Znajdź nas na

FAKTY

Sprawdziliśmy jakie niepożądane odczyny poszczepienne odnotowano na terenie województwa świętokrzyskiego po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19!

Od pierwszego dnia szczepienia (27 grudnia 2020 roku) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 17 469 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 14 606 miały charakter łagodny, najczęściej zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia (stan na 13 stycznia 2022 roku). Część z nich wystąpiła także na terenie województwa świętokrzyskiego. Oprócz powiększonych węzłów chłonnych, utraty przytomności, wstrząsu anafilaktycznego, występowały także łagodne niepożądane odczyny poszczepienne, jak zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Niestety w raporcie przedstawionym na stronach rządu (serwis gov.pl) 15 grudnia 2021 roku na terenie powiatu jędrzejowskiego odnotowano nagły zgon w domu w dniu szczepienia. Na prośbę czytelników publikujemy listę niepożądanych odczynów poszczepiennych, odnotowanych na terenie województwa świętokrzyskiego.

Zdjęcie ilustracyjne

Według raportu szczepień, zamieszczonego na stronach internetowych serwisu rządowego (gov.pl),  na terenie województwa świętokrzyskiego zaszczepiły się (stan na dzień 13 stycznia 2021 roku)  1 391 272 osoby, w tym 537 428 zaszczepione są w pełni. Najwięcej w pełni zaszczepionych osób znajduje się na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski (36 228 – 53,7 proc.), następnie w gminie Bodzechów (6 787 – 51,5 proc.), w gminie Bałtów (1 679 – 50,1 proc.), w gminie Kunów ( 4772 – 49 proc.), w gminie Ćmielów (3351 – 46 proc.), w gminie Waśniów ( 3083) 45,5  proc.

Pomimo, że setki osób przyjęły już szczepionki przeciwko COVID-19 w Polsce, w niektórych przypadkach odnotowano NOP czyli niepożądane odczyny poszczepienne. Na prośbę naszych czytelników sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda na terenie województwa świętokrzyskiego.

6 października 2021 roku w Kielcach – powiększenie węzła pachowego w linii pachowej przedniej. Ból mięśnia naramiennego w miejscu podania szczepionki o nasileniu 6 pkt. w skali NRS (Numerical Rating Scale); 26 października 2021 roku na terenie powiatu kieleckiego – temp. 39,5 st. C – 39,9 st. C, utrzymująca się do 72 godz., drgawki gorączkowe, wymioty, bez hospitalizacji; 27 października 2021 roku w powiecie jędrzejowskim – utrata przytomności 7 godzin po szczepieniu, nietolerancja bólu, ból głowy; 12 listopada 2021 roku n terenie powiatu skarżyskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 17 listopada 2021 r. na terenie Kielc – reakcja alergiczna: obrzęk Quinckego, wstrząs anafilaktyczny/reakcja anafilaktyczna, hospitalizacja; 18 listopada 2021 roku na terenie powiatu jędrzejowskiego – pacjentka z WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego) w wywiadzie od dzieciństwa, po szczepieniu p. Covid wystąpił rzut choroby podstawowej – uporczywe, krwiste stolce, silne bóle brzucha, wzrost temperatury ciała, odwodnienie; 18 listopada 2021 roku na terenie powiatu buskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 24 listopada 2021 roku na terenie powiatu ostrowieckiego – gorączka 39,0-39,4°C – czas utrzymywania się gorączki do 72h, biegunka, wymioty; 26 listopada 2021 roku w Kielcach – epizod hypnotycznohyporeaktywany, zasłabnięcie, bez utraty przytomności, bez hospitalizacji; 29 listopada 2021 r. na terenie powiatu pińczowskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 29 listopada 2021 roku na terenie powiatu pińczowskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 1 grudnia 2021 roku na terenie powiatu sandomierskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 10 grudnia 2021 roku na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego – zasinienie kończyn, obrzęk w dystalnej części podudzia lewego, bolesność uciskowa, wzmożone ucieplenie, przekrwienie. Wielkość zmiany ok 5 cm. szerokości wokół całego podudzia; 14 grudnia 2021 roku na terenie powiatu staszowskiego – ból zamostkowy, uczucie duszności, podwyższone ciśnienie krwi i tętno, ból głowy, wymioty, wysypka na ciele, bez hospitalizacji; 15 grudnia 2021 roku na terenie powiatu jędrzejowskiego – nagły zgon w domu w dniu szczepienia; 20 grudnia 2021 roku na terenie powiatu koneckiego – bolesność i powiększenie regionalnych węzłów chłonnych, uczucie duszności, spadek saturacji do 94%, przyspieszony oddech, bóle mięśniowe, dreszcze; 23 grudnia 2021 roku w powiecie starachowickim – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 26 grudnia 2021 roku na terenie powiatu kieleckiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 31 grudnia 2021 roku na terenie powiatu sandomierskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia;  7 stycznia 2022 rok na terenie powiatu buskiego – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Liczba osób zaszczepionych w gminach z terenu powiatu ostrowieckiego
Źródło: gov.pl

Przypomnijmy, że NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.  Pacjenci po podaniu szczepionki mają najczęściej podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

1 Comment

1 Comment

  1. Jan

    14 stycznia, 2022 at 12:33

    Moja Mama zmarła,po pierwszej dawce szczepionki.Gdy była w ciężkim stanie nie chcieli Jej udzielić pomoce lekarze z Przychodni Rodzina na osiedlu Ogrody.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this