Sześciu wykonawców jest zainteresowanych zaprojektowaniem i wybudowaniem obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom – Rzeszów. Dziś poznaliśmy wszystkich oferentów, jacy zgłosili się do przetargu ogłoszonego przez GDDKiA. Złożone oferty opiewają na kwoty od około 52,9 mln do 75,9 mln złotych.
Złożone oferty opiewają na kwoty od około 52,9 mln do 75,9 mln złotych. Wszyscy wykonawcy zaoferowali skrócenie czasu realizacji inwestycji o 3 miesiące i wydłużenie gwarancji na niektóre asortymenty robót o 5 lat. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert.
– Inwestor przeznaczył na realizację zadania 48 milionów złotych. W tym przetargu oferty są niższe. Pojawiła oferta o 20 milionów niższa od tych z poprzedniego przetargu. Przypomnę, że w poprzednim przetargu wpłynęły tylko dwie oferty, każda opiewała na kwotę ponad 70 milionów złotych. Teraz ofert jest więcej, bo aż sześć. Najniższa opiewa na kwotę około 52 milionów złotych. Pozostałe trzy oferty na kwotę rzędu 60 milionów złotych. Dwie przewyższają 70 milionów złotych. W międzyczasie zoptymalizowaliśmy dokumenty przetargowe, tak aby zoptymalizować wymagania wobec wykonawców przy zachowaniu tej samej jakości wykonania. Komisja przetargowa przystąpiła do analizy ofert – wyjaśnia
Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista ds. komunikacji w kieleckim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
W ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.
Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9.