„Mural ma przenieść Hłaskę w czasie do młodego pokolenia” – powiedział PAP Janusz Dorosiewicz, założyciel Fundacji Pamięci Marka Hłaski. Dodał, że jest to „nowoczesna forma pomnika”.
Mural ma wysokość czterech pięter i znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Mickiewicza 27. Ma on przykuwać uwagę podróżnych wychodzących ze stacji metra Plac Wilsona. Dzieło powstało na podstawie zdjęcia wykonanego w Niemczech parę lat przed śmiercią pisarza. Na czarno – białym muralu można dostrzec, że Hłasko stoi na kartce maszynopisu z tytułami jego utworach literackich takich m.in. „Pętla”, „Ósmy dzień tygodnia” i „Szukając gwiazd”.
Fundacja Pamięci Marka Hłaski zdradziła, że planuje w przyszłości stworzyć komiks oparty na twórczości patrona.
W lipcu 2023 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 rokiem Marka Hłaski. 14 stycznia br. przypadła 90 rocznica urodzin artysty.
Marek Hłasko był jednym z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy. Autor m.in. „Pięknych dwudziestoletnich”, „Ósmego dnia tygodnia” i „Sonaty marymonckiej” urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i dużą część młodości. (PAP)
wm/ aszw/