– Przywozimy dziś bardzo dobre informacje do Ostrowca Świętokrzyskiego. Rozstrzygamy w skali ogólnopolskiej Program Rozwój Lokalny, a muszę zakomunikować z dużą przyjemnością, że Ostrowiec Świętokrzyski jest „w czubie”. Zakwalifikował się z ogromnej konkurencji 212 miast i jest na liście 29, które otrzymają niebagatelne prawie 16 milionów złotych. Bardzo się z tego cieszę, że udało się w tej walce dowieźć ten sukces. Konkurencja była ogromna 255 miast było uprawnionych, 212 złożyło wniosek, a 54 przeszły do drugiego etapu, a spośród tych wybraliśmy 29 – wyjaśniał Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.
Przypomniał także czym jest Program „Rozwój Lokalny”, skąd się wziął i dlaczego wspiera samorządy. Przypomnijmy, że uruchomiony został w maju 2019 r. i realizowany jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako Operatora Programu, we współpracy z Partnerem Programu z Państwa-Darczyńcy: Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz Partnerem międzynarodowym – Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ma na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej poprzez podniesienie jakości środowiska, przedsiębiorczości, efektywności administracji publicznej i standardów życia mieszkańców w średnich i małych miastach w Polsce.
– W 2017 roku premier Mateusz Morawiecki w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” delimitował 255 miast, które mają swoje problemy społeczno-gospodarcze, demograficzne. W konsekwencji tej analizy, która została tam przedstawiona, zaproponowaliśmy instrument, który będzie skierowany, wyłącznie do tych miast i właśnie tylko te 255 miast mogło konkurować w ramach tego programu. Na 255 miast 212 złożyło wniosek – przypomniał wiceminister.
Dodał, że była to ciężka procedura, oznaczająca rok pracy z ekspertami. Na bazie spotkań powstała diagnoza, która dała odpowiedź co zrobić w mieście, żeby z tymi problemami się zmierzyć, co ważne kompleksowo, nie wybiórczo.
Na terenie województwa świętokrzyskiego tylko dwie miejscowości: Starachowice i Ostrowiec Św. otrzymają środki w ramach Programu „Rozwój Lokalny”. Waldemar Buda dodał, że są województwa w Polsce, które nie mają żadnego miasta zakwalifikowanego do tego programu.
– Tym bardziej trzeba docenić sukces, który tu dzisiaj ogłaszamy i informujemy o bardzo dużym przedsięwzięciu z punktu widzenia myślę budżetu inwestycyjnego miasta, te ponad 16 milionów, to jak sądzę, niebagatelna kwota i co ważne ten projekt nie angażuje środków regionalnych, nie angażuje środków samorządowych to znaczy jest finansowany na 100 procent – podkreślał wiceminister, dodając, że niewiele jest takich projektów, które nie wymagają wkładu własnego.
Pogratulował całemu zespołowi, który w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowywał wniosek, prezydentowi, a także parlamentarzystom ziemi świętokrzyskiej, a w szczególnie posłowi Andrzejowi Kryjowi, o którym mówił:
– Panu posłowi, który odkąd go spotykałem i widziałem, zawsze pytał kiedy „Rozwój Lokalny”? „Kiedy będzie rozstrzygnięty”? „Kiedy Ostrowiec Świętokrzyski”? „Czy się uda?” Panie pośle dziękuję za tę mobilizację, bo to było budujące. Naprawdę ja patrzę na pana posła i mówię: Rozwój Lokalny, bo wielokrotnie, jak się spotykaliśmy zawsze była mowa o tym. Nas też trzeba dopingować. My zza biurka też wiele nie widzimy, a potrzeby to wy najbardziej znacie, wy najlepiej je widzicie, wy je diagnozujecie, więc ta współpraca musi być na poziomie rządu i samorządu – mówił Waldemar Buda, dziękując także poseł Agacie Wojtyszek i senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu za wsparcie.
Na ręce Jarosława Górczyńskiego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego przekazał symboliczny czek o wartości 3 521 346 EURO. Prezydent najpierw za czek podziękował, a później skwitował, że kwota… mogłaby być większa. Ostrowiec Św, starał się bowiem o 40 milionów. Jarosław Górczyński „pochwalił się” natomiast Ostrowieckim Browarem Kultury, przebudowanym ze środków Unii Europejskiej.
– Chcę podziękować za miłe słowa. Rzadko się zdarza, żeby z ust Ministra słyszeć w ostatnim czasie, że Ostrowiec ma dobre projekty, że Ostrowiec zasługuje na wyróżnienie, że Ostrowiec sobie radzi. Tym bardziej mi jest miło, tym bardziej dziękuję. Wnioskowaliśmy o 40 milionów, cieszymy się z 3 500 [EURO przyp. red.]. To jest bardzo dużo. Chcę powiedzieć, że w skali naszego budżetu to nie jest oszałamiająca kwota, ale jest to ważna kwota i każda złotówka, którą pozyskamy pracuje na rzecz Ostrowca. Z tego miejsca dziękuję. Nie mieliśmy ministrze zakurzonych projektów, lokalnie sobie radzimy, gorzej regionalnie, gorzej z drogami, gorzej z innymi rzeczami. Te pieniądze są dedykowane naszym mieszkańcom – mówił prezydent.
Przypomniał, że ponad 3000 osób z Ostrowca Świętokrzyskiego wzięło udział w różnych konsultacjach, podczas których zgłoszono 105 indywidualnych projektów. Podziękował Dominikowi Smolińskiemu, wiceprezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego, Jolancie Porze, kierownikowi Referat Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych w Wydziale Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także Andrzejowi Jabłońskiemu, wicestaroście powiatu ostrowieckiego.
– To są osoby, które mógłbym rekomendować do każdej instytucji państwowej, które są bardzo merytoryczne. To ci państwo nad tymi dokumentami pracowali, bądź kierowali do nas swoich współpracowników – mówił Jarosław Górczyński, dziękując parlemntaryzstom i obecnemu na sali – wicewojewodzie.
Przypomniał, że Ostrowiec Świętokrzyski to miasto bez długów, które w czasie pandemii inwestowało, żeby pobudzić gospodarkę.
Nie powiedział natomiast, że jeszcze niedawno radni z KWW Jarosława Górczyńskiego publicznie krytykowali zarówno Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, jak i Funduszu Dróg Samorządowych, dziś Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.
– Ja wypowiadając się i reprezentując mieszkańców tej części Ostrowca, jestem bardzo zaniepokojony sytuacją, gdzie po raz kolejny gmina Ostrowiec Św. i przede wszystkim mieszkańcy Ostrowca Św. są pomijani w partycypacji środków przydzielonych na modernizację dróg. Stoimy w tym momencie przy ulicy Henryka Sienkiewicza.Drogi, która przez lata prowadziła przyjeżdżających z Warszawy, z Radomia właśnie do centrum miasta. Drogi, która była wizytówką miasta, pragnąłbym, żeby tą wizytówką była ciągle. Szkoda, że tak dobry projekt, który został przedstawiony przez gminę Ostrowiec Św. nie znalazł uznania w decydentach i ta droga nie będzie modernizowana w tym momencie przy udziale środków rządowych. Szkoda, że mieszkańcy Ostrowca Św. pomijani są po raz kolejny – mówił podczas zorganizowanej w maju bieżącego roku konferencji prasowej Mariusz Łata, przewodniczący Klubu KWW Jarosława Górczyńskiego w mieście.
Informowaliśmy o tym tutaj:
Podczas konferencji głos zabrał także Jarosław Rusiecki, Senator RP.
– Dziękuję panu ministrowi, że spowodował, że dziś, 6 lipca, to spotkanie jest najważniejsze w Ostrowcu Świętokrzyskim. To spotkanie jest dzisiaj najważniejsze w Ostrowcu, a liczba 3 521 346 EURO jest liczbą dnia, przemnożoną przez dzisejszą cenę EURO – 4,52 zł, co daje blisko 16 milionów. Panie ministrze obiecujemy razem z panem posłem Andrzejem Kryjem, będziemy ustawicznie prosić o więcej dla naszego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie mamy wielki zaszczyt i godność bycia parlamentarzystami – mówił senator.
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP podkreślił, że wbrew słowom prezydenta, środki jakie wpłyną do budżetu są spora, a miarą ich wielkości jest ilość problemów mieszkańców miasta, jakie rozwiążą. Podziękował za wsparcie ministrowi Waldemarowi Budzie.
– Pan prezydent powiedział, że te pieniądze w skali budżetu Ostrowca wcale nie są takie wielkie. One są duże panie prezydencie, bo one są wielkie przez to, że będą rozwiązywać wielkie problemy naszej lokalnej społeczności – podkreślał poseł Andrzej Kryj.
Przypomniał, że to nie jedyne środki, jakie udało się pozyskać do Ostrowca Świętokrzyskiego, czy powiatu ostrowieckiego z budżetu państwa. Wśród środków, jakie udało się pozyskać przypomniał te na lądowisko przyszpitalne, środki z rezerwy budżetu na sprzęt zakupiony do szpitala, brakujące środki na budowę „małej obwodnicy” Ostrowca Św., czy powrót gazowni do Ostrowca Św.
– Będziemy wspierać projekty ostrowieckie, bo ja wyznaję taką zasadę: „Dłużej klasztora, niż przeora”. Ja nie będę kiedyś posłem, będzie w tym mieście inny prezydent, ale mieszkańcy będą tutaj mieszkać. Taka kolej rzeczy panie prezydencie. My kiedyś będziemy w innym miejscu, ale to co rozwiążemy wspólnie dla mieszkańców dzisiaj, to pozostanie i ta współpraca przynosi wspaniałe efekty. Wspólnie z panem senatorem deklarujemy, że będziemy wspierać powiat, będziemy wspierać miasto, bo będziemy wspierać mieszkańców tej naszej ziemi – podsumował poseł.
Głos zabrała także Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP, która dodała, że województwo świętokrzyskie zostało szczególnie wyróżnione. Pogratulowała parlamentarzystom ziemi ostrowieckiej, prezydentowi, a także mieszkańcom Ostrowca Św.
– „Polski Ład”, o którym mówił minister pozwalają na sięganie po nowe środki, czego państwu życze, aby o te środki skutecznie zabiegać – mówiła Agata Wojtyszek.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski podziękował, że aż dwa miasta z województwa świętokrzyskiego podjęły rękawicę w „walce” o fundusze, znalazły uznanie i otrzymały środki.
– Jako kielczanin mówię to szczerze, że z zazdrością, dzisiaj tu nad Kamienną, patrzę na wspaniały zespół parlamentarzystów, którzy zabiegają o swoje „małe ojczyzny” i o wspaniałych włodarzy, którzy zbudowali zespoły, które sięgają po właśnie te pieniądze – podsumował Rafał Nowak.