Przypomnijmy, że Niepożądany Odczyn Poszczepienny (NOP) to każde zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątek stanowią NOP po szczepieniu przeciw gruźlicy, w którego przypadku kryterium czasowe jest dłuższe.
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, NOP jest wynikiem: problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie co szczepienie, indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej na podanie szczepionki; nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia; wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania.
Według danych z Ministerstwa Zdrowia od pierwszego dnia szczepienia (27 grudnia 2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 18 589 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 15 490 miało charakter łagodny i wystąpiło w postaci zaczerwienienia oraz krótkotrwałej bolesności w miejscu wkłucia.
Także na terenie województwa świętokrzyskiego w okresie od 14 stycznia 2022 roku do końca marca 2022 roku odnotowano kilkanaście przypadków NOP-ów. Znalazły się wśród nich: 14 stycznia w powiecie kieleckim (mężczyzna) – epizod hypnotyczno-hyporeaktywny z utratą przytomności, hospitalizacja; 17 stycznia w powiecie staszowskim (kobieta) – zawroty głowy, dreszcze; 25 stycznia w powiecie kieleckim (mężczyzna) – epizod hypnotyczno-hyporeaktwny, krótkotrwałe zasłabnięcie z bradykardią, bez utraty przytomności, bez hospitalizacji; 26 stycznia w powiecie kieleckim (kobieta) – bóle mięśniowe, bóle głowy, osłabienie; 1 lutego w powiecie sandomierskim (kobieta) – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 2 lutego w powiecie kazimierskim (mężczyzna) zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia, a także w powiecie kieleckim (mężczyzna) – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 11 lutego w skarżyskim (mężczyzna) porażenie nerwu twarzowego po stronie lewej, hospitalizacja; 14 lutego w powiecie kieleckim (kobieta) – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 3 marca w Kielcach (mężczyzna) – zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia; 16 marca w powiecie kieleckim (kobieta) – wybroczyny skórne, trombocytopenia, bez hospitalizacji; 23 marca w Kielcach (kobieta) – temp. 39,5 -39,9 st. C, utrzymująca się do 24 godz. łysienie – utrata wszystkich włosów, również brwi i rzęsy, bez hospitalizacji.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że setki tysiące ludzi przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19 w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne odnotowano w kilkuset przypadkach i w zdecydowanej większości miały one łagodną postać.
Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.
Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów.