Znajdź nas na

PO GODZINACH

Jak lot na Marsa, to tylko z Kielc!

Już w połowie września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się finał piątej edycji ERC, czyli zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii. Jak się okazuje nie trzeba lecieć na Marsa, żeby zobaczyć Czerwoną Planetę z bliska. Wystarczy przyjechać do Kielc.

Żródło: roverchallenge.eu

Wydarzenie jest otwarte z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. Wystarczy zatem „przyłączyć się” do prawie 400 zawodników z pięciu kontynentów, którzy w dniach 13-15 września będą gościć w Kielcach, żeby wziąć udział w finale międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Poza obserwacją zmagań zespołów na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, a także prelekcje oraz warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki.

Na potrzeby European Rover Challenge na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety.

Żródło: roverchallenge.eu

– To na tym torze zawodnicy rywalizować będą w czterech konkurencjach terenowych, których zadaniem jest zaprezentowanie możliwości stworzonego przez ich robota marsjańskiego i jego zdalnej nawigacji – mówi Łukasz Wilczyński, główny organizator ERC.

Zadania terenowe są otwarte dla publiczności, która w tym roku będzie mogła podglądać zmagania drużyn z niemal każdej strony. W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych po brzegi atrakcjami. Wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) i NASA.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Nie zabraknie także miejsca na konferencję mentoringowo-biznesową. Wśród prelegentów spotkać można będzie m.in. głównych inżynierów misji ExoMars z Europejskiej Agencji Kosmicznej, reprezentantów zagranicznych agencji kosmicznych czy też przedstawicieli największych firm europejskiego przemysłu kosmicznego, takich jak Airbus, Sener i GMV.

– Z każdą edycją rośnie rozpoznawalność zawodów i świadomość tego, jaki wnoszą one wkład w kształcenie kadr i rozwój technologii dla polskiego sektora kosmicznego. Postanowiliśmy wykorzystać zwiększone zainteresowanie ERC ze strony branży kosmicznej i przygotować przestrzeń, w której świat nauki i biznesu może porozmawiać o wspólnych projektach, podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a nawet znaleźć potencjalnych pracowników czy kontrahentów – tłumaczy Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP.

Międzynarodowe zawody robotów marsjańskich ERC przyciągają również znanych popularyzatorów nauki i kosmosu. W tym roku również ich nie zabraknie. Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy i autor kanału „Nauka. To Lubię!” na Facebooku będzie przeprowadzał wywiady z gośćmi specjalnymi wydarzenia, studio komentatorskie oraz transmisję online poprowadzi Piotr Kosek z największego astronomicznego programu internetowego „Astrofaza”, a w roli gospodarza wydarzenia ponownie wystąpi Karol Wójcicki, twórca fanpage’a „Z głową w gwiazdach”. Dla widzów organizatorzy przygotowali także pokazy naukowe z Wiktorem Niedzickim – twórcą niezwykle popularnego w latach 80. i 90. cyklu programów „Laboratorium” w TVP.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Centrum Usług Wspólnych to remedium czy zagrożenie dla gminy Ostrowiec Św.?

FAKTY

Ile zarobił dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św.?

FAKTY

Pomnik w Nietulisku Dużym odrestaurowany! To świadek przeszłości i lekcja na przyszłość!

FAKTY

Skarga na działanie ostrowieckiego PCPR-u trafi pod obrady radnych!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this