20 lutego 2020 roku do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego skierowana została interpelacja w sprawie potencjalnego wsparcia dla Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki”.
– Krzemionkowski region prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego został w 2019 roku wpisany na „Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Jest to jedyny taki obiekt w regionie i jeden z nielicznych w RP. Wobec tak znaczącej spuścizny kulturowej, ale i ogromnego potencjału rozwojowego dla województwa, zasadnym wydaje się znaczące wzmocnienie zaangażowania Samorządu Województwa w prowadzenie Muzeum i rozwój „Krzemionek”. Konieczne działania należy podjąć niezwłocznie. Tym bardziej, że prowadzący Muzeum i rezerwat „Krzemionki” Samorząd Powiatu Ostrowieckiego od dawna zabiega o współprowadzenie Muzeum z Samorządem Województwa Świętokrzyskiego – brzmi interpelacja trzech radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego: Magdaleny Zieleń, Arkadiusza Bąka i Grigora Szaginiana.
Do interpelacji dołączona została lista pytań m.in. jakie możliwości praktycznego wsparcia dla Muzeum i Krzemionek widzi Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, czy i w jakim czasie możliwe jest współprowadzenie Muzeum przez Województwo Świętokrzyskie, jaka jest możliwość finansowania Muzeum, a także jakie działania podejmował lub zamierza podjąć Samorząd Województwa dla promocji i zabiegania o rozwój „Krzemionek” w organach administracji państwowej.
Pod interpelacją znajduje się także dopisek: „Proponuję również o wystosowanie podobnego apelu do prezydenta Ostrowca Św. i zaangażowanie tych 3 szczebli samorządu w pomoc dla Krzemionek”.
Z pisma, pod którym podpisał się Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św., a datowanego na 18 grudnia 2020 roku wynika, że gmina może wesprzeć Muzeum, jednak pomoc warunkuje wsparciem…. ze strony Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.
– Jako prezydent Ostrowca Św., miasta leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie tak cennego obiektu dziedzictwa narodowego, kibicuję staroście, Pani Marzenie Dębniak w jej wysiłkach na rzecz poprawy infrastruktury Muzeum i przystosowania tego miejsca do współczesnych wymagań ruchu turystycznego. Bardzo ucieszył mnie fakt, że wieloletnie zabiegi o wpisanie „Krzemionek” na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zakończyły się sukcesem. Jak bardzo wyjątkowym zdarzeniem jest wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO świadczy fakt, że są one dopiero szestanstym obiektem w Polsce i pierwszym w województwie świętokrzyskim w tym prestiżowym zestawieniu. To wyjątkowy obiekt zatem nie może być pozostawiony bez pomocy i wsparcia Samorządu Województwa, czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Borykający się z kłopotami finansowymi Powiat Ostrowiecki nie jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom przed jakimi znalazło się Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”. Samorząd Ostrowca Św. od lat wspiera Powiat Ostrowiecki w różnych dziedzinach, angażując własne środki w utrzymanie dróg powiatowych na terenie miasta, pomoc dla szpitala powiatowego, będącego w trudnej sytuacji finansowej, czy dla powiatowej oświaty. Doceniając rangę Krzemionek, jesteśmy w stanie, jako Samorząd Miasta Ostrowca Św., wspomóc funkcjonowanie także tego obiektu. Pomoc tę warunkujemy jednak zaangażowaniem się samorządu Województwa Świętokrzyskiego w działalność Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” – czytamy w piśmie, pod którym podpisał się Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowcu Św.
Czy kibicowanie staroście wystarczy w wypromowaniu obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa?
Do tematu wrócimy.