Nie mają chodników z prawdziwego zdarzenia, ani oświetlenia, które sprawiłoby, że po zmroku czuliby się bezpiecznie. Mowa o mieszkańcach posesji wzdłuż ulicy Rudzkiej w Ostrowcu Św., którzy z prośbą o interwencję w sprawie wymiany nawierzchni drogi i budowy chodnika, zwrócili się do Marcina Jabłońskiego, radnego Rady Powiatu Ostrowieckiego.
– W imieniu mieszkańców bardzo proszę o przekazanie informacji na temat możliwości wykonania w roku 2021 zadania inwestycyjnego, polegającego na wymianie nawierzchni, budowie oświetlenia ulicznego oraz ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem ulicy Rudzkiej w Ostrowcu Św. – czytamy w interpelacji radnego niezrzeszonego z 17 lutego 2021 roku.
Niestety odpowiedź, jaka przyszła ze starostwa, a pod która podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz Powiatu Ostrowieckiego, nie napawa optymizmem. Wygląda na to, że powiat czeka na środki rządowe, a droga w 2019 roku zakwalifikowana została do dofinansowania w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
– Droga powiatowa numer 0675T relacji Ostrowiec Św. – Przyborów – Bodzechów na odcinku od kilometra 0+060 do kilometra 1+060 ulica Rudzka została zakwalifikowana do dofinansowania w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w 2019 roku. Zatwierdzony przez Wojewodę Świętokrzyskiego protokół weryfikacyjny potwierdził wysokość szkód na kwotę: 1 113 380 zł – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego.
Łukasz Witkowski powołuje się także na treść wytycznych Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem i odbudową obiektów budowlanych, zniszczonych w wyniku zdarzeń, noszących znamiona klęski żywiołowej, w tym na przeciwdziałanie skutkom takich zdarzeń w przyszłości.
– Zapis ten ogranicza możliwość uzyskania dofinansowania tylko do zakresu uszkodzeń istniejącej infrastruktury, które zostały zweryfikowane przez Komisję Wojewódzką i w przypadku drogi 0675T obejmuje: nawierzchnię asfaltową jezdni, istniejące chodniki oraz istniejące zatoki autobusowe. Budowa nowych elementów, takich jak ścieżka rowerowa, oświetlenie drogowe, chodnik, nie stanowi kosztu kwalifikowanego i nie podlega dofinansowaniu w ramach ww. programu. Jednocześnie nadmieniam, że realizacja zadań w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w 2020 i 2021 roku została wstrzymana do odwołania na szczeblu administracji rządowej – czytamy w odpowiedzi.
Łukasz Witkowski informuje także, że Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Ostrowcu Św. zleciły opracowanie dokumentacji projektowej budowy kanalizacji sanitarnej, grawitacyjno-tłocznej w ulicy Rudzkiej w Ostrowcu Św. do granicy z gminą Bodzechów.
– Lokalizację kanałów sanitarnych, zaprojektowano w jezdni oraz w poboczach drogi powiatowej. Inwestor został zobowiązany przez zarządcę drogi do odtworzenia nawierzchni ulicy na całej szerokości jezdni, poboczy i chodników, w miejscach lokalizacji kanalizacji w pasie drogowym. W przypadku wznowienia finansowania dla zadań w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, remont zostanie przeprowadzony w zakresie wskazanym powyżej, z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z budowy kanalizacji sanitarnej – wyjaśnia Łukasz Witkowski.
Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym „Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie m.in utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych”.