Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowczanie chętnie wskazują miejsca niebezpieczne!

Jedni uważają, że to donosicielstwo, inni, że doskonałe narzędzie do komunikacji z Policją. Od blisko trzech lat mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mogą przekazać policjantom informacje o zagrożeniach, jakie zaobserwowali na swoim „lokalnym podwórku”.

grafika/naOSTRO.info

Nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, żebractwo – to tylko niektóre ze zgłaszanych przez mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego miejsc i zdarzeń niebezpiecznych. Zostają one zweryfikowane przez funkcjonariuszy, którzy podejmują dalsze działania.

Postanowiliśmy sprawdzić, które punkty ostrowczanie zaznaczają najczęściej.

– Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy może podzielić się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w jego otoczeniu. To jedno z narzędzi usprawniających komunikację pomiędzy mieszkańcami, a funkcjonariuszami – tłumaczy p.o. sierż. sztab. Sylwester Kaniewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak pokazują statystyki ostrowczanie chętnie korzystają z tego typu narzędzi. Chociaż zdania, co do korzystania z mapy są podzielone. Jedni uważają to za „donosicielstwo”, drudzy za skuteczny sposób walki z nagminnym łamaniem przepisów.

– Tak wiem czym jest mapa zagrożeń. Korzystałam z niej już dwukrotnie, gdy pod moim blokiem pojawiały się osoby, które w moim odczuciu wyglądały na bezdomne – powiedziała nam Maja Wysocka, mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego. – Niestety moi rodzice są innego zdania – dodaje. – Uważają, że jest to donosicielstwo.

Do najczęściej zaznaczanych miejsc na terenie miasta należą te w obrębie: ulicy Mikołaja Kopernika i ulicy Jana Kochanowskiego (nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym), a także ulicy Polnej (nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, akty wandalizmu, czy grupowanie się małoletnich, zagrożonych demoralizacją).

Kolejnym z miejsc uznanych za niebezpieczne są tereny zielone w pobliżu ulicy Sławomira Czerwińskiego. Ostrowczan razi tam spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, a także gromadzenie się młodzieży, zagrożonej demoralizacją. Na ulicy Świętokrzyskiej wskazują najczęściej nadmierną prędkość i nielegalne rajdy. Na to pierwsze skarżą się też użytkownicy obwodnicy Ostrowca Św.

Podobnie jest na os. Ogrody i os. Patronackim. Mieszkańcy zaznaczają tam najczęściej: nielegalne rajdy samochodowe, przekraczanie dozwolonej prędkości, czy dzikie wysypiska śmieci (okolice os. Złota Jesień). Podobnie jest w okolicach ul. Szymanowskiego

Na os. Słonecznym, ulicach Grabowieckiej i Długiej – żebractwo. Na Pułankach akty wandalizmu, spożywanie alkoholu, bezdomność, a także żebractwo.

– Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń wszyscy możemy mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Każde zgłoszenie trafia do policjantów odpowiedniej komórki organizacyjnej Policji. pamiętajmy, że funkcjonariusze na sprawdzenie takiego zgłoszenia mają pięć dni – tłumaczy p.o. sierż. sztab. Sylwester Kaniewski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mundurowy podkreśla, że zebrane informacje pozwalają na zwiększoną kontrolę tego typu miejsc.

Funkcjonariusz podkreśla, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny.

– Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji – dodaje mundurowy.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Czekamy na Wasze komentarze.

Czy mapa zagrożeń to dobre rozwiązanie?

Korzystacie z niej? Które miejsca w Ostrowcu Świętokrzyskim uważacie za szczególnie niebezpieczne?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this