Znajdź nas na

FAKTY

Statystyki są bezwzględne: na polskich drogach najczęściej giną motocykliści!

Statystyki są bezwzględne. Śmiertelność motocyklistów jest prawie sześciokrotnie wyższa niż wśród kierowców i pasażerów osobówek. W 2019 roku na polskich drogach niemal każdego dnia ginęło 8 osób. I choć zdarzeń z udziałem pojazdów innych niż auta osobowe było zdecydowanie mniej, jak zaznaczają eksperci Rankomat.pl są one zazwyczaj tragiczniejsze w skutkach, zwłaszcza dla motocyklistów.

Zdjęcie ilustracyjne

28 sierpnia do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w Truskolasach (powiat opatowski). W wyniku zderzenia samochodu osobowego i motocyklu zginął 25-letni kierowca jednośladu.  2 maja w Kunowie (powiat ostrowiecki), kierująca pojazdem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu motocykliście, rannego mężczyznę do szpitala przetransportowano lotnicze  pogotowie ratunkowe. 9 maja doszło do tragicznego wypadku w gminie Gnojno w powiecie buskim.   Jadący z Chmielnika 24-letni motocyklista zderzył się z samochodem osobowym. Zginął na miejscu. To tylko kilka z tegorocznych wypadków z udziałem motocyklistów. 

– Biorąc pod uwagę wszystkie pojazdy poruszające się po drogach, najtragiczniejsze w skutkach są wypadki właśnie z  udziałem motocyklistów. W 2019 roku uczestniczyli oni w 13756 wypadkach i kolizjach, w których zginęło 395 osób, co daje wynik na poziomie 2,9% śmiertelności – podają eksperci Rankomat.pl

Statystyki pokazują, że głównymi przyczynami wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców, w których poszkodowanymi są  motocykliści, jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.  Jednak działa to także w drugą stronę, do najczęstszych „grzechów”  motocyklistów należy niedostosowanie  prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości.

Nieco bezpieczniej mogli czuć się rowerzyści. Według statystyk brali udział w podobnej liczbie zdarzeń co motocykliści, jednak mniej ofiar śmiertelnych przełożyło się na niższy współczynnik śmiertelności na poziomie 1,9%.

Na polskich drogach wciąż dominują auta osobowe dlatego ich kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji. W tym wypadku współczynnik śmiertelności  znajduje się na poziomie 0,5%.

Na drodze oprócz przepisów ruchu drogowego liczy się też  rozwaga, rozsądek, kultura i życzliwość. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Zaginął Marek Rzeszowski! Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach!

FAKTY

Hubert Żądło: Wskaźniki finansowe mamy unormowane. Ten rok dla budżetu gminy Bałtów zakończymy z ponad milionową nadwyżką finansową!

FAKTY

Świętokrzyskie w czołówce! 70 milionów euro na „covidowe” wsparcie firm!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this