Mieszkańcy gminy Kunów chcą i potrafią pomagać, a funkcjonujący na terenie gminy wolontariat funkcjonuje bez zarzutów od ponad 30 lat.
– Wolontariat na terenie naszej gminy działa jednak spontanicznie, na zasadzie: jest potrzeba – pomagamy. Dotychczas nie było takiej potrzeby, aby zamknąć go w ramach prawnych. Akcja, pociągała za sobą odpowiednią reakcję wolontariuszy. Wszystkie imprezy, organizowane na terenie gminy zawsze były i są wspierane przez naszych wolontariuszy. A ich rozpiętość wiekowa jest olbrzymia: od trzyletnich maluszków, włączających się w akcję WOŚP-u do osób w wieku senioralnym – tłumaczy Lech Łodej.
Dodaje, że w gminie Kunów tkwi olbrzymi potencjał ludzki, a mieszkańcy chętnie pomagają. W uwrażliwianie dzieci i młodzieży na pomoc drugiemu człowiekowi włączają się także gminne szkoły.
– Nie mogę też nie wspomnieć o pomocy rodziców uczniów z naszej gminy, na których zawsze możemy liczyć. Organizowane są: „Serdeczniak Kunowski”, wakacje dla dzieci niepełnosprawnych, pomoc dla zwierząt z kunowskiego azylu, bieg flagi, imprezy religijne i patriotyczne. Teraz dzięki Lokalnej Grupie Działania Krzemienny Krąg z Bałtowa możemy przyłączyć się do większego projektu Lokalnego Centrum Wolontariatu. Chcemy rozwijać nasz potencjał, „ubrać go” w ramy prawne, usystematyzować nasze działania, aby były efektywniejsze i aby wolontariusze stali się także najlepszą wizytówką naszej gminy – wyjaśnia Lech Łodej.
Jarosław Kuba, Prezes Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg podkreśla, że z gminą Kunów udało się zrealizować wiele projektów m.in na rzecz rozwoju młodzieży.
– Przypomnę, że Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie inspirowana była naszymi działaniami – podkreślił Jarosław Kuba.
Dodał, że sama idea centrów wolontariatu jest taka, żeby były one prowadzone przez organizacje pozarządowe, ponieważ wpisuje się to w ich statuty.
– Należy, w tworzeniu warunków pod działalność wolontariuszy już bardziej sformalizowanych centrów, zapraszać do współpracy jednostki samorządu terytorialnego. 2020 rok to rok pod znakiem COVID-u, więc mamy do czynienia przede wszystkim z sytuacjami o wielu poziomach dysfunkcji i niepożądanych zjawisk, które dzieją się w obszarze społecznym i gospodarczym. Gospodarka sobie poradzi, prędzej czy później, to co się dzieje w sferze społecznej będzie miało ogromne konsekwencje – mówił prezes LGD Krzemienny Krąg.
W grudniu 2020 roku Lokalne Centrum Wolontariatu zaingurowało swoją działalność w Ostrowcu Św. Partnerami przedsięwzięcia, którego liderem jest LGD Krzemienny Krąg, stały się Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Św. i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. Powstawać będą także inne lokalne centra na terenie powiatu ostrowieckiego. Pierwszym z nich jest to w Kunowie.
– Wystosowaliśmy stosowne pisma z informacjami, że będziemy poszukiwali partnerów do tych lokalnych centrów. Pierwsza odpowiedź przyszła właśnie z Kunowa, że jako samorząd, gmina jest zainteresowana, oczywiście przy współpracy jednostek i szkół, aby włączyć się w to przedsięwzięcie – wyjaśnia Jarosław Kuba.
Przyznaje, że dotychczas działania wolontarystyczne pomimo, że odbywały się w duchu wrażliwości i chęci niesienia pomocy, nie były skoordynowane i wynikały z potrzeby chwili.
– Te działania, które już są, bo one są niepodważalne na terenie gminy Kunów, nabiorą troszkę innego tempa, troszkę innego wymiaru – zapewnia prezes LGD Krzemienny Krąg, dodając, że wolontariusze będą mogli liczyć także na wsparcie finansowe w przypadku akcji społecznościowych.
Środki finansowe na realizację trzyletniego projektu pochodzą z Korpusu Solidarności. Wkład własny LGD „Krzemienny Krąg”, to ok. 50 tys zł na stworzenie struktur wolontariatu.
Rozmowy z gminą Kunów w sprawie utworzenia Lokalnego Centrum Wolontariatu prowadziła także Magdalena Wójtowicz z centrum Wolontariatu w Ostrowcu Św.
– Jako centrum wolontariatu zależy nam na rozwoju wolontariatu w powiecie ostrowieckim, ale żeby tego dokonać, oprócz takich akcji społecznościowych, czy takich właśnie „ad hoc” robionych dla potrzeby i z potrzeby chwili, które są oczywiście bardzo potrzebne, chcemy przede wszystkim zapewnić kompleksowy rozwój wolontariatu. Żeby tego dokonać potrzebne jest wsparcie merytoryczne dla wolontariuszy i dla koordynatorów – tłumaczy Magdalena Wójtowicz.
Dorota Opara, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie odpowiedzialna jest za Lokalne Centrum Wolontariatu w Kunowie.
– W wyniku podpisanego porozumienia z Lokalną Grupą Działania „Krzemienny Krąg” w naszej gminie powstało lokalne centrum wolontariatu. Mieści się ono w naszej szkole w Kunowie. Jest to placówka największa w gminie. Myślę, że w związku z tym mamy możliwość współpracy z pozostałymi szkołami, tak żebyśmy mogli rozwijać sieć wolontarystyczną. Nasza szkoła podstawowa ma od dawien dawna dawna takie tradycje w działalności wolontarystycznej, więc myślę, że sobie z tym poradzimy. Tak jak pan burmistrz powiedział Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie jest „oczkiem w głowie” i spełnia tę funkcję wolontariatu. To są nasi wychowankowie, nasi uczniowie którzy ukończyli szkołę czy to naszą w Kunowie, czy pozostałe również w gminie. Stale współpracujemy z różnego rodzaju instytucjami. Pracuję już trochę lat w tej szkole i mogę powiedzieć, że jestem naprawdę wolontariuszem już od dawien dawna, bo budowałam szkołę w Afganistanie z panią Janiną Ochojską w ramach Polskiej Akcji Humanitarnej i jako jedna z niewielu szkół w Polsce byliśmy zaproszeni na podsumowanie tej akcji do Warszawy, na spotkanie bezpośrednio z Janiną Ochojską, żeby wymieniać się doświadczeniami z innymi szkołami. Samorząd uczniowski i szkoła od 20 lat współpracują z Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a także z wieloma innymi stowarzyszenia – przypomniała Dorota Opara.
Koordynatorem Lokalnego Centrum Wolontariatu w Kunowie została Iwona Pomykała, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie.