Świetlica wiejska w Brzóstowej to spełnione marzenie mieszkańców! [FOTO]
Spełniło się jedno z większych marzeń mieszkańców Brzóstowej w gminie Ćmielów. Mają już swoją świetlicę środowiskową. A droga do niej prosta nie była. Przez wiele lat budynek o nieuregulowanym stanie prawnym, straszył swoim wyglądem. – Bardzo się cieszymy z tego, że ta świetlica powstała i jest tak pięknie wyremontowana. Myślę, że przyniesie dużo korzyści dla mieszkańców Brzóstowej – mówi Anna Tkaczyk, mieszkanka Brzóstowej.
Budynek, w którym mieści się już świetlica wiejska, to „oczko w głowie” mieszkańców Brzóstowej. Obiekt zbudowany został na przełomie lat 70-tych i 80-tych m.in ze składek ówczesnych mieszkańców. Jakie miało być jego główne zadanie dziś do końca nie wiadomo. Mieszkańcy mówią natomiast, że brakowało wówczas domów weselnych, być może taką funkcję miał także spełniać. Niestety pomimo imponujących rozmiarów, budynek niszczał na oczach mieszkańców. Nie pomagał jego nieuregulowany stan prawny. Dla chcącego nie ma jednak nic trudnego.
– Okazało się, że budynek, który dziś jest już miejscem integracji był samowolą budowlaną.
W dokumentach budowlanych, projektowych nie był uwzględniony. Szczątkowe dokumenty dotyczyły części gospodarczej. Tak naprawdę stał nielegalnie, a swoim wyglądem – straszył i pozostawiał wiele do życzenia. Od wielu wielu lat marniał na oczach mieszkańców – wspomina Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Piotr Małek, mieszkający w Brzóstowej, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie, który zabiegał o remont świetlicy, przyznaje, że dotarł do archiwalnych dokumentów, które przekazał sołtysowi, a w których znajdowały się m.in. wpłaty mieszkańców na budowę tego obiektu, czy zakres prac, które każdy mieszkaniec wykonywał.
– A zaczęło się od bezpłatnego przekazania działki przez tatę byłego sołtysa, pana Kwietnia. To był przełom lat 70-tych i 80-tych. Mieszkańcy chcieli mieć swój własny sklep i miejsce integracji. To byli bardzo pracowici ludzie. Potencjał w mieszkańcach Brzóstowej jest do dzisiaj – wspomina Piotr Małek.
Dzięki pozyskanym środkom w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 500 000 zł, a także dzięki 323 000 zł z budżetu gminy Ćmielów, udało się spełnić marzenie mieszkańców.
Joanna Suska dodaje, że 10 czerwca, dzień oficjalnego oddania do użytku świetlicy, już na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Brzóstowej.
– Miejscowości, która potrzebowała takiego miejsca integracji, spotkań, zabaw, miejsca wszelkich wydarzeń. Gdzie, jestem przekonana, w przyszłości i niedługim czasie będzie służyć każdej grupie społecznej i wiekowej: dzieciom, młodzieży, osobom w wieku produkcyjnym, seniorom i kołu gospodyń wiejskich, które powstało w tej kadencji, w której jesteśmy. Pierwszą świetlicą, którą wybudowałam bez angażowania środków z budżetu gminy, bo czasy były trudne, zresztą zawsze są trudne dla samorządu, to świetlica wiejska w Piaskach Brzóstowskich i 840 000 pozyskanych środków. Zawsze przejeżdzając przez Brzóstową, myślałam sobie, że znajdę program, aby móc aplikować o środki zewnętrzne, ponieważ z własnego budżetu nie bylibyśmy jej w stanie wyremontować w takim zakresie, jaki aktualnie widzimy – tłumaczyła Joanna Suska. Dodaje, że gdyby nie podjęte przez nią działania, budynek wciąż niszczałby na oczach mieszkańców.
Dziękowała parlamentarzystom, których systematycznie odwiedza, prosząc o wsparcie realizowanych przez gminę projektów, a także radnemu Piotrowi Małkowi i sołtysowi Michałowi Bajerczakowi, którzy nie tylko zabiegali o remont obiektu, ale w jego trakcie pilnowali, aby wszystkie prace szły zgodnie z planem i harmonogramem. Joanna Suska dziękowała swoim pracownikom, w szczególności Pawłowo Cieleckiemu, który koordynował działania związane z realizacją projektu.
– Kolejne zadanie na kolejny czas, to oczywiście góra tego budynku. Obiekt jest bowiem tak ogromny, że chyba nie ma drugiego takiego w naszej okolicy – zapowiada burmistrz.
Anna Tkaczyk, mieszkanka Brzóstowej przyznaje, że mieszkańcy bardzo długo czekali na świetlicę wiejską.
– Bardzo się cieszymy z tego, że ta świetlica powstała i jest tak pięknie wyremontowana. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Myślę, że przyniesie dużo korzyści dla mieszkańców Brzóstowej. Wraz z mężem wspominaliśmy naszą młodość, gdy wolny czas spędzaliśmy na przystankach z przyjaciółki, znajomymi. Tej młodzieży było dużo, dużo więcej niż obecnie, Teraz jest jej mniej. Życzę, aby było jej jak najwięcej i aby w pełni korzystali z tej świetlicy – mówi Anna Tkaczyk.
Obecna na uroczystym otwarciu świetlicy Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP, tłumaczyła, że cieszy się, że marzenia się spełniają.
– Pamiętam spotkanie z panem Piotrem Małkiem w moim biurze poselskim, gdy przyjechał z małżonką i opowiadał o tym miejscu, pokazywał plany, jak ten budynek wygląda. Pamiętam późniejszą rozmowę z panią burmistrz i to, że te plany były zbieżne. Pamiętam też rozczarowanie pana Piotra, kiedy okazało się, że Rządowy Fundusz pozwolił na realizację zadania w Piaskach Brzóstowskich, a nie w Brzóstowej. Natychmiast po informacji od Pana Piotra rozmawiałam z panią burmistrz i te problemu dokumentacyjne, o których mówiła już pani burmistrz nie pozwoliły w tamtym czasie aplikować o środki na ten cel. Dziś możemy cieszyć się wspólnie z tego miejsca. Marzenia trzeba mieć, trzeba ich pilnować, a one się spełniają, przy pomocy programów i ludzi, którzy te wnioski piszą – mówiła Agata Wojtyszek.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP dodaje, że gdy wszedł do świetlicy był zdumiony pracami, jakie udało się wykonać.
– To bardzo ważne wydarzenie, bo państwo na to zasługują. Brzóstowa to miejscowość z piękną tradycja, piękną historią, sławna m.in. przez Mariana Raciborskiego, a dzisiaj będziecie państwo mogli napisać swoją własną historię. Środki na tę świetlicę to środki programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wtedy kiedy decydowały się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego te kwestie, które świetlice dostaną dofinansowanie, to chciałbym wymienić dwie osoby panów marszałków: Andrzeja Bętkowskiego i Marka Jońcę, bo to dzięki ich przychylności i życzliwości ta świetlica jest. Niech to miejsce tętni życiem, niech będzie ciepłe i otwarte od tych, którzy mają lat trzy do tych którzy mają lat 103 – podsumował poseł, deklarując wsparcie dla gminy Ćmielów.
Jarosław Rusiecki, Senator RP, podkreślał, że dziś potrzeba tego typu miejsc spotkań.
– Każdy chce mieć swoje miejsce, mamy swój dom rodzinny, ale on jest intymny, są takie okoliczności, gdy z domu trzeba wyjść i chcieć się spotkań, posłuchac śpiewu Kół Gospodyń Wiejskich, ich przysmaków, potrzeba zabawy dla najmłodszego pokolenia pod odpowiednią opieką. I takie miejsce państwo macie – zaznaczył senator.
W świetlicy oprócz spotkań integracyjnych odbywać się będą: warsztaty artystyczne, wieczorki literackie, czy spotkania muzyczne.
Bezrobotny mieszkaniec Ostrowca.
12 czerwca, 2023 at 14:26
Odnalezli sie dwaj zablakanii pseudo parlamentarzysci z Ostrowca. Panowie co wy robicie dla tego miasta, ktore umiera?