– To ważna karta z kalendarza w dziejach naszej historii – uchwalenie Konstytucji 3 Maja. W ramach obrad Sejmu Czteroletniego, zwanego Sejmem Wielkim, 3 maja 1971 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. To pierwszy w Europie i drugi na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, taki dokument. Konstytucja przyniosła nam wolność, a Polakom demokrację. Choć nie mogliśmy się nią długo cieszyć. Uchwalona została w bardzo trudnych okolicznościach, ponieważ część opozycji była jej przeciwna, ale Stronnictwo Patriotyczne na czele z naszym królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, wykorzystując przerwę świąteczną, ostatecznie uchwaliło Konstytucję 3 Maja – wyjaśnia Małgorzata Kowalska, historyk, wiceprezes „Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kunowskiej”.
Dodaje, że symbole tamtych czasów, znaleźć można także w Kunowie. Na wzgórzu przy kościele pod wezwaniem Świętego Władysława w Kunowie, znajduje się bowiem pomnik Tadeusza Kościuszki. Pomnik wzniesiony został w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, a odrestaurowany został dzięki „Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Kunowskiej”.
– Nie znamy niestety twórcy tego pomnika. Możemy sądzić, że był to jeden z kunowskich kamieniarzy. Miejsce też nie jest przypadkowe, pomnik znajduje się na wzgórzu, blisko kościoła. Tadeusz Kościuszko to wielki bohater narodowy, docenili go Amerykanie, a także mieszkańcy Kunowa, którzy bardzo często składają pod nim kwiaty, zapalają znicze. To nasz bohater narodowy, należy mu się cześć. Brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 roku, dowodząc pod Dubienką. Niestety bitwy nie pomogły w ratowaniu Rzeczypospolitej i jak wiemy, w 1795 roku miał miejsce trzeci rozbiór Polski – wyjaśnia Małgorzata Kowalska.
Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie przypomina z kolei, że początek maja to zawsze ważne dla Polski, jak i dla Kunowa – dni.
– 2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Co roku, przed pandemią organizowaliśmy bieg uliczny z flagą w roli głównej. W tym roku też mamy dofinansowanie do takiego wydarzenia, jednak bieg odbędzie się w innym terminie. Święto przypominające o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, to dowód na to, że polska demokracja ma się od wieków bardzo dobrze. W Polsce zawsze była tolerancja, w Polsce zawsze było miejsce dla każdego. Dobrze się stało, że udało się stworzyć taki dokument jak Konstytucja 3 Maja, przypomnę drugi na świecie, a pierwszy w Europie. Także i w naszej małej ojczyźnie, w gminie Kunów, obywatelskość jest na wysokim poziomie. Z powodzeniem swoje miejsce znalazła tu Młodzieżowa Rada Miejska, która jest kontynuatorką dobrych tradycji. Tak jak już wielokrotnie mówiłem, jesteśmy wierni tradycji, ale i otwarci na nowoczesność. Musimy pamiętać, że czasy, w których żyjemy nie są nam dane na zawsze. Ważne jest to, co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom, czego je nauczymy. Jeśli nie zaszczepimy w nich miłości do Polski, a także do naszej małej ojczyzny, ile tak naprawdę będziemy warci – pyta Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Podziękował także, obecnemu na uroczystościach, posłowi Prawa i Sprawiedliwości – Andrzejowi Kryjowi.
– Wyjątkowe podziękowania za to, że pan zawsze jest w Kunowie, że dba pan o Kunów. To właśnie dzięki działaniom i wsparciu pana posła za chwile ogłosimy przetarg na przebudowę budynku po byłej szkole podstawowej w Dołach Biskupich, gdzie utworzony zostanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Z całego serca dziękujemy za to przy tym pięknym święcie patriotycznym – tłumaczył Lech Łodej. Przypominając, że w niespełna rok do gminy Kunów wpłynęło 5 500 000 zł z budżetu państwa.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm podkreślał, że jako naród powinniśmy dumnie patrzeć w przeszłość, a z nadzieją w przyszłość.
– Podziękowania należą się przede wszystkim pani Marlenie Maląg, Ministrowi Rodziny i Polityki Społecznej, która dostrzega takie potrzeby, jak te w gminie Kunów, podobnie zresztą, jak rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego. Polska nie kończy się poza granicami Warszawy, Poznania, Trójmiasta, czy innych wielkich aglomeracji. W Polsce powiatowej, Polsce gminnej też mieszkają ludzie, którzy chcą, aby żyło się im dobrze, wygodnie, aby ich potrzeby były zaspokajane. Dzisiaj radujemy się, że mamy suwerenny kraj, że jesteśmy narodem, który z dumą może patrzeć w przeszłość, a z nadzieją w przyszłość. Obyśmy okazali się godnymi następcami tych, którzy pracowali nad Konstytucją 3 Maja i tych, którzy ją uchwalili – podsumował Andrzej Kryj.
Pod symbolicznym pomnikiem, upamiętniającym wszystkich, którzy oddali życie za ojczyznę, usytuowanym na kunowskim rynku, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach udział wzięli: Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Lech Łodej – burmistrz miasta i gminy Kunów, Piotr Bek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, radni: Maria Pająk i Piotr Rakoczy, delegacje szkół z terenu gminy Kunów z dyrektorami tych instytucji na czele, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie wraz z ich opiekunek – Pawłem Gawronem, a także kierownik Środowiskowych Świetlic w Kunowie i Kolonii Inwalidzkiej, kierownik dziennego Domu Senior+ w Kunowie i przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Kunów.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info