W stolicy polskich Tatr reprezentanci 15 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych z całej Polski rywalizowali o medale w narciarstwie biegowym, zjazdowym oraz dyscyplinie charakterystycznej dla Olimpiad Specjalnych – biegu na rakietach śnieżnych. Teraz sportowcy Olimpiad Specjalnych z trzech dyscyplin: hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarstwa szybkiego będą oczekiwać na rozpoczęcie drugiej części OZIOS w Bydgoszczy.
Wśród 35 osobowej ekipy reprezentującej województwo świętokrzyskie znaleźli się zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” – Joanna Mazurowska i Kamil Podsiadło. Zawodnicy brali udział w biegach na rakietach śnieżnych na dystansie 400 m, 200 m i 100 m.
– Sam udział w igrzyskach to niezwykłe wyróżnienie dla każdego zawodnika. Kamil jest sportowcem z dużym doświadczeniem, ale dla Asi były to pierwsze igrzyska ogólnopolskie w życiu – mówią przedstawiciele zarządu Klubu.
Podkreślają, że zarówno Joanna, jak i Kamil dostarczyli niezapomnianych emocji, a trenerzy i zarząd Klubu są z nich dumni.
Pierwsza część Igrzysk w Zakopanem zakończyła się ogromnym sukcesem sportowym i organizacyjnym.
– Wszyscy powinni przyjść na zawody Olimpiad Specjalnych i zobaczyć, jak dzielni są nasi zawodnicy, jak walczą, jak pokonują słabości, jak się nie poddają! Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną są dla nas wszystkich przykładem, jak walczyć z własnymi ograniczeniami, nie zrażają się żadnymi dodatkowymi trudnościami – profesjonalni sportowcy mogą się od nich bardzo wiele nauczyć – podkreślała Zofia Kiełpińska, medalistka Mistrzostw Świata w biathlonie, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, a także Ambasadorka Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 i kierownik dyscypliny narciarstwa biegowego podczas Igrzysk.
Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych Rywal ze stolicy Tatr wrócili w doskonałych humorach. Joanna wywalczyła złoto na dystansie 400 m, a Kamil – srebro na dystansie 200 m.
Przygotowanie sportowca do zawodów to żmudna i długa praca. Klub Olimpiad Specjalnych zorganizował dla swoich sportowców cotygodniowe treningi, które dzięki przychylności dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św. odbywają się na hali sportowej szkoły. Zawodników do Igrzysk przygotowywali Ernest Krajewski i Elżbieta Wybranowska.
– Taki jest nasz cel, aby aktywizować jak największą ilość naszych uczniów, żeby odkryli w sobie sportowe talenty. Sport wśród osób niepełnosprawnych jest bardzo istotny, jest bardzo ważny, rozwija nie tylko od strony fizycznej, ale także od stron emocjonalnej i społecznej. Stwarza uczniom naszej szkoły szansę do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym – wyjaśnia Ernest Krajewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., a także trener w Klubie Olimpiad Specjalnych „Rywal”.
Podkreślał także, jak istotną i odpowiedzialną funkcję pełni trener.
– Na pewno musi udzielać wskazówek, ukierunkowywać zawodnika. Zadbać o jego odpowiednią rozgrzewkę, o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Jestem niezwykle dumny z każdego zawodnika, każdego ucznia, który podejmuje się działań na rzecz sportu. Dają świetny przykład nie tylko swoim rówieśnikom, ale i osobom dorosłym. Są niezniszczalni i można z nich czerpać wzór – podsumowuje Ernest Krajewski.
Druga część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020 przesunięta została na drugie półrocze 2020 roku. Pierwotnie zawody miały odbywać się od 17 do 20 marca.
– Komitet Wykonawczy podjął odpowiedzialną decyzję o przesunięciu drugiej części Igrzysk i kolejnych zawodów rangi ogólnopolskiej. Zależy nam, by uczestnicy zarówno Igrzysk jak i innych zawodów ogólnopolskich mogli wspólnie bez ograniczeń celebrować wielkie święto sportu i akceptacji jakim są nasze zawody. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników, trenerów, wolontariuszy i organizatorów przesuwamy Igrzyska i pozostałe zawody na II półrocze 2020 r. – oświadczyła 9 marca Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.