostałam tak potraktowany, że zemsta polityczna aż tak może zaślepić ludzi w tak małej społeczności jak Ćmielów. Mam nadzieję, panie dyrektorze, że zwolnieniem mnie z pracy przyniesie znaczące efekty finansowe, a pan będzie mógł sobie spojrzeć w twarz i powiedzieć, że to było bardzo menedżerskie posunięcie, bo nie wyobrażam sobie myśleć, że wykonuje pan tylko polecenia swojej szefowej,  a naszej pani burmistrz  – czytał podczas sesji Piotr Paszyński.

Piotr Paszyński, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie w środku kadru.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W piśmie była też mowa o dyktaturze, władzy absolutnej i Klubie „Świt Ćmielów” 

– (…) podpieracie się przeprowadzonym audytem, a on był zlecony z czyjego polecenia, jak nie pani burmistrz? Władza absolutna, posłuszeństwo, wręcz dyktatura to obowiązuje w strukturach. Nie jesteś ze mną, to cię nie ma. Tak najprościej można określić rodzaj uprawianej polityki. Rozwalony klub sportowy „Świt Ćmielów”, o co również byłem winny i posądzany. Pisano na mnie skargi do szanownej rady, na Policję. Tu nie chodzi kochani państwo o oszczędności w szkole, tu chodzi konkretnie o moją osobę. Dziś drodzy radni, zdecydujecie waszymi rękami i sumieniami, co dalej z człowiekiem zrobić. Drodzy koledzy i koleżanki jeśli mogę tak powiedzieć? Nie powiecie mi, że tak wypadało zagłosować, aby zaoszczędzić na kosztach osobowych, bo nie mieliście tego na uwadze uchylając podwyżkę płacy. Uchwalając podwyżkę płacy pani burmistrz tuż po wygranych wyborach, czy tworząc stanowisko drugiego wiceprzewodniczącego rady? Drodzy radni decydujecie nie o wybudowaniu nowej drogi czy przesunięciu środków w budżecie. Decydujecie o losie człowieka, który kiedyś był potrzebny, a teraz już, jak widać, nie jest (…) – czytał Piotr Paszyński. Podziękował za wszystkie lata, które spędzał wśród ludzi pracujących w szkole w Ćmielowie.

Joanna Suska, Burmistrz Ćmielowa dopytywała z kolei czy radny oskarża ją, że jest winna jego zwolnienia.

– Ja mam jedno pytanie do pana radnego. Proszę powiedzieć „tak” albo „nie”. Czy pan oskarża burmistrza w tym momencie, że jestem winna pana zwolnienia? Konkretnie „tak” lub „nie” – dopytywała burmistrz. 

Radny stwierdził, że nikogo nie oskarża.

Głos zabrała również Wioletta Loranty, radna Rady Miejskiej w Ćmielowie. 

– Ja chciałabym tylko odnieść się do tej decyzji, którą państwo podejmiecie dzisiaj. Moją decyzję już znacie na ten temat. Jestem zdecydowanie na nie. A powiem to dlaczego. Dlatego, że nie odnoszę się tutaj, że znam się z Piotrem, ale wiem, jakim jest człowiekiem. Jego działania, które mają na celu jednoczenie ludzi, a przede wszystkim młodzieży i uaktywniania jej w jakikolwiek sposób: spotowy różnymi spotkaniami, jest doskonałym przykładem takiej osoby, która jednoczy wszystkie środowiska, która potrafi tą młodzież mobilizować do działania. Potrafi z nimi rozmawiać, spotykać, śmiać się. Niejeden rodzic, z którym ja miałam okazję rozmawiać. bardzo pozytywnie się wypowiadał na temat Piotra, jak również ta młodzież, z którą miał do czynienia. Wiem, że są mu bardzo wdzięczni za te wszystkie lata, które Piotr poświęcił pracy w swojej szkole i w imieniu, Piotrek tych dzieci, które dzisiaj nie mają, może okazji podziękować tobie za to wszystko, ja ci składam serdeczne podziękowania. Wiedz, że zawsze pozostaniesz w ich sercach, tym pozytywnym uśmiechniętym panem Piotrem, na którego pomoc, dobrą radę, grę, zabawę, rozmowę zawsze mogli liczyć. Dziękuję ci Piotrze w imieniu tych dzieci w imieniu rodziców, jak również własnym, jako rodzic jednej z uczennic: Dziękuję – podsumowała Wioletta Loranty. 

Wynik głosowania nad uchwalą w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy Źródło: BIP Gmina Ćmielów

Radny Piotr Paszyński nie brał udziału w głosowaniu ponieważ sprawa dotyczyła go bezpośrednio. 

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na rozwiązanie z radnym stosunku pracy została podjęta 7 głosami „za” przy jednym głosie „przeciw” i przy jednym głosie „wstrzymującym się”. Wstrzymał się Piotr Cieśniewski. Przeciwko głosowała Wioletta Loranty. 

Zgodnie z oświadczeniem majątkowym z 28 kwietnia 2025 roku, Piotr Paszyński zarobił:

umowa o pracę: 76 709,29 zł. (w tym kwota 231,48 zł. – zasiłek chorobowy płacony przez ZUS);

umowa zlecenie – 8960,00 zł;

inkaso sołtysa -3185,68 zł.;

przychód z tytułu diety radnego i sołtysa –20 420,75 zł.;

przychód z tytułu wynajmu lokalu (własność) –14 400,00 zł.

Fragment oświadczenia majątkowego Piotra Paszyńskiego
Źródło: Gmina Ćmielów

Pełna treść oświadczenia majątkowego Piotra Paszyńskiego dostępna jest tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Zbigniew Duda: „Europa nie może rozwiązywać swoich problemów kosztem naszych dzieci”

FAKTY

Ile zarobili dyrektorzy ostrowieckich instytucji odpowiedzialnych m.in. za „kulturę”?

FAKTY

Burmistrz Ćmielowa apeluje o wsparcie rządu: Najtrwalszą ochroną dobra Światowego Dziedzictwa – wykup gruntów przez państwo

FAKTY

Wiceminister Klimatu i Środowiska w Ćmielowie: Bardzo się cieszę (…), że pani burmistrz, że miasto zainicjowało programy budowy suchych polderów zalewowych!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this