– Ludzie starzy pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej, a więc mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości, które są podstawą i regułą życia społecznego. Wykluczyć ich ze społeczeństwa znaczy w imię nowoczesności pozbawionej pamięci odrzucić przeszłość, w której zakorzeniona jest teraźniejszość – pisał w Liście do osób w podeszłym wieku, papież Jan Paweł II.
Zgromadzeni na wczorajszym wydarzeniu seniorzy, zgodnie przyznawali, że brakowało im tego typu inicjatyw w gminie w latach wcześniejszych. Tym bardziej, że według statystyk, a te niestety pozostają bezwzględne, polskie społeczeństwo po prostu się starzeje.
– Dzięki wam zrealizowałam swoje marzenie. Od dawna marzyłam bowiem o tym, aby, dzień seniora organizowany dotychczas w innych gminach, znalazł się także na stałe w kalendarzu imprez w naszej gminie. I to dzięki wam możemy dziś w naszej gminie obchodzić pierwszy Dzień Seniora i za to wam z całego serca dziękuję. A jak ważną rolę w życiu społecznym każdej społeczności odgrywają seniorzy, myślę, że każdy z nas wie. Chcemy się od was uczyć, bo to właśnie wy macie doświadczenie, tę niesamowitą praktykę, wiedzę, której się nie da wyczytać w internecie, a dzięki której można kształtować młode pokolenia. Za to wam dziękujmy – mówiła Joanna Suska.

Burmistrz przyznała także, że brakowało jej zwiększonej integracji społecznej w gminie Ćmielów. Zachęcała seniorów, aby przystępowali do Kół Gospodyń Wiejskich lub Klubu Aktywnych w Ćmielowie.
– Należy pamiętać, że już wkrótce, co trzeci Polak będzie seniorem. Nikt z nas nie chce być sam. Chcemy, żeby ktoś o nas pamiętał. Aby ten wspólnie spędzony czas był przyjemny. W życiu każdy z nas chce być szczęśliwy. Zadbajmy o to, żeby mieć to szczęście i właśnie tego szczęścia życzę Wam na każdy dzień – dodała burmistrz.
Przypomniała także, że seniorzy to bardzo aktywna grupa społeczna w gminie Ćmielów. Zawsze bardzo chętnie i licznie włączają się w wydarzenia organizowane przez gminę. Zapewnia także, że jako włodarz gminy będzie dbała o to, aby ta aktywność i uczestnictwo w życiu gminy i mieszkańców Ćmielowa – seniorów, jeszcze się zwiększyły.
– Zależy mi na tym, aby różne grupy wiekowe potrafiły spędzać ze sobą czas, aby nie wykluczały się wzajemnie, a potrafiły czerpać od siebie to, co najlepsze. Dziś z okazji Gminnego Dnia Seniora wystąpili dzieci i młodzież z Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie. Na Dzień Dziecka z kolei chcielibyśmy, aby to seniorzy przygotowali program artystyczny dla dzieciaków. To wzrusza, bo nasi seniorzy to często babcie i dziadkowie tych uczniów. Chcemy pokazać nasz potencjał – wyjaśnia burmistrz, która seniorom życzy życia w zdrowiu, szczęściu, otoczeniu najbliższych i umiejętności czerpania radości z każdego dnia.

Pomysł Joanny Suski popiera Mirosław Rogoziński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego.
– Bardzo trafny pomysł pani burmistrz. Tym bardziej, że takie inicjatywy dużo wcześniej odbywały się już w ościennych gminach, a nam – seniorom z gminy Ćmielów tego po prostu brakowało. Widzę po frekwencji, że jest zapotrzebowanie. Sam jestem przewodniczącym Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów. Organizuję spotkania opłatkowe, wycieczki, które cieszą się powodzeniem. W najbliższym czasie wybieramy się do Lwowa. W krótkim czasie zapisały się na nią 53 osoby. Pokazuje to także, że jest olbrzymia potrzeba integracji w środowisku senioralnym. Organizujemy także spotkania sylwestrowe dla osób samotnych i seniorów. Robimy to małym sumptem, we własnym zakresie, przy pomocy i akceptacji pani burmistrz, która udostępnia nam lokum. Jest to bardzo potrzebne tym bardziej, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Statystyki nie kłami – tłumaczy Mirosław Rogoziński, który seniorom z gminy Ćmielów życzy przede wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności i cieszenia się jak najdłużej z rodzinnego ciepła.
Zachwycona taką forma spędzania wolnego czasu, a także możliwością rozmowy i pomocy przy organizacji wydarzenia jest także Ludmiła Kiełkiewicz, która od 2012 roku śpiewa w Zespole Ludowym „Borianki”. Zdaje sobie sprawę, że wśród seniorów są osoby z różnym bagażem życiowym. Dla jednych życie było łaskawsze, innym zgotowało trudniejszy los, jednak najważniejsze jest to, aby nie zamykać się na drugiego człowieka. Czasami rozmowa z drugą osobą może zdziałać cuda. Zachęca także wszystkich seniorów z gminy Ćmielów, aby pilota od telewizora odstawili w kąt, a postawili na wspólną integrację.

– Teraz tak popularna jest samotność wśród seniorów, a to takie ważne, żeby być razem. Żeby wywoływać uśmiech i radość na czyjejś twarzy, ale i duszy. Najważniejsza jest bliskość drugiego człowieka. Naszym seniorom życzyłaby przede wszystkim zdrowia, radości, kontaktu z rodziną i z najbliższymi. Sprawmy, aby to życie staruszka było naprawdę wesołe – apeluje.
Olbrzymią niespodziankę był występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Ćmielowie, przygotowany pod czujnym okiem Jolanty Kozak, nauczyciela klasy 3a (nauczania początkowego) i Joanny Psiuch, nauczyciela języka polskiego, historii i doradztwa zawodowego. Młodzi aktorzy oprócz swoich interpretacji popularnych piosenek przygotowali także autorską wersję „Rzepki” Juliana Tuwima, która wywołała gromkie brawa wśród seniorów.
– Jestem przekonana, że trzeba niwelować te różnice pokoleniowe pomiędzy najmłodszymi i najstarszymi mieszkańcami naszej gminy i stad się zrodził taki pomysł, żeby dzieci podziękowały swoim występem – seniorom. Większość z nich ma tutaj swoje babcie i dziadków – tłumaczyła Jolanty Kozak, nauczyciela klasy 3a.

Zapewnia, że przygotowania do występu trwały około trzech tygodni.
– Mamy bardzo zdolną młodzież, a nasze dzieci uwielbiają grę aktorską. Nie trzeba ich do tego przekonywać – dodała Joanny Psiuch, nauczyciel języka polskiego, historii i doradztwa zawodowego.
Obydwie panie życzą seniorom zdrowia, szczęścia, uśmiechu na twarzy, radości i bardzo dobrej zabawy.
– Aby co roku, w tym samym składzie mogli się spotykać, pobyć ze sobą i porozmawiać – podsumowuje Joanna Psiuch.
Współorganizatorem wydarzenia był Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.
Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
