Znajdź nas na

FAKTY

Otrzymałeś SMS-a z linkiem do zapłaty za prąd? Uważaj! To oszustwo!

Zaczyna się od sms-a z prośbą o uregulowanie należności za prąd, a może skończyć na utracie ważnych danych. Do wiadomości dołączony jest bowiem link, który oszustom otwiera możliwość wyłudzenia niezbędnych informacji. Zarówno ostrowieccy policjanci, jak i PGE Obrót przestrzegają przed fałszywymi wiadomościami. Spółka podkreśla, że w SMS-ach przypominających o zaległych płatnościach zawsze podany jest nr Klienta, nie ma tam natomiast linku, kierującego do systemów płatności internetowych.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Pixabay

PGE Obrót zajmująca się w Grupie PGE sprzedażą energii apeluje o ostrożność w związku z pojawiającymi się fałszywymi wiadomościami kierowanymi do Klientów. Zawierają one informację o braku uregulowania płatności, co rzekomo może spowodować wstrzymanie dostaw energii. Do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim  drogą elektroniczną wpłynęło pismo od mężczyzny, który podejrzewa, że mógł otrzymać SMS-a od oszustów, podszywających się pod usługodawcę.

– Chcąc ochronić mieszkańców naszego miasta za naszym pośrednictwem prosi on o przekazanie swoich spostrzeżeń. Jak wynika z pisma, zgłaszający 26 września  otrzymał SMS o treści „Na dzień 27.09 zaplanowano odłączanie energii elektrycznej! prosimy o uregulowanie należności https://wa.sv/zaplac-pge-nqioe”. Tak jak zgłaszający my również jesteśmy przekonani, że była to próba oszustwa. Świadczyć o tym może między innymi zastosowana przez przestępców pisownia bez polskich znaków – wyjaśnia Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. 

Apeluje, aby w przypadku otrzymania takiej  wiadomość nie klikać w podany link, jest on bowiem próbą wyłudzenia danych. Z podobnym apelem do swoich klientów zwraca się PGE Obrót.  

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa danych Klientów najważniejsze, aby pod żadnym pozorem nie otwierać aktywnych linków zawartych w fałszywych komunikatach SMS. Wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są przez PGE na bieżąco monitorowane, zgłaszane do organów ścigania, a strony zawierające fałszywy link blokowane – czytamy w oficjalnym komunikacie PGE.  Spółka przypomina również, że podobnie jak każda firma zajmująca się sprzedażą i obsługą Klienta, wysyła informacje z przypomnieniami dotyczącymi płatności. Takie wiadomości można w łatwy sposób zweryfikować. Pomagają w tym wygodne, zdalne narzędzia. Zarówno elektroniczne Biuro Obsługi Klienta, jak i usługa PGE eFaktura pozwalają w każdej chwili sprawdzić podstawowe dane, takie jak np. saldo czy numer konta do opłaty faktury.

PGE Obrót przypomina, aby zawsze sprawdzać informacje otrzymywane drogą elektroniczną. Spółka podkreśla, że w SMS-ach przypominających o zaległych płatnościach zawsze podany jest nr Klienta, nie ma tam natomiast linku kierującego do systemów płatności internetowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this