Znajdź nas na

FAKTY

ZOZ Ostrowiec Św.: Ośmiu pacjentów oddycha przy pomocy respiratorów!

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych poinformował, że trzecia fala koronawirusa dotarła także do Ostrowca Św. – Świadczy o tym ilość pacjentów, którzy przebywają w naszym szpitalu – tłumaczył podczas konferencji prasowej dyrektor. Dziś (środa, 10 marca) w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. przebywało 26 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, 14 osób oczekiwało na wynik Ośmiu pacjentów oddychało przy pomocy respiratorów.

Adam Karolik dyrektor ds. medycznych w ostrowieckim ZOZ. Fot. Łukasz Grudniewski

Niepokojące informacje przekazał dziś (środa, 10 marca), podczas cotygodniowej konferencji prasowej Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. Wzrosła liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa, a także pacjentów, wymagających podłączenia do respiratorów. 

– Ośmiu pacjentów przebywa na Oddziale Intensywnej Terapii, na respiratorach. Jest to bardzo duża ilość. Nigdy takiej ilości pacjentów na respiratorach nie było. Pięciu z nich jest potwierdzonych, trzech jest w obserwacji.  Ta sytuacja jest na pewno niepokojąca, zwłaszcza ilość tych pacjentów, wymagających sztucznej wentylacji, poprzez podłączenie do respiratora.  My w tym celu, jako szpital uruchomiliśmy dodatkowych pięć łóżek na Oddziale Intensywnej Terapii. Natomiast potrzeby mogą się okazać w przyszłości nawet większe – mówił dyrektor. 

Dodaje, że coraz więcej młodych osób przechodzi ciężko COVID-19, w przeciwieństwie do fali jesiennej, kiedy to chorowały osoby starsze, z obciążeniami. 

Sytuacja kadrowa szpitala jest stabilna. Dziś nieobecne były w pracy 33 pielęgniarki i 12 osób z pozostałego personelu. Adam Karolik wyjaśnia, że składa się na to kilka czynników: wiele osób z personelu medycznego przeszło już koronawirusa, a także program szczepień, zaszczepionych jest ponad 50 procent kadry medycznej.  

Najprawdopodobniej jutro (czwartek, 11 marca) Zespół Opieki Zdrowotnej otrzyma nowe  nakazy, co do ilości łóżek covidowych. ich ilość najprawdopodobniej będzie zwiększona.

– Jeszcze nie znamy dokładnych liczb, ale to wynika z tej ilości zakażeń. Najprawdopodobniej poznamy też decyzje ze strony wojewody, co do podniesienia innych szpitali w województwie do tej funkcji, ponieważ z tego, co wiem szpital w Starachowicach, jako szpital jednoimienny  już się pacjentami wypełnił – wyjaśniał Adam Karolik.

Jeśli chodzi o Narodowy Program Szczepień, to w tym tygodniu z trzech dostaw do punktu szczepień dotrze 290 dawek szczepionek koncernów AstraZeneca i Pfizer.

– Z tym, że zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia „grupa 0” może być od tego momentu szczepiona tylko i wyłącznie szczepionką AstraZeneca – poinformował dyrektor.  

Apeluje do pracowników służby zdrowia z powiatu ostrowieckiego z „grupy 0” , a takich osób oczekujących na szczepienie było 450, aby skorzystali z możliwości zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca. 

– W tej chwili wchodzić będą także szczepienia młodszych grup wiekowych, jak również pacjentów obciążonych, będą szczepieni również pacjenci dializowani, a także osoby obciążone innymi schorzeniami – wyjaśnia. 

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało także do  szpitali w Polsce, w tym do dyrekcji ostrowieckiego szpitala, o ograniczenie planowanych zabiegów, zwłaszcza tych, przy których istnieje duże ryzyko, że pacjent będzie musiał przebywać na Oddziale  Intensywnej Terapii. Miejsca te powinny być bowiem zabezpieczone dla pacjentów z ciężkimi powikłaniami pocovidowymi. 

– W naszym szpitalu nie zawieszamy planowych operacji, kierując się dobrem pacjentów i dobrem szpitala. Jeżeli nasz szpital niestety przez walkę z COVID-em traci poprzez niewyrabianie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, a wyrobienie kontraktu to są m.in.  duże planowe operacje, za które szpital na przychód, który może utrzymać go w istnieniu. Jeżeli taka potrzeba zajdzie, to będziemy reagowali, ale to nie jest forma nakazu, tylko apel Ministra Zdrowia – wyjaśnia dyrektor.

Dodaje, że liczba wolnych respiratorów w szpitalu jest wystarczająca, placówka nie ma też problemu ze sprzętem. Szpital posiada bowiem sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych, ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. 

– Pod względem sprzętu jesteśmy naprawdę zabezpieczeni, a społeczeństwo ma prawo czuć się bezpieczne – podsumowuje dyrektor. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this