Znajdź nas na

FAKTY

Brak zgłoszeń na drugą dawkę szczepienia sięga 20-30 tys. osób!

Od połowy maja rośnie brak chętnych na przyjęcie drugiej dawki szczepionki; obecnie sięga 20-30 tys. osób – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że tylko i wyłącznie szczepienie jest przygotowaniem się na jesień.

Gorzów Wielkopolski, 04.05.2021. Koronawirus w Polsce. Otwarcie Punktu Szczepień Powszechnych na lodowisku CSR "Słowianka" w Gorzowie Wielkopolskim, 4 bm. (aldg) PAP/Lech Muszyński

We wtorek w siedzibie resortu zdrowia odbyło się posiedzenie sztabu, na którym omawiano sytuację epidemiczną w Polsce. Po zakończeniu spotkania minister zdrowia Adam Niedzielski, na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, podkreślał konieczność przygotowania się na wszystkie możliwe scenariusze rozwoju pandemii.

Pytany o dynamikę szczepień szef resortu zdrowia powiedział, że są „niepokojące dane”, które mówią o tym, że od połowy maja rośnie niezgłaszalność na przyjęcie drugiej dawki. „Do połowy maja było to kilka tysięcy niezgłaszających się osób, a teraz mówimy już o dziesiątkach tysięcy 20-30 tys.” – powiedział Niedzielski.

W ocenienia ministra zdrowia jest to związane ze spadkiem poczucia zagrożenia. „To jest bardzo mylące odczucie, bo przyjęcie jednej dawki nie chroni, nie zabezpiecza przed zakażeniem. Widzimy to po statystykach osób chorujących” – wskazał.

Zwrócił uwagę, że w przypadku zachorowań u osób, które przyjęły pełną dawkę szczepień i upłynęły dwa tygodnie – choruje jedynie 8 proc.”. „Pozostałe 92 proc. stanowią osoby, które zachorowały po pierwszej dawce, między pierwszą a drugą dawką szczepionki, bądź w krótkim czasie, zaraz po drugiej dawce, kiedy nie ma jeszcze pełnej odporności” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że „nie można zatrzymać się w połowie drogi”. „Tylko i wyłącznie szczepienie jest naszym przygotowaniem się na jesień” – zaznaczył.

Wspomniał, że osoby, które czekają na drugą dawkę szczepionki otrzymują SMS-a, który ma im przypomnieć o terminie szczepienia. „Czasem wykonywany jest do nich telefon” – dodał.

Według najnowszych danych w Polsce wykonano dotąd ponad 30 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 14 mln osób.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this