Policjant dodał, że ostatniej doby funkcjonariusze pouczyli ponad 235 osób w tej kwestii, nałożyli mandaty 2692 osobom, a w ponad 685 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie.
Rzecznik KGP zaznaczył, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów – w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń.
– Obecnie w Parlamencie procedowany jest projekt unormowania kwestii związanych z przestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń podczas stanu epidemii w ustawie kodeks wykroczeń. Wejście tych przepisów w życie powinno zakończyć wszelkie dyskusje w zakresie egzekwowania przepisów przez funkcjonariuszy – wyjaśnił insp. Mariusz Ciarka.
Podkreślił też, że analiza wniosków o ukaranie skierowanych do sądu wskazuje, że w chwili, gdy tych wniosków w skali kraju było nieco ponad 10 tysięcy, to 8430 obwinionych zostało skazanych, a w zaledwie w 82 sprawach zapadły wyroki uniewinniające. – Pozostałe sprawy jeszcze się toczyły – podał Ciarka.
Przekazał również najnowsze dane dotyczące osób skierowanych na kwarantannę. Wynika z nich, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci niemal 22 mln razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. – Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 313 tys. osób skierowanych na kwarantannę, w ok. 750 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – poinformował Ciarka.
Przypominał jednocześnie, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi karę pieniężna do 30 tys. zł.
Rzecznik KGP przekazał także, że 1316 policjantów oraz 155 pracowników policji zarażonych koronawirusem wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało ok. 3660 policjantów oraz 445 pracowników policji. Ponad 13700 policjantów było na kwarantannie, a obecnie przebywa na niej ok. 2600 funkcjonariuszy. (PAP)