– W Ostrowcu Św. znajdujemy się przy ulicy Polnej 70, punkt jest czynny sześć dni w tygodniu, bo od poniedziałku od soboty. W poniedziałki jesteśmy do dyspozycji mieszkańców od 12.00 do 20.00, natomiast od wtorku do piątku od 10. do 17.00, a w soboty od 9.00 do 13.00 – tłumaczy Joanna Baran pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia „Hojne Serca”. – Świadczymy pomoc prawno-psychologiczną, w tym psychoterapię, jak również proponujemy alternatywne rozwiązywanie problemów poprzez mediację – dodaje Joanna Baran.
Punkt oferuje także pomoc materialną. Zawiera się w niej organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje, w tym też pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających te kwalifikacje, pokrywanie kosztów żywności lub bonów żywnościowych.
– Generalnie mamy tutaj nacisk na bony żywnościowe, pokrywanie kosztów zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej. Co najważniejsze mamy także pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub schronienia, jak również dopłatę do takich opłat stałych np. za media, czynsz, prąd, woda, gaz. Rachunki, które beneficjent ponosi z tytułu zamieszkiwania lokalu – dodaje Joanna Baran.
Przyznaje, że zgłaszają się do nich osoby z różnorakimi problemami, począwszy od przemocy rodzinnej, poprzez alimentację, czy wypadki komunikacyjne. Wachlarz przestępstw jest bardzo szeroki. Warunek jest jeden musi nastąpić zagrożenie dobra, które jest chronione prawem.
– Jak złożyć wniosek? To proste. Przychodzi do nas osoba, która wypełnia wniosek. Nie jest on trudny do wypełnienia, trzeba wskazać okoliczności zdarzenia, co nastąpiło, a także stan rodzinny, żebyśmy mogli poznać obraz całej sytuacji. Następnie wniosek jest procedowany, przegląda go koordynator, którym jest prawnik z ogromnym doświadczeniem. To on podejmuje decyzje w tych sprawach – tłumaczy Joanna Baran.
Aktualnie Stowarzyszenie zgromadziło już bardzo dużo wniosków, ponieważ zgłaszają się do nich mnóstwo osób. Joanna Baran radzi, aby aby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ takie rozpatrywanie wniosku może trwać nawet dwa, niekiedy trzy tygodnie.
– Są też sprawy pilne, które trzeba rozpatrzyć w ciągu doby lub też najbliższych kilku dni. generalnie wnioski są sprawdzane i rozpatrywane w bardzo szybkim tempie – dodaje.
Przypomina także, że można się do nich zgłosić poprzez dyżur telefoniczny (telefon całodobowy 730 918 259) lub przyjść „z marszu”, „z ulicy”.
– Mamy nadzieje, że osoby będą się do nas zgłaszać, problemy są bardzo duże, często wcześniej nie mieli odwagi. Przedział wiekowy jest naprawdę różny. Najczęstsze problemy z jakimi zgłaszają się mieszkańcy to oszustwa, przemoc w rodzinie, różnego rodzaju kalibry przestępstw – dodaje Joanna Baran.
Pomysł wyszedł z Ministerstwa Sprawiedliwości, które chciało zapewnić jak najlepsza opiekę dla osób pokrzywdzonych przestępstwem. Stowarzyszenie „Hojne Serca” im. Św. Jana Pawła II z siedzibą w Końskich w ramach swojej działalności realizuje Program Pomocy Osobom Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości na lata 2019-2021.
LOKALNE PUNKTY POMOCY:
- Sandomierz, ul. Aleksandra Dobkiewicza 8A – dyżur w poniedziałki w godzinach 9:00 – 16:00
- Pińczów, ul. 3 Maja 10 w Urzędzie Miasta i Gminy Pińczów – dyżur we wtorki w godzinach 9:00 – 16:00
- Staszów, ul. Opatowska 31 w Urzędzie Miasta i Gminy Staszów – dyżur we środy w godz. 9:00 – 16:00
- Kazimierza Wielka, ul. Partyzantów 4, – dyżur w czwartki w godz. 9:00 – 16:00
- Opatów, ul. H. Sienkiewicza 17 w Starostwie Powiatowym w Opatowie – dyżur w piątki w godz. 9:00 – 16:00
- Busko-Zdrój, ul. Różana 2 w Klubie Seniora – dyżur w soboty w godz. 9:00 – 14:00