Znajdź nas na

FAKTY

26-letnia mieszkanka gminy Kunów uwierzyła internetowym oszustom!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki nadesłane od obcych osób, zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają pieniądze ze wskazanego konta. Przekonała się o tym mieszkanka gminy Kunów.

Oszuści w sieci Źródło: Freepik

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.

W miniony piątek, 3 marca do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 26-letnia mieszkanka gminy Kunów. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że na początku tego miesiąca na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży suknię ślubną. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez nią odzieży. Kolejno poprosiła sprzedającą o przesłanie na wskazany adres e-mail numeru ogłoszenia. Po czym otrzymała wiadomość, że jej suknia została zakupiona i aby odebrać pieniądze ze sprzedaży musi postąpić zgodnie   z otrzymanymi wskazówkami. Sprzedająca, nic nie podejrzewając, kliknęła na podaną wiadomość, a następnie po podaniu hasła i loginu zalogowała się do bankowości elektronicznej. W chwili logowania się otrzymała wiadomość sms z banku o zaakceptowaniu autoryzacji. Jak wynikało z informacji kobieta miała otrzymać w ciągu 3 godzin pieniądze ze sprzedaży. Niestety zamiast zyskać straciła pieniądze w kwocie  2 000 złotych, ponieważ ktoś z jej konta wykonał 3 transakcje na kwoty 1000, 950 i 50 złotych.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this