– Cieszę się, że możemy spotkać się w gronie osób, dla których najważniejszym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Fakt, że Państwo dziś tak licznie tu przybyliście, świadczy o wielkim poparciu działań związanych z promowaniem postaw prospołecznych, o zaangażowaniu samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych w upowszechnianie ekonomii społecznej w naszym regionie.
Z tego miejsca chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom i laureatom konkursów za otwartą i odpowiedzialną postawę w szerzeniu idei odpowiedzialności społecznej, za jasny i przejrzysty przekaz medialny w kreowaniu treści społecznych oraz za działania i inicjatywy bliskie naukom Papieża Jana Pawła II – mówił podczas uroczystego otwarcia gali przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.
Nagrody w konkursie Lider Ekonomii Społecznej przyznawane są w trzech kategoriach: Samorząd Prospołeczny – nagradzane są samorządy, które w swoich działaniach kierują się prospołecznymi wartościami, Biznes Prospołeczny, który na równi z ekonomicznym rachunkiem zysków i strat stawia realizację celów społecznych oraz Podmioty Ekonomii Społecznej, które z zasady zajmują się reintegracją tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
– Dziś wręczamy statuetki i wyróżnienia w konkursie Lider Ekonomii Społecznej, ale tak naprawdę wszyscy Państwo jesteście liderami w tym co robicie. Każdego dnia z ogromnym zaangażowaniem wspieracie osoby potrzebujące, a my jako Samorząd Województwa Świętokrzyskiego poprzez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej chcemy Was w tym wspierać – mówiła wicemarszałek. Renata Janik. – Ekonomia społeczna to wiele podmiotów i wiele przedstawicieli. Naszym celem Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego jest promowanie idei ekonomii społecznej. Chcemy, aby tych podmiotów jak najwięcej się tworzyło, rozwijało i dlatego każdego roku od trzech lat organizujemy Galę Ekonomii Społecznej. Chcemy również docenić i doceniamy przedsiębiorstwa, czyli biznes prospołeczny, bo dzięki niemu nasze podmioty ekonomii społecznej mogą się rozwijać – dodała wicemarszałek.
Liderami Ekonomii Społecznej w 2020 roku zostali:
- w swoich działaniach zawsze stawiają człowieka w centrum zainteresowań – w kategorii Samorząd Prospołeczny – Miasto i Gmina Chmielnik, zaś wyróżnienia otrzymali Miasto i Gmina Staszów oraz Miasto i Gmina Morawica.
- o takim biznesie najczęściej się mówi „Biznes z ludzką twarzą”. W swoich działaniach wyróżniają się działaniami na rzecz społeczności lokalnych i współpracą z podmiotami ekonomii społecznej – w kategorii Biznes Prospołeczny zwyciężył NORDKALK sp. z o.o., zaś wyróżnienia trafiły do AUCHAN POLSKA sp. z o.o. oraz firmy LAFARGE Kruszywa i Beton.
- łączą realizację celu społecznego z celem gospodarczym – w kategorii Podmiot Ekonomii Społecznej zaszczytnym tytułem Lidera Ekonomii Społecznej oraz statuetką uhonorowana została Caritas Diecezji Kieleckiej, a wyróżnienia otrzymały Fundacja Aktywizacji i Rozwoju oraz Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu „WSZECHNICA KONECKA”
Kapituła postanowiła przyznać również Nagrodę Specjalną za specjalny wkład w rozwój ekonomii społecznej na terenie naszego województwa. Uhonorowane zostało nią Miasto Kielce, które w opinii Kapituły przyczyniło się do rozwoju Ekonomii Społecznej, wdrażając innowacyjne rozwiązania społeczne. Nagrodę w imieniu władz miasta odebrała Bożena Szczypiór – wiceprezydent Miasta Kielce.
Podczas gali nagrodzeni zostali także dziennikarze, piszących w sposób przystępny o sprawach społecznych. Laureatami konkurs „Ekonomia Społeczna w czasach pandemii” zostali:
I miejsce: Piotr Wójcik, za wywiad „Czy pandemia zaszkodzi ekonomii społecznej? Opublikowany na stronie internetowej Radia eM Kielce.
II miejsce: Rafał Banaszek reprezentujący „Moją Gazetę Lokalną” za cykl artykułów „Włoszczowskie starostwo rozpoczęło produkcję … maseczek”.
III miejsce: Mirosława Gregorczyk za publikację „Aktywni seniorzy w gminie Strawczyn – pandemia nie spowolniła działań lokalnego Klubu Seniora”. Artykuł ukazał się na portalu CK.INFO.
Na zakończenie uroczystości poznaliśmy laureatów konkursu „100 Inicjatyw na 100-lecie urodzin Jana Pawła II”. Nagrody i wyróżnienia otrzymali przedstawiciele organizacji, które tworzyły projekty i realizowały działania bliskie naukom Papieża Polaka:
I miejsce – Fundacja „Gramy z Tobą” Kielce za utworzenie Domu Św. Jana Pawła II dla osób z niepełnosprawnością w Kielcach – Pietraszkach.
II miejsce – Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich Oleszno za realizację działania : „100 krzewów na 100 urodziny Papieża Jana Pawła II”.
III miejsce – Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej im. Ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” Niekłań Wielki za organizację inicjatywy: „Tydzień z Janem Pawłem II”.
IV miejsce – Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Przemienienia Pańskiego Odrowążek gm. Bliżyn za organizację koncertu „W Hołdzie Papieżowi”.
V miejsce – Stowarzyszenie Atrakcje Gór Świętokrzyskich Krajno – Zagórze, gm. Górno za zorganizowanie koncertu pt. „Muzyczna podróż-śladami Papieża Jana Pawła II”.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Świętokrzyska Ekonomia Społeczna” realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.