Ponadto znajdziemy tu też witaminy: A, C, E, K, wapń, potas, fosfor i magnez. Zawartość witamin i minerałów pozytywnie wpływa na procesy regulujące i obronne w naszym ciele i chroni nas m.in. przed niedokrwistością.
Specjaliści od zdrowego żywienia podkreślają na każdym kroku, że warto i należy sięgać po wszystko co kiszone. W procesie fermentacji powstaje kwas mlekowy, oczyszczający organizm i budujący odporność.
Siła ogórków kiszonych tkwi w prostocie! Naturalnie można je chrupać same, ale też błyskawicznie przyrządzić surówki ogórkowe. Mamy dla Was trzy hity: szybkie, proste, smaczne i zdrowe!
Surówki ogórkowe – sięgnij po zdrowie!
Na początek banalna surówka z ogórków, cebulki i jabłka. Można ją przygotować też z kiszonej kapusty.
- 8 ogórków kiszonych
- duże jabłko
- 2 średnie cebulki
- pół pęczka natki pietruszki lub koperku
- oliwa z oliwek lub olej rzepakowy
- sól i pieprz
Ogórki siekamy w drobną kostkę, przekładamy na sitko aż ociekną. W tym czasie obieramy jabłko i trzemy na tarce na grubych oczkach. Obraną cebulę kroimy w kosteczkę, a natkę pietruszki/ koperek siekamy. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy oliwę/ olej i przyprawy. Jeśli lubimy ostrzejsze smaki, można dodać szczyptę mielonej papryki.
Lećmy dalej!
Połączenie ogórków kiszonych z porem, dzięki jego ostrzejszemu smakowi jest fajnym uzupełnieniem obiadów wegetariańskich. Polecamy szczególnie taką surówkę do warzywnych kotlecików czy wszelkich potrawek z soczewicy. składniki na tę surówkę to:
- 8 dużych ogórków kiszonych
- por
- duża marchewka
- czerwona cebulka
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- sól i pieprz
Warzywa myjemy i obieramy. Ogórki kroimy w drobną kostkę i odstawiamy na sitko, aż ociekną. Marchewkę trzemy na tarce z dużymi oczkami. Cebulę i pora ciekamy an drobne kawałki, a czosnek rozgniatamy w prasce. Gdy ogórki już oddadzą wodę, wtedy wszystkie składniki mieszamy, dodajemy 2-3 łyżki oliwą z oliwek oraz doprawiamy do smaku.
Chrupiąca surówka z papryką
- 8 ogórków kiszonych
- mała czerwona papryka
- duża cebula czerwona
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz, mielona papryka (ostra lub łagodna, wg uznania)
Ogórki kroimy w plasterki i odstawiamy na sitko, by puściły wodę. Umytą paprykę bez gniazda nasiennego kroimy w kilku centymetrowe paski. Cebulę obieramy i siekamy w drobną kostkę. Gdy ogórki ociekną, mieszamy wszystkie warzywa i dodajemy 2-3 łyżki oliwy z oliwek oraz przyprawy.
Do czego serwować surówki ogórkowe?
Mogą stanowić oczywiście samodzielną przekąskę na drugie śniadanie czy lekką kolację. Oraz dodatek do zapiekanek, kanapek czy wytrawnych babeczek. Smakowicie komponują się do wszelkich dań z grilla oraz różnorodnych potrawek z kaszami, szczególnie gryczaną czy jęczmienną. Kotlety warzywne, kotlety ze strączków, kotlety jajeczne – im też surówki ogórkowe nadadzą charakteru.
Bio ogórki kiszone niepasteryzowane kupisz TUTAJ