Znajdź nas na

SPORT

Złoty medal dla Joanny, srebrny dla Kamila!

Joanna Mazurowska i Kamil Podsiadło z Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” w Ostrowcu Św. reprezentowali województwo świętokrzyskie podczas Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane – Bydgoszcz 2020. I to z sukcesami. Joasia wywalczyła złoto na dystansie 400 metrów biegu na rakietach śnieżnych, a Kamil – srebro na dystansie 200 metrów. Pierwsza część ogólnopolskiej imprezy zakończyła się w sobotę, 7 marca.

fot. KOS „Rywal”

W stolicy polskich Tatr reprezentanci 15 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych z całej Polski rywalizowali o medale w narciarstwie biegowym, zjazdowym oraz dyscyplinie charakterystycznej dla Olimpiad Specjalnych – biegu na rakietach śnieżnych. Teraz sportowcy Olimpiad Specjalnych z trzech dyscyplin: hokeja halowego, unihokeja i łyżwiarstwa szybkiego będą oczekiwać na rozpoczęcie drugiej części OZIOS w Bydgoszczy.

Wśród 35 osobowej ekipy reprezentującej województwo świętokrzyskie znaleźli się zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” – Joanna Mazurowska i Kamil Podsiadło. Zawodnicy brali udział  w biegach na rakietach śnieżnych na dystansie 400 m, 200 m i 100 m.

fot. KOS „Rywal”

– Sam udział w igrzyskach to niezwykłe wyróżnienie dla każdego zawodnika. Kamil jest sportowcem z dużym doświadczeniem, ale dla Asi były to pierwsze igrzyska ogólnopolskie w życiu –  mówią przedstawiciele zarządu Klubu.

Podkreślają, że zarówno Joanna, jak i Kamil dostarczyli niezapomnianych emocji, a trenerzy i zarząd Klubu są z nich dumni.

Pierwsza część Igrzysk w Zakopanem zakończyła się ogromnym sukcesem sportowym i organizacyjnym.

– Wszyscy powinni przyjść na zawody Olimpiad Specjalnych i zobaczyć, jak dzielni są nasi zawodnicy, jak walczą, jak pokonują słabości, jak się nie poddają! Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną są dla nas wszystkich przykładem, jak walczyć z własnymi ograniczeniami, nie zrażają się żadnymi dodatkowymi trudnościami – profesjonalni sportowcy mogą się od nich bardzo wiele nauczyć –  podkreślała Zofia Kiełpińska, medalistka Mistrzostw Świata w biathlonie, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, a także Ambasadorka Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, Zakopane-Bydgoszcz 2020 i kierownik dyscypliny narciarstwa biegowego podczas Igrzysk. 

fot. KOS „Rywal”

Zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych Rywal ze stolicy Tatr wrócili w doskonałych humorach. Joanna wywalczyła złoto na dystansie 400 m, a Kamil –  srebro na dystansie 200 m.

Przygotowanie sportowca do zawodów to żmudna i długa praca. Klub Olimpiad Specjalnych zorganizował dla swoich sportowców cotygodniowe treningi, które dzięki przychylności dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Ostrowcu Św. odbywają się na hali sportowej szkoły. Zawodników do Igrzysk przygotowywali  Ernest Krajewski i Elżbieta Wybranowska.

– Taki jest nasz cel, aby aktywizować jak największą ilość naszych uczniów, żeby odkryli w sobie sportowe talenty. Sport wśród osób niepełnosprawnych jest bardzo istotny, jest bardzo ważny, rozwija nie tylko od strony fizycznej, ale także od stron emocjonalnej i społecznej. Stwarza uczniom naszej szkoły szansę do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym – wyjaśnia Ernest Krajewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., a także trener w Klubie Olimpiad Specjalnych „Rywal”. 

Podkreślał także, jak istotną i odpowiedzialną funkcję pełni  trener. 

– Na pewno musi udzielać wskazówek, ukierunkowywać zawodnika. Zadbać o jego odpowiednią rozgrzewkę, o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Jestem niezwykle dumny z każdego zawodnika, każdego ucznia, który podejmuje się działań na rzecz sportu. Dają świetny przykład nie tylko swoim rówieśnikom, ale i osobom dorosłym. Są niezniszczalni i można z nich czerpać wzór – podsumowuje Ernest Krajewski. 

fot. KOS „Rywal”

Druga część Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane-Bydgoszcz 2020 przesunięta została na drugie półrocze 2020 roku. Pierwotnie zawody miały odbywać się od 17 do 20 marca.

– Komitet Wykonawczy podjął odpowiedzialną decyzję o przesunięciu drugiej części Igrzysk i kolejnych zawodów rangi ogólnopolskiej. Zależy nam, by uczestnicy zarówno Igrzysk jak i innych zawodów ogólnopolskich mogli wspólnie bez ograniczeń celebrować wielkie święto sportu i akceptacji jakim są nasze zawody. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zawodników, trenerów, wolontariuszy i organizatorów przesuwamy Igrzyska i pozostałe zawody na II półrocze 2020 r. –  oświadczyła 9 marca Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Szczepienia w ostrowieckim szpitalu odwołane!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this