Joanna Suska, przypomina, że wciąż doposażane są szkoły, znajdujące się na terenie gminy Ćmielów. Placówki w Brzóstowej, jak i w Ćmielowie, zyskały już nowoczesne kuchnie, w których przygotowywane są zdrowie i pełnowartościowe posiłki, a także stołówki, na których podawane są posiłki.
– Mamy dobre zaplecze i kadrowe, i dydaktyczne, a także świetną bazę, jeśli chodzi o wyposażenie budynków. Wszystko po to, aby rodzice wybierali właśnie nasze szkoły na miejsca nauki dla swoich dzieci. Chcemy zapewnić jak najlepsze zaplecze oświatowe. Takim krokiem jest m.in. budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej w Ćmielowie, czy modernizacja stołówek szkolnych. Teraz przyszedł też czas na „Laboratoria Przyszłości” – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Przypomina, że także w ubiegłym roku gmina korzystała z dofinansowań przy wyposażeniu sal dydaktycznych. Korzystając z podpowiedzi kadry pedagogicznej, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, w tym roku gmina pozyskała 143 400 zł w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
Szkoła Podstawowa imienia Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie, w ramach dofinansowania w wysokości 83 400 zł, już wkrótce zakupi pomoce dydaktyczne, które pozwolą na prowadzenie zajęć z wykorzystaniem nowych technologii. Do uczniów trafią: drukarka 3D, mikrokontroler z sensorami, stacja lutownicza zestaw audio-wideo i laptop, a jedna z sal lekcyjnych po jej doposażeniu, przekształcona zostanie w pracownię wirtualnej rzeczywistości.
Uczniowie pod opieką nauczycieli, używając okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, będą mogli multimedialnie kreować komputerową wizję przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń oraz tworzyć symulacje zarówno realnego, jak i wirtualnego świata. Dzięki wizualizacji w trybie 360° obiekty trójwymiarowe staną się dostępne uczniom na wyciągnięcie ręki, co przeniesie lekcje w zupełnie inny wymiar. Pracownię wzbogaci również nowoczesny mikroskop elektroniczny z wyświetlaczem LCD, zintegrowany z komputerem.
– To takie nowoczesne pomoce dydaktyczne, dzięki którym będziemy mogli spojrzeć w przyszłość. O ile z poprzedniej edycji zakupiliśmy tablice interaktywne, to tutaj mamy bardzo nowoczesne wyposażenie. Teraz nasza młodzież będzie mogła łączyć nowoczesne podejście do nauki ze zdobywaniem umiejętności praktycznych poprzez eksperymentowanie. Technologia wciąż idzie do przodu, musimy za nią nadążyć. Same książki nie wystarczą, szkoły muszą mieć zaplecze dydaktyczne, muszą być atrakcyjne na rynku edukacyjnym – podkreśla Joanna Suska.
Szkoła Podstawowa imienia profesora Mariana Raciborskiego w Brzóstowej na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży otrzymała wsparcie finansowe o wartości 60 000 złotych. Dzięki dofinansowaniu zakupione zostaną: drukarka 3D wraz z akcesoriami, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, aparat fotograficzny wraz z akcesoriami, gimbal, statywy z akcesoriami, oświetlenie, mikrofony kierunkowe z akcesoriami, laptop – to wszystko pozwoli na utworzenie własnego studia nagrań. Powstanie także wirtualne laboratorium wraz z wyposażeniem.
– Dzięki „Laboratorium Przyszłości” do naszych placówek trafi nowoczesny sprzęt, który z pewnością uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli naszym uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. To z pewnością także uatrakcyjni ofertę edukacyjną naszych placówek dydaktycznych. Mamy piękną malownicza gminę. Widzimy jakie jest zainteresowanie zakupem działek. Chcemy tworzyć wspólnotę, która potrafi się integrować, jest świetnie wykształcona, doskonale przygotowana, aby zdobyć atrakcyjny zawód. Przyszłość zaczyna się właśnie w szkole podstawowej – podsumowuje Joanna Suska.