Dożynki – tradycja dziękczynienia
Dożynki od wieków są jednym z najważniejszych świąt w polskiej kulturze ludowej. To czas podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę, a także radości ze zebranych plonów. W gminie Kunów to wydarzenie ma szczególne znaczenie, bo – jak podkreśla Lech Łodej, Burmistrz Miasta i Gminy Kuinów – gmina jest rolnicza i kultywuje tradycje przodków.
– Cieszy mnie to, że możemy się zintegrować, że jesteśmy razem, że potrafimy wspólnie świętować. Wszystkim rolnikom życzę, aby zawsze doświadczali szacunku i godnej płacy za trud, którego się podejmują. Oby te tradycje w naszej gminie były kontynuowane przez długie lata – podkreśla burmistrz.

Gmina rolnicza i sadownicza
Bukowie, Biechów, Udziców, Chocimów, Prawęcin, Małe Jodło, Doły Biskupie, a także części Nietuliska Dużego i Małego – to obszary, gdzie ziemia od pokoleń daje ludziom utrzymanie.
– Kunowscy rolnicy sieją owies, pszenicę, żyto, rzepak i kukurydzę. Kwitnie też sadownictwo i pszczelarstwo. To powołanie, a nie tylko zawód. Rolnicy z krwi i kości traktują ziemię z miłością i szacunkiem – podkreśla Lech Łodej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Święto w Kunowie – co w programie?
Tegoroczne Dożynki Gminne rozpoczną się zbiórką uczestników o godz. 13.00 przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie. Następnie odprawiona zostanie Msza Święta, a po niej barwny korowód dożynkowy przejdzie na stadion sportowy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
O godz. 15.00 rozpocznie się festyn dożynkowy z częścią oficjalną, koncertem Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa i obrzędami dożynkowymi w wykonaniu zespołów śpiewaczych z gminy. Ważnym momentem będzie także wręczenie tytułów „Zasłużony dla Sołectwa”.
Na scenie pojawią się także:
- Humorysy (17.30),
- Master Team (18.00),
- Beat Back (19.00).
Wieczór zakończy dyskoteka pod gwiazdami (20.00–22.00). Nie zabraknie też stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, twórców ludowych i lokalnych producentów.

Szacunek dla ziemi i pracy rolników
Burmistrz Lech Łodej przypomina, że sam wywodzi się z rolniczej rodziny i zna ciężar pracy w polu.
– Rolnictwo to trud, który wymaga nie tylko pracy fizycznej, ale też troski o bezpieczeństwo, o zwierzęta i o ziemię, która żywi nas wszystkich – podkreśla.

