Targi zorganizowały wspólnie Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP z Kielc, Młodzieżowe Centrum Kariery OHP i ostrowieckie CZiU.
– Targi, które organizujemy to cykliczna impreza. Jeżeli chodzi o firmy, które poszukują pracowników, to głównie mamy tutaj te z powiatu ostrowieckiego. Są też placówki edukacyjne spoza województwa np. z Radomia. Targi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Muszę powiedzieć, że frekwencja przekroczyła nasze oczekiwania. Przyszło bardzo dużo młodzieży, ale jest też sporo ludzi, którzy pracy poszukują. No i wystawcy nam także dopisali – podsumowuje Marcin Sitarz, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św.
Targi pracy to duża szansa na znalezienie pracy dla mieszkańców, a także na ich bezpośredni kontakt z pracodawcą, nie tylko przez portale internetowe, czy przez ogłoszenia.
– Ponieważ jesteśmy szkołą typu zawodowego, kształcimy przyszłych pracowników, dlatego bardzo nam zależy, żeby tej młodzieży do nas, jak najwięcej przybyło, zwłaszcza, że mamy podwójny nabór w tym roku. Kształcimy wysoko wykwalifikowanych pracowników, techników, także pracowników ostrowieckich firm powiatowych, czy regionalnych. Wydaje mi się, że taka oferta przedstawiona na miejscu dla ośmioklasistów i gimnazjalistów będzie czymś bardzo przydatnym – tłumaczy dyrektor CKZiU.
Dyrektor podkreśla także, że znaleźliśmy się w okresie wielkiego boomu na szkolnictwo zawodowe. Następuje pewna restrukturyzacja tego szkolnictwa, stawia się na szkolnictwo dualne, czyli kształcenie zarówno w szkole, jak i bezpośrednio u pracodawcy.
– Myślę, że po całych tych zawirowaniach, które do tej pory były, ze szkolnictwem zawodowym, wyjdziemy na prostą i będziemy przyciągać, jak najwięcej młodzieży przygotowanej do pracy.
Na pewno będziemy takie targi robić, jesteśmy bardzo otwarci, sami takie targi edukacyjne organizujemy i takie wydarzenia będą na pewno jeszcze dwukrotnie w naszej szkole przed wakacjami – zapewnia Marcin Sitarz.
Współorganizator imprezy Świętokrzyska Wojewódzka Komenda OHP przedstawiła ostrowczanom swoją ofertę edukacyjną, a także propozycję różnego rodzaju kursów.
– Jest tutaj szereg wystawców, którzy promują swoje działania dotyczące edukacji, jak i pracodawcy, którzy oferują zatrudnienie. OHP organizuje praktyki dla młodzieży, ponieważ w swoich strukturach mamy ośrodki szkolenia i wychowania. Targi maja służyć także naborowi do naszych ośrodków. Organizujemy praktyczną naukę zawodu u pracodawców, a pracodawcom, jako jedyna instytucja w Polsce refundujemy wynagrodzenia oraz pochodne od tych składek, które płacą młodocianym pracownikom – podsumowuje Dawid Tobiasz, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Kielcach.
Zadowolona z oferty edukacyjnej targów jest Iwona Cichońska, wychowawca klasy 3b z Gimnazjów w Waśniowie.
– Chcieliśmy pokazać młodzieży jaką mają szansę, które zawody są najbardziej pożądane obecnie, chcemy, żeby zapoznali się z ofertami, żeby mogli porozmawiać z pracodawcami, spodobała się nam także bardzo ciekawa oferta szkoły. Uczniowie mogli wejść na warsztaty, obserwowali życie szkoły „od kuchni” – tłumaczy obecność na targach swoich podopiecznych Iwona Cichońska.
Na targach pojawili się także przedstawiciele Agencji Pracy. Jedną z nich była firma Randstad.
– Organizujemy spotkania w urzędach gminy, uczestniczymy w targach pracy, ostatnio byliśmy w Szydłowcu. Zainteresowanie jest duże, ludzie podchodzą, pytają. Mamy dużo ofert pracy, ciągle napływają nam nowe oferty pracy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Takie najbardziej pożądane zawody to: elektryk, ślusarz, operator laserów, operator robota spawalniczego, monter wiązek elektrycznych, czy pracownik produkcji – tłumaczy Milena Zapała z Agencji Pracy Randstad, która podkreśla, że najważniejsze jest dobre CV.
Anna Młynek z Verona Consulting zauważa, że głównym odbiorcom takich targów jest młodzież.
– Jako firmie, nie przeszkadza nam wiek danej osoby, tylko chęci do pracy. Osoby młodsze interesowały się jakie są wymagania, dla nas podstawowym wymogiem jest obsługa komputera. Wydaje mi się, że takie Targi Pracy powinny być organizowane, ale nie w szkołach. My uczniom możemy zaoferować pracę, ale ta osoba musi być dyspozycyjna. Osoba ucząca się do południa jest w szkole. My oferujemy pracę jednozmianową, od 8.00 do 16.00 – stwierdza
Także stoisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych kojarzy się głównie z emeryturami i rentami. Natomiast jeśli chodzi o osoby ubezpieczone, one troszeczkę mniej na ten temat wiedzą, ale jeżeli tylko zaczniemy dłużej rozmawiać to takie osoby się otwierają, mówią nam jakie mają potrzeby. ZUS przedstawia swoje oferty pracy na stronie www.zus.pl, oprócz tego edukujemy, zachęcamy osoby młode do otwierania działalności gospodarczej, no i mówimy jakie są przepisy i z jakich możliwości można skorzystać – podsumowuje Beata Burda z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wczorajsze targi odwiedziło około 500 osób.