Ponad 36,8 miliona złotych Zarząd Województwa przeznaczył na dofinansowanie 19 projektów w ramach Działania 3.4 Strategia nisko emisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 dla projektów dotyczących modernizacji oświetlenia ulicznego (ulic, placów, terenów publicznych) na to energooszczędne. Uchwała w sprawie zwiększenia poziomu środków przeznaczonych do zakontraktowania w konkursie i zatwierdzenia listy projektów została podjęta 24 sierpnia przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. Wśród zakwalifikowanych gmin z powiatu ostrowieckiego na liście znalazła się gmina Bałtów i gmina Kunów.
Z takiego obrotu sprawy cieszy się Hubert Żądło, wójt Bałtowa.
– Biorąc pod uwagę wysokość podnoszonych kosztów, 115 tysięcy złotych rocznie to będzie duża oszczędność dla gminy Bałtów. Wszystkie lampy, które mamy na terenie gminy są sodowe, choć można trafić pojedynczo, bo pojedynczo, ale na te rtęciowe. W związku z tym, że staram się szukać w różnych działach budżetu oszczędności, aby można było tę gminę wyprowadzić w przyszłości na prostą, jeśli chodzi o budżet, to dostrzegłem, że spore środki wydajemy na oświetlenie uliczne. Liczne gminy stosują taką metodę, że teraz, w okresie letnim po godzinie 22.00 wyłączają oświetlenie uliczne. Nie chciałbym tego robić, ponieważ gmina Bałtów jest gminą turystyczną i chciałbym, aby pod względem bezpieczeństwa i też atrakcyjności, to oświetlenie było. Wymusiło to na mnie poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Pojawił się nabór na dofinansowanie w tej kwestii w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Złożyliśmy wniosek o takie dofinansowanie, wykonaliśmy audyt energetyczny i znaleźliśmy się wśród 19 szczęśliwców, którzy uzyskali dofinansowanie – przypomina Hubert Żądło.
W ramach projektu, którego realizacja przewidziana została na lata 2020-2021 wymienionych zostanie 598 lamp. Planowana oszczędność dla gminy z tego tytułu to 115 tysięcy złotych rocznie. Jak przewiduje wójt Bałtowa, inwestycja ta powinna zwrócić się po dwóch latach.
– To jest ten zysk obliczony po obecnych cenach energii. A wiemy, że energia w przyszłości pójdzie najprawdopodobniej w górę, więc oszczędności będą jeszcze większe. System oświetlenia pozwala na inteligentne zarządzanie. Możemy zmniejszać i zwiększać natężenie światła. W przypadku, gdy mamy do czynienia z przystankiem autobusowymi, czy przejściem dla pieszych możemy sprawić, że te lampy będą tam święciły intensywniej. W miejscach gdzie nie potrzeba go aż tak dużo, w godzinach nocnych, możemy go zmniejszyć do 50, 40 procent. Czyli światło nie będzie wyłączane, a tylko przez jego mniejszą intensyfikację będzie generowało oszczędności 0 dodaje wójt.
Niestety lampy znajdujące się przy drodze wojewódzkiej nie będą mogły zostać zmodernizowane.
– Niedawno zostały tam zamontowane. Dziwi mnie, że wykonane zostały tam lampy sodowe, a nie ledowe, ale tematu tak naprawdę nie dopilnowali poprzednicy. Będę się starał, aby na drodze wojewódzkiej była możliwość chociaż przyciemniania tego światła. Ponieważ podłączenia lamp tych nowych, które powstaną i tych starych jest zegarowe. Całkowita wymiana lamp przy drodze wojewódzkiej będzie musiała poczekać do czasu, aż skończy się im gwarancja – podsumowuje Hubert Żądło.
Całkowita wartość zadania to 1 580 112,99 zł. Dofinansowanie wynosi 1 338 495,85 zł.