Znajdź nas na

FAKTY

Kolejna „nijaka” nazwa ulicy w Ostrowcu Świętokrzyskim?

„Przyjazna” i Jakuba Gawrońskiego – to dwie nazwy ulic, jakie, jeśli większością głosów, zadecydują o tym radni, pojawią się na planie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Pierwsza z nich to droga wewnętrzna tuż przy ulicy Bałtowskiej, na granicy z gminą Bodzechów, druga stanowi łącznik pomiędzy ulicami Leona Chrzanowskiego, Furmańską, a ulicą Denkowską. – Przyjazna – kolejna nijaka nazwa ulicy, która nie ma związku z tym miejscem, nie nawiązuje do topografii, ani do historii. Widzę jednak „światełko w tunelu”. Być może nastąpiła jakaś refleksja wśród osób decyzyjnych, bo oto patronem jednej z ulic zostanie Jakub Gawroński. Ufam, że komisja nazewnictwa i radni będą odtąd podejmować decyzje, aby nazwy ulic stanowiły swoisty hołd dla osób zasłużonych dla Ostrowca Św., a tych nie brakuje – komentuje Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego w Ostrowcu Św., historyk i regionalista.

Widok na ostrowiecki rynek, kwiecień 2021 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Droga wewnętrzna, obecnie bez nazwy, usytuowana na działkach nr 4/7 i 5 (obr. 24, ark. 1), będąca własnością Gminy Ostrowiec Świętokrzyski położona w rejonie ul. Bałtowskiej, w wyniku podziałów kilku nieruchomości na działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, stała się drogą dojazdową do wielu posesji. W związku z trwającymi na w/w nieruchomościach procesami inwestycyjnymi, aby usprawnić i zlikwidować problemy z ustalaniem numeracji porządkowej nowo powstającym budynkom na tym terenie, zasadnym jest nadanie jej nazwy –  czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały. 

Dowiadujemy się z niego także, że z prośbą o nadanie nazwy „Przyjazna” wystąpiła, w imieniu mieszkańców, Rada Osiedla Koszary. 

Załącznik do uchwały Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

– Wskazanie powyższej nazwy nastąpiło po skonsultowaniu propozycji przez Radę z właścicielami działek położonych przy w/w drodze. Po nadaniu nazwy przedmiotowej drodze konieczna będzie zmiana adresów 6 nieruchomości – czytamy. 

– Kolejna nijaka nazwa ulicy, która nie ma związku z tym miejscem, nie nawiązuje do topografii, ani do historii. Słowo przyjazny to według słownika: żywiący dla kogoś uczucie przyjaźni. Czy ulica Przyjazna, ma być wyrazem przyjaźni – pyta Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., historyk i regionalista. 

Jak mówi dostrzega jednak„ światełko w tunelu”. Druga z ulic, o której nazwie już w najbliższy piątek (29 października) zdecydują radni miejscy, ma nosić bowiem imię Jakuba Gawrońskiego.

– Propozycja nadania nazwy – Jakuba Gawrońskiego – zainicjowana została przez Zespół ds. nazewnictwa ulic i placów w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uhonorować pierwszego założyciela Ostrowca Świętokrzyskiego, który pod koniec XVI wieku wyznaczył miejsce pod lokalizację naszego miasta. Jakub Gawroński herbu Rawicz (przydomek Rawita), pochodził ze starej zasłużonej małopolskiej rodziny rycerskiej. W 1595 roku jako właściciel Chmielowa, Biechowa i Jędrzejowa wszedł również w posiadanie wsi Ostrów nad Kamienną, którą odstąpił mu kasztelan sandomierski Stanisław Tarnowski. Była to, na tamte czasy, niewielka wieś z kilkunastoma zagrodnikami. Jakub Gawroński poprzez tzw. publiczną proklamację sprowadził w ten rejon i osiedlił nowych osadników. W ten sposób rozpoczął budowę nowego miasta na skraju lasów ostrowskich na lewym brzegu Kamiennej. Teren planowany pod nowe miasto wykarczowano i wypalono lasy, następnie wymierzono rynek i rozplanowano ulice oraz place dla mieszczan. Wiadomo, że jesienią 1597 roku było już kilka domów. Samowolna akcja osadnicza Jakuba Gawrońskiego znalazła swój epilog w sądzie ziemskim sandomierskim a następnie w Trybunale Koronnym w Lublinie, który w 1598 roku sprawę oddalił. Wówczas Jakub Gawroński nie był już właścicielem nowo powstałego miasta określanego jako Ostrów, Ostrowiec lub Tarnowiec, bowiem włości odzyskał Stanisław Tarnowski. Ich współwłaścicielami byli wówczas także bracia Tworowscy z Buczacza oraz książę Janusz Ostrogski, któremu przypisuje się oficjalną lokację Ostrowca na mocy przywileju uzyskanego od króla Zygmunta III Wazy. Nadanie nazwy wskazanej w uchwale ulicy pozwoli godnie uczcić pamięć i uhonorować zasługi dla naszego miasta – jednego z założycieli Ostrowca Świętokrzyskiego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Załącznik do Uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy
Źródło: BIP UM Ostrowiec Św.

Monika Bryła-Mazurkiewicz dodaje, że wciąż czeka na godne upamiętnienie Tadeusza Rekwirowicza. 

– Dostrzegam „światełko w tunelu”. Być może nastąpiła jakaś refleksja wśród osób decyzyjnych, bo oto patronem jednej z ulic zostanie Jakub Gawroński herbu Rawa, któremu Ostrowiec zawdzięcza swoje powstanie u schyłku XVI wieku.  Ufam, ze komisja nazewnictwa i radni będa odtąd podejmwać decyzje, aby nazwy nowych ulic stanowiły swoisty hołd zasłużonym  dla Ostrowca, a tych nie brakuje. Wciąż czekam momentu,  kiedy m.in Tadeusz Rekwirocz zostanie w sposób godny upamiętniony. Oczekiwanie na ulicę jego imienia trwa już niestety  wiele lat – przypomina prezes Centrum. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this