Placówka gazownicza była zawsze ważnym miejscem na mapie Ostrowca Św., zwłaszcza, gdy doszło do awarii lub potrzebna była natychmiastowa interwencja pogotowia gazowego. Niestety w 2013 roku gazownicy zmuszeni zostali do przeprowadzki, a mieszkańcy od tej pory wszystkie sprawy musieli załatwiać w Starachowicach. Według statystyk na terenie powiatu ostrowieckiego dochodzi do dwukrotnie większej liczby interwencji, niż na terenie powiatu starachowickiego. Pomoc pogotowia gazowego jest zatem niezbędna.
14 września po siedmioletniej przerwie gazownicy powrócili do Ostrowca Świętokrzyskiego, oficjalnie otwarto bowiem punkt gazowniczy.
– Nasz wspólny wysiłek (z posłem Andrzejem Kryjem przyp. red.) zaczął się w 2013 roku, gdy ówczesny rząd i będąca pod jego władzą spółka, zamknął punkt i zakład gazownictwa w Ostrowcu Św. Po 2015 roku zaczęło się przeorganizowanie spółki. Usilną pracą i systematycznymi krokami odbudowaliśmy, jeśli można tak powiedzieć, to miejsce dla wszystkich użytkowników gazu z terenu Ostrowca Św. i terenu działania. Najpierw odtworzono punkt, po kilku miesiącach jest uruchamiany zakład gazownictwa – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej, Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości.
Dodał, że siedziba Spółki to nowoczesny obiekt, spełniający wymagania bezpieczeństwa, a także stanowiący wsparcia dla pracowników, którzy muszą czuwać dzień i noc, aby gaz docierał do odbiorców.
– Nie możemy zapominać o względach bezpieczeństwa. Faktycznie dzięki tej gazowni, służby pogotowia gazowego będą dostępne praktycznie 24 godziny na dobę czy poprzez swoje stacjonowanie tutaj czy przez dyżury więc poziom bezpieczeństwa podniesiemy maksymalnie – wyjaśnia Radosław Słoniewski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach.
Dodaje, że aktualne zatrudnienie, wynoszące 21 pracowników jest wystarczające.
– Podkreślić należy, że wszystkie osoby, które dojeżdżały do Starachowic wróciły z powrotem na swoje pierwotne miejsce, bo tutaj też, jak państwo słyszeliście, funkcjonowała rozdzielnia gazu. Obecnie jest to wariant optymalny. Jeżeli będzie potrzeba będziemy też myśleć o zwiększeniu zatrudnienia – deklaruje Radosław Słoniewski.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP dodał, że zwiększy się bezpieczeństwo w powiecie ostrowieckim.
– Z jednej strony zwiększy się bezpieczeństwo, bo będzie można szybciej zdecydowanie reagować i druga kwestia, to większe otwarcie na mieszkańców Ostrowca Św. i powiatu ostrowieckiego. Kiedy w 2013 roku ta placówka została zlikwidowana, bo taka była wówczas filozofia rządzących, że trzeba było tę Polskę lokalną zwijać, to wszyscy w zasadzie odczuwaliśmy brak tej placówki. Gdyby nie rząd Zjednoczonej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości, zmiana filozofii funkcjonowania państwa, to z całą pewnością takiej placówki by tutaj nie odtworzono – mówił Andrzej Kryj.
Gościem uroczystości był także minister Michał Cieślak tłumacząc, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego realizuje swoje obietnice wyborcze, przyspieszając proces gazyfikacji państwa.
– Dziś w Ostrowcu Św. mamy okazję się spotkać, aby przedstawić kolejne inwestycje oraz kolejną drogę związaną z procesem gazyfikacji. Gazyfikacja sieciowa, która ma trafić głównie do samorządów, do gmin ona jest niezmiernie istotna, ponieważ ma służyć społeczności lokalnej w zakresie oczywiście dostarczania energii, ale także tej bardzo ważnej dla nas – ochrony środowiska, obniżenia kosztów związanych z energetyką mieszkaniową, ale w procesie budowy całego systemu gazyfikacji państwa kilka dni temu pan premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia, które znajdą się w Polskim Ładzie – mówił minister.
Wyjaśnił, że pojawiają się nowe środki, nowe możliwości, nowy sposób i system gazyfikacji państwa w zakresie sieciowym, ale i punktowym, czyli tzw. gazyfikacji wyspowej. Każdy wójt, burmistrz, prezydent oraz lokalni mieszkańcy będa mogli posadowić w centrum swojej miejscowości zbiornik, który pozwoli dostarczyć gaz do co najmniej 200 mieszkańców/budynków. Pozwoli to zgazyfikowane małe, lokalne, miejscowości.
– Dziś chcemy znieść bariery w zakresie przyszłej gazyfikacji państwa, przyspieszyć proces, zdynamizować go, tak aby mieszkańcy gmin, mieszkańcy małych miejscowości mieli jak najszybszy dostęp do tego błękitnego i ekologicznego paliwa – podkreślał Michał Cieślak.
Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych tłumaczył z kolei, że zmiana placówki gazowniczej w gazownię, to ważny moment dla Ostrowca Św.
– Mamy nowe otwarcie i za to należy podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy się spotkać w tak komfortowych warunkach. Kiedy weszliśmy do tych pomieszczeń, to raczej nie przypominało to takiej typowej spółki gazowniczej, a bardziej, jak ktoś to zauważył – siedzibę korporacji – mówił Piotr Wawrzyk.
Robert Więckowski, prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa zaznaczył z kolei, że przekształcenie placówki gazowniczej w gazownię, to nie kolejne otwarcie obiektu, ale podniesienie jego rangi.
– Można powiedzieć, że jest to na nowo, jeszcze raz otwierana placówka, ale to nieprawda, to jest podniesienie jej rangi, to jest podniesienie znaczenia, bo gazownia to jest bardzo duża infrastruktura, to jest zasięg całego powiatu ostrowieckiego. Gratuluje panu kierownikowi gazowni wspaniałego obiektu, a wszystkim państwu łatwiejszego dostępu do naszego ekologicznego gazu – podsumował.