Znajdź nas na

KULTURA

Warszawa: Na Żoliborzu odsłonięto mural Marka Hłaski!

Mural upamiętniający Marka Hłaskę, polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych, odsłonięto w środę na warszawskim Żoliborzu. To „nowoczesna forma pomnika” – jak mówił Janusz Dorosiewicz, założyciel Fundacji Pamięci Marka Hłaski, jeden z inicjatorów stworzenia muralu.

Fundacja Pamięci Marka Hłaski
Warszawa, 16.10.2024. Mural przedstawiający wizerunek pisarza Marka Hłaski umieszczony na jednym z budynków na stołecznym Żoliborzu, 16 bm. Inicjatorem powstania muralu była Fundacja Pamięci Marka Hłaski, założona przez Janusza Dorosiewicza i Marcina Żukowskiego. (amb) PAP/Radek Pietruszka

„Mural ma przenieść Hłaskę w czasie do młodego pokolenia” – powiedział PAP Janusz Dorosiewicz, założyciel Fundacji Pamięci Marka Hłaski. Dodał, że jest to „nowoczesna forma pomnika”.

Mural ma wysokość czterech pięter i znajduje się na ścianie kamienicy przy ul. Mickiewicza 27. Ma on przykuwać uwagę podróżnych wychodzących ze stacji metra Plac Wilsona. Dzieło powstało na podstawie zdjęcia wykonanego w Niemczech parę lat przed śmiercią pisarza. Na czarno – białym muralu można dostrzec, że Hłasko stoi na kartce maszynopisu z tytułami jego utworach literackich takich m.in. „Pętla”, „Ósmy dzień tygodnia” i „Szukając gwiazd”.

Fundacja Pamięci Marka Hłaski zdradziła, że planuje w przyszłości stworzyć komiks oparty na twórczości patrona.

W lipcu 2023 roku Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 rokiem Marka Hłaski. 14 stycznia br. przypadła 90 rocznica urodzin artysty.

Marek Hłasko był jednym z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy. Autor m.in. „Pięknych dwudziestoletnich”, „Ósmego dnia tygodnia” i „Sonaty marymonckiej” urodził się 14 stycznia 1934 roku w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i dużą część młodości. (PAP)

wm/ aszw/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Nagrody Starosty Ostrowieckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2024 roku przyznane! Kto je otrzyma?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this