Znajdź nas na

PO GODZINACH

Walka z mitem: Waldemar Brociek o historii cukrowni w Częstocicach!

Czy historia cukrownictwa w Polsce kryje błędne daty? Przekonaj się podczas wykładu Waldemara Broćka! Już w czwartek, 12 grudnia o godz. 16:00 w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się wykład pt. „Walka z mitem, czyli kiedy powstała cukrownia Częstocice”. Wydarzenie organizowane jest z myślą o wszystkich pasjonatach lokalnej historii i cukrownictwa.

Waldemar Brociek, twórca i kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W Częstocicach, dziś dzielnicy Ostrowca Św., kiedyś wsi,  znajdowały się: dwór, folwark, gorzelnia, cegielnia, stajnie. W XIX wieku zaszły zmiany, spowodowane budową cukrowni. Niestety w większości publikacji pojawiają się niewłaściwe daty, związane z początkiem Cukrowni w Częstocicach, obiektem, który zmienił oblicze tej miejscowości.

Kiedy tak naprawdę powstała cukrownia?

Cukrownia w Częstocicach, która zmieniła oblicze tej miejscowości, jest otoczona mitami związanymi z datą jej założenia. Waldemar Brociek, specjalista ds. Izby Pamięci Cukrownictwa podczas swojego wykładu zamierza skonfrontować te nieścisłości z dowodami historycznymi i przedstawić oparte na źródłach początki cukrownictwa w Częstocicach i Królestwie Polskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Od ponad 150 lat w literaturze przedmiotu dominuje pogląd (nie wiedza), że początki cukrownictwa w Polsce (właściwie to tylko w Królestwie Polskim) związane są z rokiem 1826, datą rzekomego powstania cukrowni w Częstocicach. Stąd wszystkie obchody 100-lecia, 150-lecia, 175-lecia, wybijane z taką datą medale, różne gadżety, sesje i konferencje. Pomimo mojej publikacji dotyczącej okresu 1795-1864 zawartej w Monografii miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wydanej w 1997 r., gdzie znalazła się data 1840 jako czas założenia cukrowni, powtórzenia tych danych w kolejnym moim opracowaniu – „Dziejach polskiego cukrownictwa” (2013), ten rok 1826 jest wciąż obecny w przestrzeni społecznej. Ciągle słyszę pytania, kiedy właściwie powstała ta cukrownia – wyjaśnia Waldemar Brociek, Specjalista ds. Izby Pamięci Cukrownictwa.

Dodaje, że pierwszy na tę błędną datę uwagę zwrócił badacz dziejów regionalnych Jerzy Moniewski, autor bardzo wielu opracowań, a także edytor materiałów źródłowych. Wydając dokumenty dóbr ostrowieckich z lat 1808-1836 zauważył, że nie ma tam żadnej informacji o rzekomo istniejącej cukrowni, a więc nie ma zabudowań, nie ma uprawy buraków cukrowych. W związku z tym przygotowywał kolejne opracowanie dotyczące dokumentów związanych z dziejami cukrowni Częstocice i Brzóstowa, które powstały w tym samym czasie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ja kontynuowałem prace Jerzego Moniewskiego, przejrzałem setki czasopism i opracowań z lata 30. I 40. XIX w., co pozwoliło mi przekonać się jakiej cukrowni należy się pierwszeństwo w Królestwie Polskim i kiedy w Częstocicach cukrownia mogła powstać – wyjaśnia. 

Zwiedzanie Izby Pamięci i odkrywanie historii

Wykład to nie tylko doskonała okazja, by zgłębić tajemnice lokalnej historii, ale także by zwiedzić Izbę Pamięci Cukrownictwa. Ekspozycja dostępna będzie przed i po wykładzie, a uczestnicy będą mogli zobaczyć unikatowe eksponaty związane z cukrownictwem.

Początek wykładu zaplanowano na godzinę 16.00. Izba Pamięci Cukrownictwa znajduje się przy ul. Świętokrzyskiej 27 w Ostrowcu Św. 

–  W czasie wykładu będę „punktował” wszystkie nieprawdziwe tezy zawarte w opracowaniu „Historii cukrownictwa w Polsce” Zygmunta Przyrembla oraz jego epigonów. Przedstawię także związki rodzinne założycieli dwóch pierwszych cukrowni w Królestwie Polskim oraz wkład J. S .Clemandot w cukrownictwo polskie – podsumowuje Waldemar Brociek. 

Źródło: Izba Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Kradzież cennego krzemienia pasiastego w „Krzemionkach”!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this