Znajdź nas na

KULTURA

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki „Zegarmistrz światła”

W wieku 77 lat zmarł muzyk, kompozytor, wokalista Tadeusz Woźniak. W pamięci słuchaczy zapisał się najtrwalej piosenką „Zegarmistrz światła”, która ukazała się na jego albumie z 1972 r.

Tadeusz Woźniak
Opole, 11.06.2023. Tadeusz Woźniak podczas koncertu galowego "Ale to już było. Jest. I będzie!" w trzecim dniu 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, 11 bm. (amb) PAP/Krzysztof Świderski

Informację o śmierci Tadeusza Woźniaka potwierdziła PAP żona artysty, pianistka i piosenkarka Jolanta Majchrzak-Woźniak.

Tadeusz Woźniak urodził się 6 marca 1947 r. w Warszawie. Zadebiutował w latach 1966 r. w zespole Dzikusy podczas pierwszej Radiowej Giełdy Piosenki. Przyjął pseudonim „Daniel Dan”. Występował również z zespołem Czterech. To z tą grupą wykonał piosenkę „Hej, Hanno”, która wygrała Radiową Giełdę Piosenki.

W tej samej dekadzie zaczął komponować muzykę do wierszy m.in. Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Edwarda Stachury. Rozpoczął też występy solowe, śpiewając własne kompozycje i grając na gitarze.

Zegarmistrz światła

W 1972 r. został uhonorowany nagrodą główną podczas 10. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za wykonanie utworu „Zegarmistrz światła”. Tą piosenką najtrwalej zapisał się w pamięci słuchaczy. Był również wykonawcą utworów takich jak „Smak i zapach pomarańczy”, „To będzie syn” oraz „Mamela”. Jego dyskografia obejmuje m.in. albumy „Odcień ciszy” (1974), „Tak, tak – to ptak” (1996), „Conieco” (1997), „Ballady Polskie (2001), „Tadeusz Woźniak… plus… Tadeusz Woźniak” (2010), „Ziemia” (2015).

Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in.: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Jolanta Majchrzak-Woźniak, Krzysztof Majchrzak i zespół Alibabki.

Od 1976 r. do 1979 r. był kierownikiem muzycznym w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a od 1988 r. do 1993 r. – w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Tworzył także muzykę do spektakli Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Szczególne uznanie zapewniła mu muzyka do „Wesela” wg Wyspiańskiego w reż. Romana Kordzińskiego oraz do „Mistrza i Małgorzaty wg Bułhakowa w reż. Andrzeja Marii Marczewskiego. Popularność przyniosła mu także muzyka do „Lata Muminków” wg Jansson w reż. Marczewskiego.

Woźniak komponował muzykę do filmów „Marcel wyrusza w świat” Krzysztofa Rynkiewicza, „Filemon i przyjaciele” Ryszarda Szymczaka i Ireneusza Czesnego, „Apteka Pod Orłem” Krzysztofa Miklaszewskiego, „Kochana córeczko” Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego oraz odnowionej wersji „Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego. Stworzył też muzykę m.in. do seriali „Plebania”, „Tylko tato”, „8 kontynent” i „Za siedmioma duchami”.

Nagrody i wyróżnienia

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1994 r. przyznano mu w Bydgoszczy nagrodę Złotej Maski za osiągnięcia w dziedzinie muzyki teatralnej. W 2004 r. otrzymał nagrodę prezydenta RP „Piękniejsza Polska”. Rok później odznaczono go brązowym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Na swoim koncie miał również Złoty Krzyż Zasługi (2014 r.) oraz nagrodę im. Przemysława Gintrowskiego „Za Wolność w Kulturze” (2020 r.).

W 2017 r. nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się książka „Zegarmistrz Światła. Tadeusz Woźniak w rozmowie z Witoldem Górką”, w której kompozytor opowiedział o swoim procesie twórczym.

W maju br. podczas uroczystego otwarcia dla zwiedzających Pałacu Rzeczypospolitej przy Placu Krasińskich w Warszawie wybrzmiał utwór „Słowo”, który Woźniak skomponował na tę okazję.

Zmarł w wieku 77 lat. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Kradzież cennego krzemienia pasiastego w „Krzemionkach”!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this