Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Sobków po ponad 150 latach odzyskał prawa miejskie

1 stycznia 2025 roku Sobków w powiecie jędrzejowskim oficjalnie odzyskał prawa miejskie po ponad 150 latach. Status miasta odebrano miejscowości w 1869 roku na mocy ukazu carskiego, po upadku powstania styczniowego. Wraz z nowym rokiem Sobków stał się 51. miastem województwa świętokrzyskiego.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Dążenie do odzyskania praw miejskich wynikało z poczucia historycznej niesprawiedliwości” – powiedziała PAP Małgorzata Słotwińska, zastępca burmistrza.

„Sobków utracił je za pomoc powstańcom styczniowym, w tym oddziałom Mariana Langiewicza, przed bitwą pod Małogoszczem. Rodowici mieszkańcy od lat zabiegali o przywróceniu naszej miejscowości praw miejskich. W konsultacjach społecznych ponad 80 proc. mieszkańców Sobkowa opowiedziało się za tym krokiem” – dodała.

Zaznaczyła, że Sobków, założony w XVI wieku przez Stanisława Sobka, starostę małogoskiego, ma bogatą historię. O dawnej świetności miejscowości świadczy m.in. zamek rycerski z połowy XVI wieku, który po odrestaurowaniu stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych gminy. W miejscowości znajduje się także zabytkowy XVI-wieczny kościół św. Stanisława, który pierwotnie był zborem kalwińskim.

„Chcemy wykorzystać potencjał turystyczny Ponidzia. Popularne są spływy kajakowe na Nidzie, w zasadzie wszystkie przebiegają przez naszą gminę. Planujemy rozwijać infrastrukturę, w tym m.in. przystanie wodne przy rzece. W planach mamy także budowę nowych dróg rowerowych, aby zachęcać do aktywnego wypoczynku” – podkreśliła Słotwińska.

Według niej przywrócenie Sobkowowi statusu miasta niesie za sobą także wymierne korzyści. „Miejscowość miejska cieszy się większym prestiżem, co pomaga w promocji gminy. Dodatkowo uzyskujemy dostęp do funduszy dedykowanych gminom miejskim i wiejsko-miejskim” – zaznaczyła zastępca burmistrza.

Zapewniła także, że zmiana statusu Sobkowa nie spowoduje wzrostu lokalnych podatków. Budżet Sobkowa na 2025 rok ustalono na poziomie 69 mln zł.

Sobków dołączył do grona siedmiu miejscowości w Polsce, które od 2025 roku uzyskały prawa miejskie. Obok Sobkowa są to Końskowola, Kurów i Wąwolnica (woj. lubelskie), Kazanów (woj. mazowieckie), Kobylnica (woj. pomorskie) oraz Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).

Położony na lewym brzegu Nidy Sobków, w granicach Doliny Nidy i Wzgórz Sobkowsko-Korytnickich, znajduje się 12 km na północny wschód od Jędrzejowa. Miejscowość liczy ponad tysiąc mieszkańców, a cała gmina – ponad osiem tysięcy.

Sobków utracił prawa miejskie na mocy ukazu carskiego w 1869 roku. Było to konsekwencją pomocy, jakiej mieszkańcy udzielili żołnierzom generała Mariana Langiewicza w czasie powstania styczniowego.(PAP)

wdz/ dki/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Bartosz Szcześniak, nowy kierownik Dziennego Domu Senior+ w Ćmielowie: Seniorzy są moją inspiracją!

FAKTY

Blisko 123 miliony złotych – tyle od 2015 roku na inwestycje wydano w gminie Kunów!

FAKTY

podatek od nieruchomości 2025 podatek od nieruchomości 2025

Rok 2025 ostrowczanom przyniesie wzrost podatków od nieruchomości! Jak głosowali radni?

FAKTY

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami; RCB wydał alert w związku ze smogiem

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this