Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

O drodze Krzemionek do UNESCO opowie Artur Jedynak! Na dzisiejszy wykład zaprasza Monika Bryła-Mazurkiewicz!

Na niezwykłe spotkanie z historią w roli głównej zaprasza Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dziś, 23 października w ODS „Malwa” o godzinie 17.00 w ramach cyklu spotkań historycznych pn. „Ciebie jedną kocham… – czyli historycznym szlakiem przez Świętokrzyskie” posłuchać będzie można wykładu Artura Jedynaka, archeologa, absolwenta Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wstęp wolny!

fot. FB Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. profesora Mieczysława Radwana

– To już szósta edycja cyklu spotkań historycznych. Co roku jeden z wykładów jest w całości poświęcony zagadnieniom z dziedziny archeologii – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana. Dodaje także, że ziemia świętokrzyska jest niezwykle bogata w „archeologiczne” perełki.

– Podczas takich spotkań jak to dzisiejsze, staramy się popularyzować wiedzę na ich temat – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Wykład wygłosi Artur Jedynak, archeolog, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pracownik naukowy Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., autor artykułów w dziedzinie archeologii publikowanych w wydawnictwach zwartych oraz czasopismach naukowych i popularnonaukowych.

– Pan Artur Jedynak jest osobą dobrze znaną w lokalnym środowisku naukowym, i nie tylko. Od lat jest związany z ostrowieckim muzeum. Jest kustoszem Działu Archeologii. Prowadzi badania archeologiczne głównie na terenie naszego województwa. Wyniki tych badań prezentował na wielu konferencjach naukowych – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Ci, którzy zdecydują się wziąć udział w spotkaniu na pewno się nie zawiodą. Artur Jedynak opowie bowiem o drodze jaką przeszły „Krzemionki” zanim, jako „Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego”, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

– Pan Artur był w samym środku tych wydarzeń. Był jedną z kilku osób przygotowujących wniosek. Jako reprezentant muzeum uczestniczył w sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku, na której zapadła historyczna decyzja – przypomina prezes Centrum.

Spotkanie ma charakter otwarty. Wykład odbędzie się dziś (23 października) w ODS „Malwa” na os. Stawki 45, na I piętrze, w pokoju 20. Początek: godz. 17.00.

Projekt współfinansuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Rządowe promesy trafiły do samorządów lokalnych! Prezydent Ostrowca Św. pominięty przy rozdaniu grantów!

FAKTY

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rezerwat Krzemionki! Mówił m.in. o Funduszu Inwestycji Samorządowych!

FAKTY

Mieszkali w niej Sascy i Lirszowie! Jeden z piękniejszych budynków Ostrowca Św. idzie pod młotek!

FAKTY

Miał być remontowany! Spłonął mu dach! [FOTO, VIDEO]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this