– Z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Kielcach współpracujemy praktycznie cały rok. Organizujemy nie tylko wiele akcji, nie tylko wiele konkursów, ale także rozdajemy wiele elementów odblaskowych, czy też kamizelek odblaskowych, dzięki którym piesi, czy rowerzyści zauważalni są na drogach i poboczach. Celem naszej współpracy jest to, aby na naszych drogach było jak najbezpieczniej – wyjaśnia podkomisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Dodaje, że są też inne instytucje, które o to bezpieczeństwo dbają i na stałe współpracują ze świętokrzyską policją, jak m.in. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stowarzyszenia, szkoły.
Przypomina także, że rozpoczyna się sezon, gdy coraz wcześniej zapada zmrok. Nie tylko kierowcy muszą przystosować się do nowych warunków, także piesi powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej widoczności jest noszenie elementów odblaskowych.
– Największy apel muszę skierować do osób starszych, do osób dorosłych. Uczmy się nosić elementy odblaskowe od dzieci. Dzieci dają bardzo dobry przykład, że da się nosić elementy odblaskowe, że nie wolno o nich zapominać. Od dzieci możemy uczyć się przestrzegania wielu przepisów ruchu drogowego. Znają ich bardzo dużo. Skąd wiemy? A stąd, że jeździmy często po szkołach i od uczniów możemy dowiedzieć się naprawdę sporo takich nieprzyjemnych informacji. A to, że tata jeździ bez zapiętych pasów, przekracza prędkość, a mama np. w trakcie jazdy rozmawia przez telefon. Dzieci są bardzo szczere i pamiętajmy, że jako dorośli nie możemy dawać im złego przykładu – tłumaczy policjant.
Odblaski sprawdzają się w każdych warunkach drogowych, a ich zastosowanie zaleca się także w terenie zabudowanym. Osoba, która porusza się poboczem po zmroku poza terenem zabudowanym widziana jest przez kierującego pojazdem z około 30 metrów, pod warunkiem, że panują dobre warunki atmosferyczne. Tylko 30 metrów ma zatem kierowca na podjęcie decyzji i reakcję, aby bezpiecznie ominąć niechronionego użytkownika drogi. Zakładając element odblaskowy, zwiększamy swoje bezpieczeństwo i dajemy kierowcy więcej czasu na ominięcie nas aż o 120 metrów. Pieszy idąc z prawidłowo założonym odblaskiem, widoczny jest dla kierującego pojazdem już z odległości około 150 metrów. 30, a 150 metrów, to spora różnica.
Dzięki wspólnym akcjom kieleckiej policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach ludzie zmieniają myślenie, a akcje przynoszą zamierzony efekt.
– Spotykamy się z kierowcami na drogach, z dziećmi w szkołach, ale też jeździmy na spotkania łączone m.in. z KRUS-em, czy Państwową Inspekcją Pracy. Staramy się dotrzeć do jak największej liczby osób. Współpraca tych instytucji powoduje to, że słuchacze i uczestnicy naszych spotkań przychodzą po to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o bezpieczeństwie. Im więcej partnerów takich akcji tym większa wiedzę mogą z nich wynieść ich uczestnicy – podsumowuje podkomisarz Mariusz Bednarski.
Przypominamy, że odblaski wpływają na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.