Znajdź nas na

FAKTY

Śródborze na rozdrożu – kopalnia czy ochrona dziedzictwa?

W Śródborzu odbyło się spotkanie poświęcone funkcjonowaniu kopalni wapienia i piasku oraz możliwości utworzenia Parku Kulturowego na terenie historycznego pola górniczego. W rozmowach udział wzięli przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści, eksperci i mieszkańcy, którzy podkreślali konieczność znalezienia kompromisu między działalnością przemysłową, a ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Spór o kopalnię – interesy kontra ochrona dziedzictwa

Podczas spotkania poruszono problem wpływu działalności wydobywczej na obszary cenne przyrodniczo i archeologicznie. Poseł Lucjan Pietrzczyk zwrócił uwagę na złożoność sytuacji, podkreślając, że z jednej strony są mieszkańcy zmagający się z uciążliwościami, a z drugiej – kopalnia dążąca do rozwoju.

Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, wskazał, że wydobycie w sąsiedztwie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO jest niezgodne z międzynarodowymi wytycznymi.

Źródło: Urząd Miejski w Ożarowie

Propozycje rozwiązania konfliktu

Podczas dyskusji pojawiły się różne propozycje. Jednym z pomysłów jest wykup gruntów od kopalni za środki z budżetu centralnego. Rozważano także zamianę działek – gmina miałaby przejąć tereny w strefie buforowej UNESCO, a w zamian przekazać grunty położone w strefie górniczej w okolicach cementowni Ożarów.

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Korycizna” podkreślali znaczenie podjęcia przez Radę Miejską w Ożarowie uchwały umożliwiającej rozpoczęcie procedury utworzenia Parku Kulturowego.

Źródło: Urząd Miejski w Ożarowie

Dialog będzie kontynuowany

Spotkanie zakończyło się deklaracją kontynuacji rozmów między stronami. Piotr Ślęzak, Burmistrz Ożarowa zapowiedział kolejne spotkanie, już w węższym gronie, gdzie szczegółowo omówione zostaną możliwe rozwiązania. 

Źródło: Urząd Miejski w Ożarowie

– Zdajemy sobie sprawę, że kwestie związane z funkcjonowaniem kopalni oraz ochroną naszego dziedzictwa kulturowego wymagają szczególnej uwagi. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem w węższym gronie, gdzie będziemy mogli bardziej szczegółowo przedyskutować propozycje dalszych działań i wspólnie wypracować rozwiązania, które będą sprzyjały zrównoważonemu rozwojowi naszej gminy – mówił burmistrz Ożarowa.

Źródło: Urząd Miejski w Ożarowie

Sprawą kopalni i ochrony Korycizny zajmie się jeszcze w tym miesiącu parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego.

W spotkaniu uczestniczyli Piotr Ślęzak, Burmistrz Ożarowa, Marcin Stańczyk, Zastępca Burmistrza Ożarowa, Dorota Jagodzińska – Sekretarz Gminy Ożarów oraz Radni Rady Miejskiej, a także zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Lucjan Pietrzczyk, Łukasz Dybiec Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego, Andrzej Przychodni, Dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Opatowie, Marek Florek Zastępca Kierownika Konserwatora Zabytków Delegatura w Sandomierzu, Jacek Witka – przedstawiciel Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przedstawiciele Zarządu Spółki prowadzącej działalność górniczą w Śródborzu, Przemysław Jakubiński Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski wraz z Zastępcą Mieczysławem Wielgusem, członkowie stowarzyszenie „Korycizna” oraz mieszkańcy Śródborza, Wojciechówki i Glinian.

Źródło: Urząd Miejski w Ożarowie
Źródło: Urząd Miejski w Ożarowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy Ostrowiec Świętokrzyski to miasto atrakcyjne do zamieszkania?

FAKTY

Ostrowiec Św.: Tragedia na ul. Kamiennej! Pożar domu pochłonął życie jednej osoby

FAKTY

Nowe życie ruin walcowni w Nietulisku Dużym – historyczna perła gminy Kunów

FAKTY

Kielce: Zwolnienia grupowe w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this