Znajdź nas na

FAKTY

Statystyki są bezwzględne: na polskich drogach najczęściej giną motocykliści!

Statystyki są bezwzględne. Śmiertelność motocyklistów jest prawie sześciokrotnie wyższa niż wśród kierowców i pasażerów osobówek. W 2019 roku na polskich drogach niemal każdego dnia ginęło 8 osób. I choć zdarzeń z udziałem pojazdów innych niż auta osobowe było zdecydowanie mniej, jak zaznaczają eksperci Rankomat.pl są one zazwyczaj tragiczniejsze w skutkach, zwłaszcza dla motocyklistów.

Zdjęcie ilustracyjne

28 sierpnia do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w Truskolasach (powiat opatowski). W wyniku zderzenia samochodu osobowego i motocyklu zginął 25-letni kierowca jednośladu.  2 maja w Kunowie (powiat ostrowiecki), kierująca pojazdem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu motocykliście, rannego mężczyznę do szpitala przetransportowano lotnicze  pogotowie ratunkowe. 9 maja doszło do tragicznego wypadku w gminie Gnojno w powiecie buskim.   Jadący z Chmielnika 24-letni motocyklista zderzył się z samochodem osobowym. Zginął na miejscu. To tylko kilka z tegorocznych wypadków z udziałem motocyklistów. 

– Biorąc pod uwagę wszystkie pojazdy poruszające się po drogach, najtragiczniejsze w skutkach są wypadki właśnie z  udziałem motocyklistów. W 2019 roku uczestniczyli oni w 13756 wypadkach i kolizjach, w których zginęło 395 osób, co daje wynik na poziomie 2,9% śmiertelności – podają eksperci Rankomat.pl

Statystyki pokazują, że głównymi przyczynami wypadków drogowych spowodowanych przez kierowców, w których poszkodowanymi są  motocykliści, jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.  Jednak działa to także w drugą stronę, do najczęstszych „grzechów”  motocyklistów należy niedostosowanie  prędkości do warunków panujących na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości.

Nieco bezpieczniej mogli czuć się rowerzyści. Według statystyk brali udział w podobnej liczbie zdarzeń co motocykliści, jednak mniej ofiar śmiertelnych przełożyło się na niższy współczynnik śmiertelności na poziomie 1,9%.

Na polskich drogach wciąż dominują auta osobowe dlatego ich kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji. W tym wypadku współczynnik śmiertelności  znajduje się na poziomie 0,5%.

Na drodze oprócz przepisów ruchu drogowego liczy się też  rozwaga, rozsądek, kultura i życzliwość. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this